Vārda dienu svin: Emīlija / 22.05.2024

booked.net

Jaunumi

Valsts sākas ar valodu

Pasaules diktatsViena no valstiskās, nacionālās piederības un apziņas pamatvērtībām ir valoda. Mums tā ir latviešu valoda. Lai īpaši godātu latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu Latvijā, pēc Valsts prezidenta Egila Levita ierosinājuma 15. oktobrī svinam Valsts valodas dienu. Šis datums izvēlēts, jo 1998. gada 15. oktobrī Satversmes 4. pantā tika nostiprināta valsts konstitucionālā vērtība: ”Valsts valoda Latvijas Republikā ir latviešu valoda.”
Par godu Valsts valodas dienai šogad mūsu vidusskolas skolēni iesaistījās divos pasākumos: pasaules diktāta latviešu valodā rakstīšanā un skolēnu radošo darbu konkursā.
Nodibinājums “Pasaules valoda”, kam ir sabiedriskā labuma organizācijas statuss, piedāvā iespēju ikvienam interesentam katru gadu rudenī piedalīties Pasaules diktātā latviešu valodā un rakstīt kāda mūsdienu latviešu autora īpaši šim notikumam radītu tekstu, ko diktē slavens latviešu aktieris. Diktāta rakstīšana ir brīvprātīgs bezmaksas pasākums, kas reizi gadā vienlaikus norisinās klātienē vairākās Latvijas pilsētās un tiešsaistē visā pasaulē. Pasaules diktāts šogad norisinājās jau astoto reizi 15. oktobrī Rīgā - Gaismas pilī -, kā arī Latvijas televīzijā, radio un interneta vietnēs. Šoreiz tekstu diktātam radīja rakstnieks un žurnālists Osvalds Zebris, bet tekstu diktēja režisors un aktieris Gerds Lapoška. Diktāta rakstīšanā šogad piedalījās 2000 dalībnieku no 29 valstīm, starp tiem klātienes rakstīšanā savas prasmes pārbaudīja 10. klases skolēni.
Latviešu valodas aģentūra jau 16 gadu rudenī organizē skolēnu radošo darbu konkursu, lai popularizētu latviešu valodu un celtu valodas prestižu, rosinātu skolēnus domāt valstiski un atbildīgi. Labākie darbi katru gadu tiek apkopoti īpašā krājumā, kā arī lasīti Latvijas radio. Arī mūsu skolas skolēni šogad piedalās konkursā, kura tēma ir “Valoda dzīvo, ja tu tajā runā”. Turēsim īkšķus, lai viņu darbi tiek iekļauti jaunajā grāmatā.

Dace Dambe, latviešu valodas un literatūras skolotāja

***

Pār pļavām, pauguriem un kāpām.

Pāri upēm ezeriem un mežiem.

Ielās pārpildītās skaļās, tā

atskan visdažādākās skaņās.

Tā ieausta jostā un Jāņu

vainagā pīta. Tā sprakšķoši

Kuras ne no oglēm, no spīta.

Kā vējš, kas iedzenas laivas

Burās, valoda dzīvo, ja

Tu tajā runā!

            Rihards Bukins,11.c klase

Valoda dzīvo, ja tu tajā runā

Neskaitāmu valodu šai pasaulē,

Bet Latvijā,

Manā dzimtenē, manā zemē,

Es runāju latviešu valodā.

Neskaitāmu dziesmu šai pasaulē,

Bet latvju himnai skanot,

Es dziedu latviešu valodā.

Neskaitāmu rakstu šai pasaulē ,

Bet grāmatu lapas šķirstot,

Es lasu latviešu valodā .

Neskaitāmu vietu šai pasaulē ,

Bet, zem sarkanbaltsarkanā karoga stāvot,

Es priecājos būt Latvijā, manās mājās.

          Paula Ruskule, 10.c klase

Ādažu vidusskola

Reģ. Nr. 4313901280

Gaujas ielā 30, Ādažos,

Ādažu novadā, LV – 2164

T: 26375745

e-pasts: skola@adazuvidusskola.lv

Skolas mājas lapa:

www.adazuvidusskola.lv

T: 26069408

 e-pasts: anita.milanceja@adazuvidusskola.lv

Piekļūstamības paziņojums
Simbols e

e-adrese

Search