SUDRABA SLIDAS
18. decembrī 5.g klases skolēni ar programmas “Latvijas skolas soma” atbalstu apmeklēja Latvijas Nacionālā teātra Ziemassvētku laika muzikālo izrādi “Sudraba slidas”.
Viens no pazīstamākajiem Ziemassvētku stāstiem, kas aizved uz 19. gadsimta Holandi – tās aizsalušajiem kanāliem, pa kuriem bērni skrien ar slidām, vējdzirnavām, kas griežas ziemas vējos, un mājām, kurās mīt mazie holandiešu bērni, paēduši, silti apģērbti un laimīgi. Tikai pašā pilsētiņas nomalē, pussabrucis un pelēks, slejas kāds trūcīgs namiņš, kurā dzīvo mazā Grētele, viņas krietnais brālis Hanss, viņu vienmēr norūpējusies, darbos nogurusī mamma un slimais tēvs, kurš pēc nelaimes gadījuma uz dambja ir zaudējis atmiņu un neatceras to, kur noglabājis paprāvu naudas summu. Tuvojas slidošanas sacensības, visiem bērniem ir slidas, izņemot Grēteli un Hansu. Bet, izrādās, dzīve bagātos bērnus nebūt nav padarījusi skopus un ļaunus, viņu sirdis nepieņem to, kas viņiem šķiet netaisns – cilvēku šķirošanu pēc viņu maka biezuma, un notiek brīnumi… Izrāde par ticību brīnumam un pārliecību, ka laba sirds ļauj pārvarēt visus šķēršļus par spīti tam, cik daudz naudas tev makā. Foto
ES ARĪ TE, KAS MAN IR JĀDARA
29. novembrī 10.a un 10.b klases jaunieši ar programmas “Latvijas skolas soma” atbalstu apmeklēja Valmieras teātra izrādi “Es arī te, kas man ir jādara”. Izrādes autori raksta, ka tā ir apjukuma pilna izrāde jauniešiem, un arī izrādes apmeklētāji norādīja, ka sākumā jutās ļoti apjukuši, jo šī izrāde daudzējādi viņus pārsteidza.
Sākumā bija grūti saprast, kas notiek, jo aktieri atradās gan uz skatuves, gan turpat blakus skatītājiem, bet tad pamazām tapa skaidrs, ka notiek grupas “Jūras zvaigzne” mēģinājums. Šī mēģinājuma laikā jauniešiem tika dota iespēja paskatīties uz sevi no malas, dažbrīd nedaudz pārspīlēti, skarbi un brīžiem pat rupji, bet lika aizdomāties, ka katram ir kāda sāpe, par kuru ļoti, ļoti gribas parunāt, bet ne vienmēr tam pietiek drosmes. Grupas dalībnieki to darīja, izmantojot savas dziesmas.
Jaunieši par interesantu atzina gan izrādes formu, gan saturu. Tāpat daudziem patika iespēja izrādes/koncerta noslēgumā pievienoties aktieriem uz skatuves un kļūt par izrādes dalībniekiem.
Ādažu vidusskolas 12.c klases skolēni 3. decembrī noskatījās Dailes teātra izrādi "Zēni nav meitenes". Dārtas Danevičas monoizrāde veidota pēc Denisa Kellija lugas “Zēni un meitenes” motīviem, kas atklāj sievietes traģisko dzīves pieredzi. Daneviča norāda: “Šis ir stāsts par izvēli – pašam būt cilvēkam un saglabāt cilvēcību arī vislielākajās dzīves vētrās.”
Skolēnu iespaidi
Kerija Kaminska: “Zēni nav meitenes” rosināja man apdomāt ne tikai par cilvēku attiecībām un dzimumu lomām sabiedrībā, un to, cik ļoti tās ietekmē cilvēku uzvedību, bet arī par karjeras ambīcijām. Sapratu, cik svarīgi ir pievērst uzmanību mīļoto emocionālajam un fiziskajam stāvoklim, jo brīžiem šķita, ka varonei karjera bija būtiskāka nekā tuvākie cilvēki.
Vairāk
30.septembrī Ādažu vidusskolas 8.c un 11.b klases ar Latvijas Skolas soma atbalstu apmeklēja mūziklu „Klase” – stāstu par pusaudžiem, kas nāk no dažādām ģimenēm, pārstāv dažādus sabiedrības slāņus, bet kurus vieno mācības vienā klasē.
Pēc izrādes 11.b klases skolēni norādīja, ka kopumā mūzikls „Klase” bija interesants. Tajā labi tika atspoguļotas mūsdienu problēmas skolās. Patika muzikālais izpildījums un tas, ka mūzikls nebija pārāk garš. Aktieri bija ģērbušies ļoti mūsdienīgi.
Arī 8.c klases skolēni mūziklu novērtēja atzinīgi. Patika, ka tajā piedalās pusaudžiem zināmi dziedātāji un ka uz skatuves visu laiku notika aktīva darbība.
5.e klase devās uz VEF Kultūras pili, lai noskatītos mūziklu "Klase".
Skolēni par mūziklu saka šādi: "Mūzikls ir par mums, par mūsu klasi, mūziklā tēlotā klase ir ļoti līdzīga mūsu klasei, jo arī mēs esam ļoti dažādi, katrs ar savu dzīves stāstu, redzējumu, problēmām. Nonācām pie secinājuma, ka mūsu klasei vajadzētu būt draudzīgākai. Mūzikls bija tiešām interesants, mums patika gan mūzika, gan dejas, gan arī gaismas. Īpaši patika rokenrols un skolotāju dejas, kā arī laimīgās beigas."
Melngalvju nama apmeklējums
16.02.2024.
Ādažu vidusskolas 8.c klases skolēni kopā ar savu klases audzinātāju Elitu Rikmani š. g. 16.februārī apmeklēja Melngalvju namu Rīgā, lai izstaigātu 14.gs. vēsturiskos pagrabus, līdzdarbotos un izkaltu savu Melngalvju biedra monētu, uzmērītu viduslaiku bruņinieku bruņas, iepazītos ar nama vēsturi un iespaidīgo sudraba kolekciju un apskatītu greznās svinību zāles.
Skolēnu iespaidi:
Bija labi, patika viss.
Man patika kalt monētu.
Man patika sudraba kolekcija un lielie apartamenti – balles telpas.
Iespaidīgi bija griesti no cementa, griestu gleznojumi.
Iespaidīgi bija staigāt pa senajiem pagrabiem un caur akmeņiem sajust pagātnes elpu.
Muzikālais piedzīvojums
Februārī Ādažu vidusskolas 7.c klases skolēni un klases audzinātāja noslēdza četru VSIA „Latvijas koncerti” organizēto izglītojošo koncertu apmeklējumu. Pateicoties Latvijas skolas soma atbalstam esam bijuši neaizmirstamā muzikālajā piedzīvojumā.
Kā pirmo oktobrī apmeklējām koncertprogrammu “Dagamba. Vivaldi. Gadalaiki”, kurā izskanēja viens no vispopulārākajiem skaņdarbiem pasaulē – Antonio Vivaldi “Gadalaiki”. Viennozīmīgi varam teikt, ka koncertprogramma neatstāja vienaldzīgu nevienu no zālē esošajiem - īpaši klasiskās mūzikas skanējums Dagamba izpildījumā, kas konstrastēja ar autentisko 18.gs. vijoles un klavesīna skanējumu.
Novembrī devāmies muzikālajā piedzīvojumā „Bahs. Joprojām nepārspēts”, kurā iepazinām ne tikai Baha dzīvesgājumu un mūziku, bet baudījām arī lielisku laikmetīgās dejas priekšnesumu.
Turpinājumā janvārī klausījāmies un iepazinām latviešu 70., 80. gadu estrādes mūziku Normunda Rutuļa un Rūtas Dūdumas-Ķirses izpildījumā. Bet kā ķirsītis uz kūkas bija noslēdzošais koncerts februārī, kad baudījām latviešu poproku ar Grētu Grantiņu un grupām „Tautumeitas” un „Dzelzs Vilks”.
Lai arī mūs visvairāk uzrunāja Vivaldi „Gadalaiki” un noslēdzošais koncerts ar poproka parādi, noteikti varam teikt, ka šis bija izglītojošs, aizraujošs un interesants muzikālais piedzīvojums.
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja apmeklējums
30.01.2024.
Ādažu vidusskolas 3.n klases skolēni kopā ar savu klases audzinātāju Maiju Kulinsku š. g. 30. janvārī apmeklēja Latvijas Nacionālo mākslas muzeju un piedalījās ekspozīcijas izzināšanā ar gidu: “Atklāj mākslas muzeju!”
Gide virzīja pastaigu cauri ekspozīcijām par Latvijas mākslu 19.–20. gadsimtā. Aktivitāte ietvēra sarunas elementus, radot skolēnos interesi, izpratni par vispārzināmo, problemātisko un neviennozīmīgo, kā arī veicinot labvēlīgu personīgo saikni ar mākslu. Bērni pildīja klases audzinātājas sagatavotus uzdevumus, fotografēja mākslas darbus un klasē turpinās iesākto darbu ar skicēm un krāsām.
Skolēni muzejā ieguva unikālu pieredzi, spilgtus iespaidus un pozitīvas emocijas. Vizuālās mākslas stundas temats “Mākslas piedzīvošana” ir lieliski papildināts ar reālu pieredzi muzejā, kuras laikā skolēnos tika attīstīta radošā un kritiskā domāšana, veicināta izpratne par mākslas un vēstures procesiem un to saistību.
Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja apmeklējums
23.01.2024.
Ādažu vidusskolas klubs “Mazie eiropieši” 5.-9. klašu grupa
Ādažu vidusskolas kluba “Mazie eiropieši’ 5.-9. klašu skolēni kopā ar pulciņa vadītājām Daci Matisoni un Ievu Miķelsoni š. g. 23. janvārī apmeklēja Latvijas Nacionālo Mākslas muzeju Rīgā un iepazinās ar latviešu mākslinieku ekspozīciju, kā arī piedalījās radošā darbnīcā “Kā top instalācija?”. Lasīt vairāk
Smilšu kino improvizācijas teātra izrādē "Apkārt pasaulei"
24.11. 2023.
5. klases.
Š.g. 24. novembrī Ādažu vidusskolā 5. klašu skolēni kopā ar klases audzinātājām līdzdarbojās interaktīvajā smilšu kino izrādē “Apkārt pasaulei’. Bērni kopā ar mākslinieci Z.Pumpuri-Prāmnieci un improvizatoru A. Breidaku radīja un izdomāja savu smilšu kino stāstu. Lasīt vairāk
Radošās rakstīšanas nodarbība “Ceļa galā stāsts”
21.11.2023.
Ādažu vidusskolas 10.c klases skolēni piedalījās radošās rakstīšanas nodarbībā “Ceļa galā stāsts”. Nodarbībā rakstniece Laura Vinogradova atklāja stāsta veidošanas pamatus, skolēni tika rosināti izprast radošās rakstniecības pamatprincipus, kā arī izzināja valodas nozīmi teksta veidošanā.
Skolēnu iespaidi
Man patika uzdevums, kurā vajadzēja pāros rakstīt pa vienam vārdam, atbildot uz jautājumiem kas? ar ko? ko dara? kur?, jo šis uzdevums parādīja, ka veidot stāstus ir vienkārši. Šī nodarbība paradīja, cik vienkārši var izdomāt stāsta skeletu, un es domāju, ka tas ir ļoti noderīgi. (Ernests)
Man tikšanās ar Lauru Vinogradovu likās ļoti interesanta un nepieciešama tieši humanitārā novirziena klasei. Rakstniece mani iedvesmoja izpaust sevi rakstot un iemācīja, kā to darīt vieglāk. ( Vivita)
L.Vinogradova palīdzēja man justies pārliecinātai, ka es varētu labi uzrakstīt tēlainu stāstījumu. ( Dana)
Guvu atziņu par to, ka nevajag baidīties no citu cilvēku viedokļiem, jo dienas beigās vienīgais viedoklis, kas būs svarīgs par tevi, būs tavs paša. Katram cilvēkam ir vismaz viena lieta, kas padodas, un to vajag realizēt. Pārvarēt savas iekšējās bailes un savu iekšējo negatīvismu. ( Patrīcija)
Bija interesanti iepazīt autori, kas mūs apciemoja otrdien. L. Vinogradovas stāstījums bija interesants un nevienu brīdi nepalika nogurdinošs. Viņas dotie uzdevumi arī bija interesanti un tiešām lika domāt radošāk, kā arī deva iespēju pasmieties. ( Anna)
Ļoti mierīgi, skaidri stāstīja. Man patika viņas iekšējais miers, ko viņa izstaroja. Patika, ka viņa iedrošināja par profesijas izvēli, ka var neuztraukties, par ko vēlas kļūt, jo pēc savas pieredzes viņa arī par rakstnieci kļuva tikai ap 30gadiem (Katrīna)
Klausīties rakstnieces teiktajā bija ļoti interesanti un vērtīgi. Man ļoti patika, ka viņa daudz stāstīja par sevi, par to, kā viņa sāka rakstīt. Pateicoties Laurai, arī es varbūt kādreiz varētu pamēģināt uzrakstīt kādu grāmatu. ( Aleksandra)
Es sapratu, ka ir svarīgi uzturēt latviešu literatūru. Es sapratu, ka latviešu valoda ir tā valoda, kurā ir daudz māksliniecisku izteiksmes līdzekļu, tos ir jāizmanto, jo tas parāda, ka mūsu tauta ir radoša, ar to ir jālepojas. ( Patrīcija)
Man, šī nodarbība ļoti patika, jo rakstniece bija iedvesmojoša un jautra, kā arī viņa pastāstīja par savu ikdienas darbu. ( Roberts)
Interneta izrāde “Lāčplēsis”
17.11.2023.
Skolēnu atsauksmes
Vairākas klases, 17.novembrī, pirms Latvijas svētkiem, ar interesi noskatījās interneta formāta izrādi "Lāčplēsis". Bija aizraujoši vērot, kādus variantus un kurā brīdī izrādes veidotāji piedāvās.
Bija daļa skolēnu, kuri atzina, ka izvēles viņiem nepatika, un ka būtu labāk, ja būtu piedāvāts tikai viens varianta stāsts. Savukārt otrai daļa šī izvēles iespēja tieši piešķīra "odziņu" izrādes vērošanā.
Īpaši tika slavēti netradicionālie mākslinieciskās izteiksmes līdzekļi, ar kuru palīdzību tika atspoguļoti notikumi - nevis aktieri, cilvēki, kas darbojas, bet gan zābaki, guļammaiss, cimdi, jostiņa, un citi, kuriem, katram tika piešķirta sava loma.
Visvairāk skolēniem patika aina par cīņu ar pūķiem - trīs-, seš- un deviņ-galvainiem pūķiem, kas tika attēloti kā kartupeļi, kuros iespraustas trīs, sešas un deviņas dakšiņas. Kopumā pieredze pozitīva. Paldies par sniegto iespēju!
Izrāde “Uzmanību, peles!”
15.10.2023.
Ādažu vidusskolas 2.n klases skolēni kopā ar savu klases audzinātāju Līgu Kozlovsku noskatījās izrādi Uzmanību, peles! Izrāde sniedz iespēju izbaudīt dienu kopā ar pelēm Čipu un Niku, kuras skolēnus aizveda uz „ZINĀŠANU ZEMI”!
Skolēnu iespaidi
Skolēniem ļoti patika izrāde. Tā bija jautra un muzikāla. Peles bija jaukas. Bija interesanti viņas vērot – kā uzdeva jautājumus, kā strīdējās, smējās, fantazēja. Patika arī dziedāšana dejošana.
Annika pēc izrādes saka: “Aktieri bija lieliski! Lai viņiem ir prieks!”
Nodarbība "No grauda līdz maizei" Maizes mājā
01.11.2023.
Ādažu vidusskolas 4.b klases skolēni kopā ar savu klases audzinātāju Gundegu Kauguri apmeklēja Maizes māju un piedalījās izglītojošā nodarbībā "No grauda līdz maizei".
Skolēnu iespaidi
Ļoti patika cept pīrāgus.
Tagad zinu, kā garšo brīvība.
Visgaršīgākās ir paša gatavotās kanēļmaizītes.
Uzzināju, ka klētij ir 103 gadi.
Komandā ir vieglāk atrast atbildes uz jautājumiem.
Ļoti patika senie stāsti par maizes cepšanu senos laikos. Zinu, kas ir abra un lize.
Es pareizi noteicu visus labību veidus (auzas, rudzi, mieži, kvieši).
Baltmaizei un rupjmaizei, katrai ir sava abra.
Man bija mierīga, laimīga, priecīga, mājīga sajūta.
Maizes mājā smaržo pēc maizes.
Nodarbība "Kas dzīvoja Cēsu viduslaiku pilī?"
01.11.2023.
Ādažu vidusskolas 6.c klases skolēni kopā ar savu klases audzinātāju Sandru Voskāni apmeklēja Cēsu viduslaiku pili un piedalījās izglītojošā nodarbībā "Kas dzīvoja Cēsu viduslaiku pilī?"
Skolēnu iespaidi
“Ļoti aizraujoši bija uzzināt par cilvēku dzīvi Livonijas laikā.
Tika stāstīts par bruņinieku un mūku ikdienas dzīvi, neparasti bija uzzināt, ka kalpones nedrīkstēja atrasties Cēsu pilī.
Kāpjot pils tornī, nācās pārvarēt bailes no augstuma un pozitīvu iespaidu atstāja skaistie skati, kurus varēja redzēt no pils torņa paša augšējā stāva. Bija interesanti uzzināt par sodiem, kurus piešķīra mūkiem par izdarītajiem pārkāpumiem, piemēram, mammai uzrakstītu vēstuli. Zēni iejutās bruņinieku lomā un savā starpā mērījās spēkiem “zobena cīņu laikā”. Citiem tajā laikā bija iespēja spēlēt dambreti. Ekskursijas laikā piedzīvojām lietu, kas lika iejusties drūmajos un pelēkajos viduslaikos.”
Turaidas muzejrezervāta apmeklējums
18.10.2023.
Ādažu vidusskolas 7.l klases skolēni š. g. 18. oktobrī kopā ar savu klases audzinātāju Aiju Kalvišu apmeklēja Turaidas muzejrezervātu un piedalījās nodarbībā "Uzvārdu došana Vidzemē".
Programmas laikā jaunieši iepazinās ar uzvārdu došanu Latvijā, uzzināja par latviešu vārdu un uzvārdu izcelsmi, kā arī kāpēc radās vajadzība pēc uzvārdiem, īpaši Vidzemē 19.gadsimta sākumā. Senos laikos cilvēka vārds un uzvārds bieži atspoguļoja viņa rakstura vai fiziskās īpašības, vai viņa nodarbošanās- kalējs Mārtiņš, vešeriene Līze, klibais Jānis, čaklā Zelma.
Jaunieši uzzināja dažādus nosacījumus un kuriozus saistībā ar uzvārdu izvēli un uzvārdu došanu. Katram bija iespēja nedaudz iedziļināties sava uzvārda izcelsmē. Veidojot savu klases uzvārdu koku, jaunieši ievēroja, ka klasē vairāk uzvārdi, kuri cēlušies no floras un faunas vārdiem - Veldre, Caune u.c.
Nodarbības noslēgumā tika izspēlēt lomu spēli par to kā zemnieks ieguva uzvārdu. Jaunieši tajā labprāt piedalījās un ieguva pozitīvas emocijas.
7.l klase apmeklēja arī citas muzejrezervāta ēkas. Aktīvi, izzinoši un jautri pavadīja kopā laiku. Un protams baudīja gleznaino rudeni Siguldā.
Atgriežoties skolā, latviešu valodas un vēstures stundās nostiprināja iegūtās zināšanas un dalījās iespaidos.
Muzejpedagoģijas nodarbība “Senās Kuldīgas stāsts”
10.10.2023.
Ādažu vidusskolas 8.a klases skolēni kopā ar savu klases audzinātāju Ainu Jermacāni š. g. 10. oktobrī devās uz Kuldīgu un piedalījās muzejpedagoģijas nodarbībā “Senās Kuldīgas stāsts”
Skolēnu iespaidi
Skoleni iepazinās un aplūkoja daudz vēsturiskas fotogrāfijas, medikamentus, cilvēkus, uzzināja par mēra pandēmiju, kas aptvēra neskaitāmas valstis.
Skolēnus iepazina ar aktiera Ēvalda Valtera personību un uzzināja, ko pieminekļa atklāšanā teica Kuldīgas domes priekšsēdētāja - ja kāds vēlas nodzīvot līdz 100 gadiem, tad ir jāapsēžas blakus Ēvaldam Valteram kopā ar viņu jāiedzer tēja. Protams, ka visa klase devāmies pie Ē. Valteram veltītā pieminekļa.
Gides stāstījums par Kuldīgu bija nedaudz baiss – skolēniem tika parādītas nepatīkamas ainas no viduslaiku sadzīves, arī pati muzeja darbiniece bija ģērbusies atbilstošā seno laiku tērpā.
Mākslas muzeja Rīgas birža apmeklējums
05.10.2023. 10.c klase
Ādažu vidusskolas 10.c klases skolēni kopā ar klases audzinātāju Asnāti Morozovu š. g. 5. oktobrī apmeklēja Rīgas biržu, kur iepazinās ar muzeja pastāvīgo ekspozīciju un Dienvidaustrumu Āzijas mākslas izstādi gida pavadībā.
Uz Mākslas muzeju “Rīgas birža” devāmies ar mērķi apskatīt patstāvīgo izstādi un Dienviduastrumu Āzijas mākslas izstādi, lai spētu salīdzināt dažādas kultūras izpausmes mākslā un apģērbā.
Skolēnu iespaidi
“Varbūt no malas izskatījās, ka mums ir garlaicīgi, taču tā nebija, bija interesanti”
“Muzejā bija ļoti dažādi priekšmeti, apģērbi, gleznas, nekļuva garlaicīgi”
“Patika, ka gids uzdeva jautājumus, nebija visu laiku tikai jāklausās stāsts”
“Patika, ka nebija jāiet līdzi visu laiku gidam, varējām arī paši atsevišķi pastaigāt pa izstādēm”
“Ļoti patika mūmija!”
“Māksla ir ļoti dažāda, nebiju domājusi, ka Āzijā tā ir tik koša”
Izrāde “Smalkās kaites”
04.10.2023.
Ādažu vidusskolas 9.b un 12.c klases skolēni noskatījās Valsts Leļļu teātra izrādi "Smalkās kaites". Trīs aktieri ar trīs mākslinieces Kristīnes Jurjānes radītām lellēm iestudējumā izspēlē trīs Erika Ādamsona noveles, kas atklāj cilvēka iekšējās jūtu un domu pasaules sarežģīto, brīžiem patoloģisko, brīžiem smieklīgo dabu, kas katru cilvēku padara neatkārtojamu un unikālu.
Skolēnu iespaidi
Izrāde mani patīkami pārsteidza, jo, izrādās, ar lellēm arī var precīzi attēlot Ē. Ādamsona sīki aprakstītās psiholoģiskās kaites. Teiktu, ka aktieri bija profesionāli, jo tas nebūt nav viegli trijatā atdzīvināt lelli un attēlot pastiprinātas dramatisma vai pat traģisma, bet citkārt komiskas un traģikomiskas dzīves situācijas. Kā rakstījis pats Ē. Ādamsons: ‘’Dažs labs šos nejaukos sīkumus nemaz neievērotu.’’ Domāju, ka šis citāts raksturo E. Kaufeldu un viņa komandu. Pieskaņotā mūzika, spožās gaismas un kolorītās lelles pieredzi padarīja baudāmu. Noteikti ieteiktu noskatīties šo izrādi, ja interesē psihoanalītiskais noveļu žanrs, jo ļautu iepazīt alternatīvu šim mākslas veida baudījumam. (Edmunds)
Ņemot vērā, ka pirmo reizi apmeklēju leļļu teātra izrādi, man tā ļoti patika un es labprāt to noskatītos vēlreiz. Es ar lielu interesi vēroju, kā aktieri piešķir lellei dzīvību ar savu roku veiklību un padara izrādi unikālu. Noteikti ieteiktu to noskatīties ikvienam jaunietim, jo tā tiešām bija jauna un interesanta pieredze. (Eva)
Režisors Edgars Kaufelds teica: “Lai arī impulss nāca no novelēm, šīs kaites nav tikai trīsdesmito gadu kaites – tās eksistēs mūžīgi, piebilstot, ka izrāde ir ļoti pietuvināta šodienai.” Es varu piekrist viņa vārdiem, jo arī man ir domas, uz kurām koncentrējos un kuras traucē ikdienā. Bija aizraujoši vērot, kā izrādē tās tiek izspēlētas, parādot skatītājiem, ka tā arī var būt. Galvenie tēli bieži vien nonāca konflikta situācijās, ar kurām nebija viegli tikt galā. Vēlos uzslavēt aktieru profesionālismu, kuri ļoti prasmīgi, rūpīgi un reāli atveidoja tēlus. Redzēju, ka izrādes tapšanā ieguldīts liels darbs, tomēr nereti aktieru pārspīlētais tēlojums man traucēja skatīties. Aktieri bija tikai trīs, bet noteikti tika galā ar visu, pievēršot uzmanību pat vismazākajām detaļām. Man kā skolniecei redzēt izrādi bija noderīgi, jo tās ir kaites visas dzīves garumā, proti, cilvēkiem mēdz būt savas kaprīzes dažādu iemeslu dēļ. Vārdu sakot, jābūt saprotošiem un jādomā par līdzcilvēkiem.(Adrija)
Noskatoties izrādi “Smalkās kaites”, es pārliecinājos, ka ir ļoti svarīgi runāt arī par sīkumiem, jo to pārrunāšana vai atrisināšana veido stiprāku saikni cilvēku savstarpējās attiecībās. Mūsdienās ar komunikāciju sarežģījumi diemžēl ir daudziem cilvēkiem, tāpēc visiem iesaku aiziet uz šo izrādi, lai izprastu tās nozīmi un ietekmi uz attiecībām.(Paula)
Izrāde “Pagalma enciklopēdija”
28. 09.2023.
Ādažu vidusskolas 2.g un 4.g klases skolēni Ādažu Kultūras centrā noskatījās izrādi “Pagalma enciklopēdija”. Izrāde ir stāsts par dienu pagalmā, kas tiek piedzīvota kopā ar britu īsspalvaino kaķi vārdā Kaķis. Izrādes laikā skatītājus iepazīstina ar dažādiem dzīvniekiem - dzīvniekiem – sikspārni, taureni, bebru, mušu, pupuķi un skudru – katram ir savs īpašais raksturs un stāsts.
Skolēnu iespaidi
Vispirms jau gatavojoties doties uz izrādi, skolēni atcerējās pavasarī jauko tikšanos sākumskolā ar grāmatas autori – rakstnieci Agnesi Vanagu. Rakstniece izstāstīja skolēniem savu mērķi un piesaisti šai tēmai, rakstot šo un citas grāmatas. Kā cilvēks var bagātināties, iepazīstot un izprotot apkārtējo, vispirms jau savu tuvāko apkārtni, iemācoties to respektēt, saudzēt un lepoties ar to. 4.klašu skolēni novērtēja, ka izrāde, varbūt vairāk būtu piemērojama jaunākajiem bērniem, taču tēma ir aktuāla visā cilvēka mūžā. Mums patika kaķis, kurš bija jauks, stilīgs, muzikāls. Bija iespēja padziedāt līdzi. Taču līdzdarbošanās, dažiem gāja pāri robežām, protams, jāaktualizē skolēniem pasākumu kultūra, jo kādam tas var traucēt, daudz komentāri no skatītāju puses. Bet prieks, ka ar tēliem vēl varēja pabūt ārpus izrādes. Ļoti jauki, ka grāmatu varēja iegādāties pirms izrādes. Liels paldies no 2.g un 4.g klases par iespēju noskatīties teātra izrādi ar projekta Latvijas skolas soma atbalstu!
Klases audzinātājas – 2.g Aiga Bērziņa un 4.g Liene Klēvere
Muzejpedagoģijas nodarbība “Senās Kuldīgas stāsts”
25. 09.2023.
Ādažu vidusskolas 12.a klases skolēni kopā ar savu klases audzinātāju Daci Dambi š. g. 25. septembrī devās uz Kuldīgu un piedalījās muzejpedagoģijas nodarbībā “Senās Kuldīgas stāsts”
Skolēnu iespaidi
Jau pašā sākumā mani pārsteidza muzeja telpu gaisotne. Mūs sagaidīja tumša telpa senlaicīgā stilā un gide senas mūķenes tērpā.
Tad sākās ceļojums senās Kuldīgas vēsturē gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Gājām no vienas telpas otrā un iejutāmies seno kuldīdznieku “ādā”. Visvairāk mani pārsteidza telpa, kurā bija sena kuģa imitācija, mēs uzkāpām uz šī kuģa klāja un devāmies ceļā uz Tobago. Varēja reāli izjust kuģa šūpošanos okeāna viļņos. (Līva un Liliāna)
Man patika muzejs, tajā varēja daudz ko uzzināt par Kuldīgas vēsturi. (Rihards)
Vislabāk man patika istaba/kuģis, un tas, ka varēju uzvilkt viduslaiku bruņinieka sejsargu. (Andris)
Man patika klausīties gides stāstu par mēra epidēmiju Kurzemē. (Sofija)
Iesaku visiem apmeklēt šo muzeju. Tajā interesants ir pilnīgi viss. (Renārs)
Rīgas Nacionālā Zooloģiskā dārza apmeklējums
23.05.2023.
Ādažu vidusskolas 3.b klases skolēni kopā ar savu klases audzinātāju Gundegu Kauguri š. g. 23. maijā apmeklēja Rīgas Nacionālo Zooloģisko dārzu, lai iepazītos ar Zooloģiskā dārza iemītniekiem un piedalītos ekskursijā “Dzīvnieki Latvijas dabā un kultūrā”.
Skolēnu iespaidi:
Uzzināju, kādi ģerboņi ir dažādām Latvijas pilsētām.
Uzzināju, ko simbolizē katrs dzīvnieks ģerbonī.
Varēja mierīgi pastaigāt, klausīties un aplūkot dzīvniekus.
Daudz ko nezināju par dzīvniekiem, tagad zinu.
Patika atbildēt uz jautājumiem.
Es gribēju palikt strādāt zooloģiskajā dārzā un par nopelnīto naudu pirkt saldējumu.
Latvijas Universitātes Botāniskā dārza apmeklējums
22.05.2023.
Ādažu vidusskolas 3.g skolēni kopā ar savu klases audzinātāju Lieni Klēveri un 2.i klases skolēni kopā ar savu klases audzinātāju Daci Diānu Bērziņu š. g. 22. maijā apmeklēja Latvijas Universitātes Botāniskais dārzu.
Uz LU Botānisko dārzu devāmies ar mērķi iepazīties ar augu daudzveidību. Augu augšanas īpatnībām, kopšanu un pielāgošanos klimatiskajiem apstākļiem. Vērojām, kā ir iekārtots dārzs. Priecājāmies par krāšņajiem dažādu krāsu rododendriem. Gidu Andra un Vitas pavadībā klausījāmies augu stāstos. Dārzu labi papildināja iekārtotās atpūtas un piknika vietas – soliņi, laukumi, dīķīši. Interesantas bija skulptūras – Lieldienu zaķis ar augļiem un Lielā meitene ar nozaudēto kurpi. Kurpi nācās visiem meklēt, atrodot, tā bija jāizmēra - to pavadīja liels azarts un prieks. Bet vismīļākā skolēniem bija Tropu tauriņu māja, kurā lidinājās krāšņi tauriņi. Un, daudzi bija gatavi sastinguši stāvēt, lai sagaidītu tauriņa uzlaišanos uz plaukstas, jo tad varēja ievēlēties vēlēšanos. Taču tauriņi bija aktīvi un droši vien, vēlēja tāpat prieku ikkatram! Mācāmies būt saudzīgi pret apkārtni – netraucēt, nepostīt, būt uzmanīgiem ar augiem. Botāniskā dārza apmeklējums deva izcilu enerģijas lādiņu un jauku noskaņojumu ilgākam laikam.
Skolēnu iespaidi – ļoti patika krāšņie augi, skulptūras, dažādie skujkoki un čiekuri. Interesants bija aptamborētais koks. Visneaizmirstamākie bija tropu tauriņi!
Paldies projektam “Latvijas skolas soma” par lielisko iespēju paviesoties LU botāniskajā dārzā!
Pateicībā -
2.i klases audzinātāja Dace Diāna Bērziņa
3.g klases audzinātāja Liene Klēvere un skolēni!
Rīgas Nacionālā Zooloģiskā dārza apmeklējums
22.05.2023.
Ādažu vidusskolas 1.e klases skolēni kopā ar savu klases audzinātāju Eviju Veinbergu š. g. 22. maijā apmeklēja Rīgas Nacionālo Zooloģisko dārzu, lai iepazītos ar Zooloģiskā dārza iemītniekiem un piedalītos ekskursijā “Dzīvnieki Latvijas dabā un kultūrā”.
Skolēnu iespaidi:
Patika pavadīt kopā ar savu klasi.
Uzzināju daudz ko jaunu par dzīvniekiem.
Roņu ģimene bija lieliska!
Uzzināju, kādi ģerboņi ir dažādām Latvijas pilsētām.
Patika klausīties, ko stāsta par dzīvniekiem.
Bija pārsteigta, ka ezis kož tik stipri.
Kad izaugšu, strādāšu Zoo!
EKSKURSIJA JAUNPILS PILĪ
“Mazie mūciņi”
20.05.2023.
2.n klase
Ādažu vidusskolas 2.n klase š.g. 20.maijā apmeklēja Jaunpils viduslaiku pili un piedalījās pils muzeja darbinieku organizētajā ekskursijā “Mazie mūciņi”, izspēlējot seno viduslaiku skoliņu, apgūstot iemaņas ieroču atpazīšanā un iemācoties tā laika pieklājības likumus.
Mūsu ekskursija sākās ar vēlajām brokastīm skaistajā pils teritorijā, ar skatu uz pili. Mūs sagaidīja brīnišķīgi pils darbinieki, kuri ļāva bērniem pārģērbties par mazajiem mūkiem, ar interesi stāstīja, rādīja dažādas pils telpas, un ar dažādām aktivitātēm iesaistīja bērnus, lai viņiem būtu vairāk izprotama, kāda bija dzīve viduslaikos. Bērni ar prieku un lielu interesi tvēra visu jauno informāciju. Mēs baudījām arī gardas pusdienas pils krogā. Pils apskate un pārdomātā programma beidzās ar lielgabala šāvienu.
Bērniem pils šķūņos bija iespēja spēlēt dažādas spēles un aktivitātes, kas paredzētas gan līdzsvara, gan precizitātes, gan veiklības pārbaudei. Bija iespēja iejusties viduslaikos, apgūstot šaušanu ar loku.
2.n klase bija sajūsmā par tik pārdomātu, interesantu un aktīvu programmu Jaunpils pilī. Noteikti iesakām arī citām klasēm izbaudīt šo vietu, pilnveidot savas zināšanas un paplašināt redzesloku.
20. maijā Ādažu vidusskolas 3.e klases skolēni apmeklēja Turaidas muzejrezervātu un piedalījās interaktīvā nodarbībā Ciemos pie Turaidas fogta. Skolēniem bija iespēja iegūt zināšanas par Latvijas vēsturi 14.-16. gadsimtu, izspēlējot lomu spēli Turaidas pilī. Skolēni, tērpjoties viduslaiku apģērbā, iejutās bruņinieku vai zemnieku lomās, uzzināja par iedzīvotāju dalījumu kārtās un fogta amata funkcijām, apguva viduslaiku manieres un rakstīšanas iemaņas. Paldies par programmas “Latvijas skolas soma” doto iespēju.
Skolēnu iespaidi:
Kristena Kokina: ,,Es muzejnodarbībā iemācījos rakstīt ar tinti un spalvām, rakstīšana ar irbulīti uz vaska. Visvairāk mani pārsteidza krāšņie viduslaiku tērpi un man patika iejusties augstdzimušas dāmas Hildegardes tērpā.’’
Ance Jurevica: ,,Muzejnodarbībā uzzināju, ka viduslaikos zemniekiem, bruņeniekiem, augstdzimušiem bija savi noteikumi. Fogts bija ļoti stingrs, viņam nesa nodevas un dāvanas. Visvairāk man patika rakstīt ar tintes spalvām un irbulīti uz vaska.’’
Emīlija Grīna: ,,Es uzzināju kā pirms 500 gadiem rakstīja. Mani pārsteidza skaistie tērpi viduslaikos. Es uzzināju , ka viduslaikos Latviju kopā ar Igauniju dēvēja par Livoniju.’’
Sofija Ambaine: ,,Mani pārsteidza tērpi un viduslaiku vāciešu alfabēts. Visvairāk man patika iet ciemos pie fogta, rakstīt ar tinti un iejusties zemnieces lomā.’’
Ričards Bērziņš: ,,Es nodarbībā uzzināju, ka senos laikos pa īstam rakstīja ar zoss spalvām. Mani pārsteidza seno laiku burti- kā zīmējumi. Man patika pārģērbties viduslaiku
tērpā.’’
Elza Ģērmane: ,,Es nodarbībā uzzināju, ka fogtam viduslaikos iedzīvotāji nesa dāvanas un nodevas. Mani pārsteidza , ka senos laikos bagātie ģērbās smalkos, greznos tērpos, bet zemnieki vienkāršos apģērbos.’’
Roberts Poļaks: ,,Es uzzināju par dzīvi viduslaiku pilī, kur visi nesa fogtam nodevas. Visvairāk man patika rakstīt ar spalvu. Tas bija grūti.’’
Rīgas Nacionālā Zooloģiskā dārza apmeklējums
18.05.2023.
Ādažu vidusskolas 1.a klases skolēni kopā ar savu klases audzinātāju Velgu Cekuti š.g. 18. maijā apmeklēja Rīgas Nacionālo Zooloģisko dārzu, lai iepazītos ar Zooloģiskā dārza iemītniekiem un piedalītos ekskursijā “Dzīvnieki Latvijas dabā un kultūrā”.
Skolēnu iespaidi:
- Man ļoti patika uzdevumi, kuri bija jāpilda zoodārzā.
- Nezināju, ka Latvijas ģerboņos ir tik daudz dzīvnieku attēloti.
- Es pirmo reizi redzēju nīlzirgu uz sauszemes. Cik ātri viņš apēda savu barību!
- Bija bailīgi tumsā vērot dažādus kukaiņus.
- Es nemaz nezināju, ka zooloģiskajā dārzā ir divpirkstu sliņķis.
- Es gribētu gandrīz katru dienu braukt uz zoodārzu. Te ir tik daudz kā redzēt!
Man ļoti patika, ka varēja papaijāt ezīti.
Mencendorfa nama un Gētes institūta apmeklējums
17.05.2023.
Ādažu vidusskolas vācu valodas olimpiāžu un izteiksmīgās runas konkursa dalībnieki kopā ar vācu valodas skolotājām Aiju Krūzi un Baibu Lausku š.g. 17. maijā apmeklēja Mencendorfa namu un Gētes institūtu.
Mencendorfa namā skolēni iepazinās ar muzeja ekspozīciju, uzzinot par senā rīdzininieka dzīvi un apskatot vairākus unikālus muzeja eksponātus. Mums bija iespēja nogaršot virtuvē ar manteļskursteni uz atklātā tipa pavarda ceptas pankūkas, kā arī izmēģināt savu dejot prasmi, apgūstot seno deju soļus svinību zālē. Izmantojām arī iespēju, apskatīt muzejā izvietotās izstādes “Tekstīlijas” un “Stikls – Krāsa - Zils”.
Savukārt Gētes institūtā skolēni tika iepazīstināti ar institūta piedāvājumu vācu valodas un kultūras popularizēšanā visā pasaulē, kā arī ar bibliotēkas darbību. Skolēni, darbojoties grupās un individuāli, veica uzdevumus, kas palīdzēja izprast, kā bibliotēkā atrast konkrētu grāmatu, kā to sameklēt e-katalogā un kā svešvalodu apguvē izmantot ne tikai digitālos rīkus, bet arī vārdnīcu. Nodarbības izskaņā, piedaloties Kahoot-viktorīnā par Gētes institūta bibliotēkā uzzināto, uzvarētāji ieguva vērtīgas balviņas.
Pēc ekskursijas Mencendorfa namā skolēni atzina, ka bija ļoti vērtīgi ielūkoties senās Rīgas iedzīvotāju dzīvē, lai spētu iztēloties tā laika dzīvi. Interesanti bija uzzināt, ka cilvēki iegādājās pulksteņus, kuri nerādīja laiku, jo tie bija lētāki. Bet pulkstenis namā bija bagātības simbols. Aizraujoši bija apgūt senos deju soļus un uzzināt par spoguli, kurš spokojas. Īpašu interesi izraisīja interesantie mūzikas mūzikas instrumenti – tangentflīģelis (apgleznots!) un vecākā arfa Latvijā. Pārsteidza arī koka griestu gleznojumi un senās mēbeles - senākais Rīgas skapis un senākais Rīgas galds, ar īpašām uzliektām malām, lai skaitot monētas, tās nenoripotu.
Gētes institūtā visvairāk pārsteidza bibliotēkas iekārtojums un plašā dažādo mediju pieejamība vācu valodā. Neparasts šķita fakts, ka bibliotēkā bez maksas īslaicīgi var iznomāt arī dažādus sadzīvē vajadzīgus darbarīkus vai iekārtas, piem., urbi, dārznieka šķēres, šujmašīnu, telti u.c., šādā veidā popularizējot zero waste dzīvesveidu. Foto
Ērika Vilsona monoizrāde “Nezāle”
10. un 11.maijā 7.abcdeg, 8.abdegl un 9.d klašu skolēniem bija iespēja piedalīties Ērika Vilsona monoizrādē “Nezāle”, kas veidota pēc R.Blaumaņa noveles “Nezāle” motīviem. Tā kā R.Blaumaņa daiļrade ir jāiepazīst literatūrā jau pamatskolā, monoizrāde ir viens no veidiem, kā literāru darbu parādīt uz skatuves, kā to aktualizēt un kā iesaistīt skolēnus.
Aktieris pirms izrādes ieinteresēja skolēnus ar savu atraktivitāti, rosināja domāt, iedziļināties ikdienas situācijās, kādi mēs esam un kā uzvedamies, minot piemērus no savas pieredzes, ģimenes dzīves, tā sagatavojot skolēnus izrādei. Tajā tika iesaistīti septiņi skolēni, kuri atveidoja izrādes tēlus, atrodoties uz skatuves un turot rokās atveidojamā varoņa portretu. Vispirms režisors iepazīstināja auditoriju ar varoņiem, tos lakoniski raksturojot un uzsverot lomai būtiskākās īpašības.
Pēc trešā zvana izrāde varēja sākties. Ē. Vilsons izstāstīja stāstu par palaidnieku Jānīti (ciema nelaimi), kurš bija bārenis un dzīvoja pie audžuvecākiem, par Jānīša un ganu meitenes Līzes attiecībām, par pieaugušo un jauniešu savstarpējām attiecībām, attieksmi un rīcību, kā arī tās sekām.
Izcilā klasiķa noveli skolēniem bija iespēja ieraudzīt kā mākslas darbu, kas nekad nenoveco, liekot aizdomāties par jautājumiem, kuri bija aktuāli pirms simts gadiem un aktuāli arī tagad: cilvēka sociālais statuss, bērnu un vecāku attiecības, draudzība un mīlestība, kā arī kļūdīšanās un piedošana. Foto
Monoizrādi “Nezāle” bija iespēja noskatīties pateicoties “Latvijas Skolas Somas” projektam.
Ērika Vilsona monoizrāde “Hamlets”
9. maijā 10.abc, 11.abce un 12.abc klašu skolēniem bija iespēja piedalīties Ērika Vilsona monoizrādē “Hamlets”, kas veidota pēc Viljama Šekspīra populārākās un meistarīgākās lugas “Hamlets” motīviem. Uzmanības centrā tēlojuma vietā bija stāstījums, kas pievēršoties sižeta attīstībai un tā dramaturģiskajai struktūrai, veidoja skatītājus iesaistošu sarunu. Ē.Vilsons, personiski uzrunājot skolēnus, attīstīja sižetu un atklāja tajā ietvertā konflikta būtību, iztirzājot darbojošos personu raksturus, to motivāciju, norādot uz viņu izvēles iespējām, individuālo domāšanas procesu un šī procesa saistību ar apstākļiem, kuros šie raksturi darbojas, tādējādi veicinot jauniešu spēju izprast dažādus skatījumus uz problēmsituāciju un vēršot jauniešu uzmanību ne tikai uz tikai uz dramaturģisku darbu veidojošiem elementiem un to nozīmi teātrī, bet arī uz teātra kā mākslas nozīmi domāšanā par indivīda attiecībām ar sabiedrību klases kolektīvā vai ģimenē, kā arī uz dramaturģisko likumsakarību saistību ar dzīvās pasaules likumsakarībām, kas kļūst aktuālas saskarsmē ar līdzcilvēkiem. Jauniešiem pašiem bija iespēja rast atbildes uz jautājumiem, kurus darbs uzdod: kas ir taisnīgums, kā un vai to ir iespējams īstenot dzīvē, kā ir iespējams būt godīgam pasaulē, kurā godīgums nav izdevīgs.
Ēriks Vilsons: "Nevienu klasisku dramaturģisku sacerējumu – vienalga, tas ir iekļauts mācību programmā vai nav – nevar aplūkot atrauti no šīsdienas konteksta. “Hamlets” ir darbs, kas, paaudzēm mainoties, nezaudē aktualitāti un vienmēr spēj atklāt kaut ko patiesu un svarīgu par šodienu. Šī luga ir viens milzīgs noslēpums, kurš sakņojas mūsos un liek aizdomāties par būtisko – kāpēc mēs esam šajā laikā, ko darām, un kāpēc mēs vispār dzīvojam!" Foto
Monoizrādi “Hamlets” bija iespēja noskatīties pateicoties “Latvijas Skolas Somas” projektam.
Rīgas Nacionālā Zooloģiskā dārza apmeklējums
09.05.2023.
Ādažu vidusskolas 7.c klases skolēni kopā ar savu klases audzinātāju Elitu Rikmani š. g. 9. maijā apmeklēja Rīgas Nacionālo Zooloģisko dārzu, lai iepazītos ar Zooloģiskā dārza iemītniekiem un piedalītos ekskursijā “Dzīvnieki Latvijas dabā un kultūrā”.
Skolēnu iespaidi:
Patika, ka ekskursijas laikā, veicot dažādas aktivitātes un darbības, mēs redzējām, cik daudz un kāpēc, klausoties teikas un nostāstus, dažādi dzīvnieki ir Latvijas pilsētu ģerboņos; iepazinām Latvijas ģeogrāfisko un novadu karti, meklējot pilsētu atrašanās vietas kartē.
Patika vērot dzīvniekus un izzināt to dzīvesveidu savvaļā – pērtiķi, lauvas, Tropu mājas dzīvnieku pasaule, žirafes un citi dzīvnieki.
Liels prieks pēc gida stāstījuma bija ZOO izveidotās sportiskās aktivitātes – rāpšanās, lekšana u.c.-, kas radīja pašiem iespēju atainot dzīvnieku uzvedību brīvā dabā.
Rīgas Doms apmeklējums
19.04.2023.
Ādažu vidusskolas 9.c un 9.e klases skolēni kopā ar savu klašu audzinātājām Inesi Lērumu un Ligitu Strautnieci š. g. 19. aprīlī apmeklēja Rīgas Domu.
Skolēnu iespaidi:
Uzzinājām daudz interesanta par Rīgas Doms vēsturi un arhitektūru. Interesants bija gida stāstījums par baznīcas iekšpagalmu, kur apglabāja dižciltīgos, bet baznīcas ārpusē - vienkāršos cilvēkus.
Ļoti patika freskas, kuras mūsdienās ir atjaunotas.
Aizkustināja ērģeļu koncerts, jo bija iespēja redzēt ekrānā, kā mākslinieks spēlē un sagatavo ērģeles nākošajam skaņdarbam, mainot reģistrus. Pēc koncerta bija iespēja apskatīt ērģeles, redzēt cik daudz ir pedāļu, kuri izvietoti trīs rindās, gids paskaidroja, kā tiek pārslēgti reģistri.
Gids pastāstīja, ka dievkalpojuma laikā dzied studentu vai skolēnu koris. Lai visi cilvēki, kuri ir atnākuši uz dievkalpojumu, varētu redzēt un dzirdēt mācītāju, ir izveidots paaugstinājums – kancele.
Aizraujošs bija gida stāstījums par apustuļiem, kuri ir izveidoti apkārt mācītāja kancelei. Uzzinājām, ka katram apustulim rokās ir priekšmets ar kuru viņš nogalināts.
Iespaidīgs bija svētā ūdens trauks, kas veidots no akmens.
Smilšu kino improvizācijas teātra izrādē "Apkārt pasaulei"
21.04.2023.
Š.g. 21. aprīlī visu 5. klašu skolēniem bija iespēja vērot, kā top smilšu zīmējumi par dažādām valstīm, kontinentiem un dzīvniekiem un pašiem iesaistīties smilšu kino improvizācijas teātra izrādē "Apkārt pasaulei" kopā ar smilšu kino mākslinieci Zani Pumpuri-Prāmnieci un improvizatoru Artūru Breidaku.
Smilšu kino – tā ir emocijām bagāta un enerģijas piepildīta māksla, kas no mākslinieka prasa precizitāti, ātrumu un spēju koncentrēties. 5. klašu skolēni ar apbrīnu vēroja, kā māksliniece brīvi un precīzi spēja uzzīmēt cilvēkus, dabu, priekšmetus, izceļot visniecīgākās detaļas. Ar pāris roku kustībām no viena attēla tapa nākošais.
Izrādes veidošanā tika iesaistīti visi skolēni, un kopīgi tika izveidots smilšu stāsta turpinājums par tūristu, kas ieradies paciemot Latviju un Ādažus.
Pateicoties Latvijas skolas somai, 5. klašu skolēniem bija iespēja piedalīties alternatīvā Teātra mākslas stundā un piedzīvot pozitīvas emocijas.
Kinoteātra «Splendid Palace» apmeklējums
18.01.2023.
Ādažu vidusskolas 8.g klases skolēni kopā ar savu klases audzinātāju Inesi Laubenbahu š. g. 19. aprīlī apmeklēja kinoteātri Splendid palace un noskatījās filmu "Wild East. Kur vedīs ceļš" ”
Uz kinoteātri devāmies ar mērķi iepazīt vecāko un skaistāko kinoteātri Rīgā.
Ekskursijas laikā jaunieši ieguva izsmeļošu informāciju un interesantus faktus par Kinoteātri Slendid Palace. Jaunieši izvēlējās noskatīties filmu "Wild East. Kur vedīs ceļš" tāpēc, ka par šo filmu neko iepriekš nebija dzirdējuši.
Šī ekskursija noteikti atstāj labu pēcgaršu, jo mājupceļā klase turpināja sarunas gan par vēsturi, gan kultūru, gan kinomatogrāfiju.
Skolēnu iespaidi:
“Bija ideāli! Mēs uzzinājām, ka kinoteātrim šogad paliek 100 gadi.”
“Gide stāstīja par iespējamo kinoteātra spoku un ka kaut kur ir atrasts galvaskauss”
“Apbrīnojami skaists kinoteātris!”
“Ļoti ērti krēsli, patīkami sēdēt. Tur bija arī viens īpašs krēsls filmas “Purva bridējs” režisoram.”
“Es biju pirmo reizi tādā kinoteātrī. Patika arī tas, ka nebija popkorns, viss tāds inteliģents.”
Latvijas Nacionālā teātra izrāde "Pinokio piedzīvojumi"
31.03.2023.
Š.g. 31. martā 2.b ar savu klases audzinātāju Ievu Grāvīti un 2.k skolēni kopā savu klases audzinātāju Diānu Kuduli noskatījās Latvijas Nacionālā teātra izrādi "Pinokio piedzīvojumi"
Skolēnu iespaidi:
“Man patika izrādes sākums, kad koka bluķi grūstījās un apsaukājās, tas bija smieklīgi.”
“Es sapratu, ka nevajag uzticēties katram svešiniekam.”
“Ir jādomā pašam ar savu galvu, un nevajag ticēt visam, ko saka apkārtējie.”
“Man bija žēl Pinokio tēta, jo Pinokio bija ļoti nepaklausīgs, un tētis bēdājās.”
“Es nesapratu tās lelles. Man būtu labāk paticis, ja aktierus neredzētu, bet tikai lelles.”
“Es iemācījos, ka tad, ja apsoli kaut ko izdarīt, tad ir jāizdara.”
“Es sapratu, ka vecāki ļoti rūpējas par saviem bērniem, un ir gatavi pat pārdot savas drēbes, lai varētu nopirkt Pinokio ābeci, lai viņš var mācīties un būt gudrs. Bet Pinokio nemācījās un tas nav labi.”
Šādas atziņas skolēniem raisījās pēc izrādes noskatīšanās. Izrāde bija ļoti piemērota sākumskolas vecuma bērniem, jo bija interaktīva, ar daudziem efektiem, muzikālo pavadījumu un savdabīgu māksliniecisko risinājumu. Izrādes laikā liels uzsvars likts uz pamatvērtībām – cieņu un atbildību, izglītošanās nepieciešamību.
Latvijas Nacionālais dabas muzejs
30.03.2023.
Ādažu vidusskolas 3.c klases skolēni kopā ar savu klases audzinātāju Indru Pietkeviču š. g. 30. martā apmeklēja Latvijas Nacionālais dabas muzejs muzeju un piedalījās muzejpedagoģiskā nodarbībā MĀJVIETA - MEŽS
Skolēnu iespaidi
Man patika:
Man patika viss, īpaši zemestrīces simulators
Man patika zemestrīces simulators un spīdīgie kristāli violetajā gaismā
Man patika akmeņi kad spīdēja
Man patika zemestrīce un lielie ērgļi
Man patika zemestrīces simulātors un patika dzīvnieku eksponāti, un kristāli kuri spīd violetajā gaismā
Man patika, ka tur bija dažādi ieži
Man patika kur bija kosmoss un zemestrīces simulators
Man patika zemestrīce
Man patika taureņu istaba
Man patika redzēt kādi dzīvnieki ir šeit pasaulē
Man patika spīdošie akmeņi, arī zemestrīce. Man patika taureņu istaba, kas bija pašā sākumā
Man nepatika:
Man nepatika taureņu istaba
Man nepatika 2.stunda
Man nepatika tie lielie bailīgie dzīvnieki un kukaiņi
Man nepatika kad mēs neizstaigājām visus stāvus
Man nepatika izbāzeņi
Man nepatika pirmā nodarbība, jo tur rādīja kaut kādas neforšas lietas
Man nepatika izbāzeņi
Es uzzināju:
Es uzzināju, ka Latvijā ir bijusi zemestrīce
Es uzzināju, ka mana kaķa suga arī ir savvaļā
Es uzzināju, ka nokrituši zari var būt derīgi
Es uzzināju, ka ir lieli taureņi
Es uzzināju, ka bebriem ir vairākas izejas
Es uzzināju, ka ir balti sikspārņi un ka ērgļu olas ir tik lielas
Es uzzināju, ka mežu nevar dedzināt
Es uzzināju, ka bruņurupuči kad met čaulu tad met arī kaulus
Es uzzināju dažas jaunas lietas
Es uzzināju, ka nokritis koks ir izmantojams
Es uzzināju, ka bruņurupučiem mugurkauls ir pie bruņām
Es uzzināju daudz pa dabu
Es uzzināju, ka bruņurupuču mugurkauls ir pieaudzis pie bruņām
Interaktīva nodarbība – laboratorija “SKAŅU DETEKTĪVS”
28.03.2023.
6.c klase
28. martā 6.c klases skolēni devās uz projekta “Latvijas Skolas soma” piedāvāto nodarbību Baltijā lielākajā un modernākajā mūzikas ierakstu studijā AUSS.studio, kur savus skaņdarbus un dziesmas ieraksta gan R.Pauls, gan "Prāta Vētra", gan "Citi zēni", gan vēl daudz citu mākslinieku.
Nodarbības "Skaņu detektīvs" laikā, skolēni iepazinās ar skaņas pasauli - uzzināja, kas ir skaņa un kā tā rodas, kā arī iepazinās ar skaņas ierakstu procesu. Interesanti bija uzzināt, ka diezgan daudz palīgierīces, kas tiek izmantotas skaņu ierakstu procesā visā pasaulē, tiek ražotas tieši Latvijā - piemēram, mikrofons, kuru izmanto arī Lady Gaga. Uzzinājām, ka šeit top ne tikai mūzikas ieraksti, bet tiek filmēti arī dziesmu videoklipi un pat raidījumi. Nodarbības laikā mums bija iespēja pārliecināties, ka ierakstu studija ir uzbūvēta tā, ka, strādājot blakus telpās un vienam otru redzot caur logu, telpās radītā skaņa "kaimiņu" netraucē. Skolēni arī izmantoja iespēju un nodarbības noslēgumā uzdeva sev interesējošos jautājumus, tādējādi padziļinot izpratni par skaņas pasauli.
Mākslas filma “Mātes piens”
03.03.2023.
Ādažu vidusskolas 10.c klases skolēni kopā ar savu klases audzinātāju Ievu Saulīti š. g. 3. martā noskatījās mākslas filmu “Mātes piens” kinoteātrī “Forum Cinemas”.
Skolēnu iespaidi:
Kristaps: Filma ,manuprāt,ļoti labi atainoja tā laika režīmu, kas apspieda jaunu cilvēku domas, idejas, plānus tikai dēļ tā, ka tas bija pret viņu ideoloģiju. Kopumā šis sižets likās ļoti traģisks, bet labi atēlots.
Kerija: Filma izrādījās labāka nekā biju paredzējusi. Sākumā domāju, ka būs neinteresanti un gari, kopumā bija momenti kas pat likās ieintriģējoši. Tiesa filma likās skumja, tomēr tajā bija arī attēlotas mūsdienu problēmas, kas man patika. Tas, ka filmā bija traģiski un ne tik patīkami sižeti manuprāt filmu padarīja tieši labāku un parādīja tās būtību.
Nadīna: Filma bija ļoti emocionāla un dramatiska, es ne visu izpratu un nespēju izsekot līdzi (it īpaši tad, kad pārleca sižets par vairākiem gadiem), bet man visvairāk patika filmas vizuālā kvalitāte. Man ļoti patika attēlojums par to, kā 3 dažādi cilvēki dzimuši dažādos laika posmos dzīvoja padomju savienībā. Kaut gan nespēju līdz galam izjust tās sāpes un pārdzīvojumus, es jutu to, cik skarbs bija šis periods, cik grūti bija dabūt darbu un izteikt savu viedokli. Mamma jau bija stāstījusi par padomju laikiem un arī pati šo grāmatu izlasīja (kuras dēļ viņa raudāja), un šī filma man radīja lielāku priekšstatu un savu viedokli. Filma mani arī nedaudz uzkurināja un padarīja skumīgu, deva nelielas pārdomas!! ✨
Elza: Pēc manām domām, filma Mātes Piens bija emocionāla un smaga, ar daudz notikumiem un ātru un saspringtu sižetu. Filmas laikā bija iespēja ļoti labi saprast katra varoņa iekšējo pasauli un labi tika atspoguļota katra cilvēka dzīves gaita un liktenis.
Megija: Manuprāt, filma Mātes Piens bija ļoti emocionāla un smaga. Skatoties šo filmu izjutu daudz dažādas emocijas gan prieku, gan bēdas.
Tālis: Ja autori vēlējās parādīt kā Padomju Savienība tiek apspiests radošums, tad sanāca ne gluži labi. Manuprāt sanāca labāka reklāma pret pārmērīgu tablešu lietošanu.
Koncertlekcija “Sprādziens mūzikā”
Norises laiks: 24.02.2023.
1. un 2. klase
Koncertprogrammā “Sprādziens mūzikā” 1. un 2. klašu skolēniem bija iespēja vērot un piedalīties interaktīvā koncertlekcijā. Pasākumu vadīja mūziķi Mikus Abaroniņš un multininstrumentāliste Arta Abaroniņa. Gan sagatavotajos videomateriālos, gan stāstos un dziesmās skolēni tika iepazīstināti ar mūzikas vēsturi pēdējos 100 gados. Programmā skanēja džezs, blūzs, populārā mūzika, rokmūzika, deju mūzika u.c. Tika demonstrēti mūzikas instrumenti. Apgūtas diskodeju kustības. Dziedāts un dejots līdzi, skanot populārajām dziesmām cauri gadu desmitiem no Elvisa Preslija, The Queen, The Beatles, A-ha u.c., ieskaitot mūsu pašu mūzikas daiļrades, jau skolēniem pazīstamākajām dziesmām no Raimonda Paula, Prāta vētras, Bermudu divstūra repertuāra.
Skolēnu iespaidi – mazie 1. un 2.klašu skolēni pēc pasākuma jutās ļoti emocionāli pacilāti, izdzīvojot jaukas sajūtas vēl ilgu laiku. Visvairāk patika, ka abi dziedātāji bija ļoti labsirdīgi, varēja uzdot daudz jautājumu. Prata skaisti dziedāt arī tētu un mammu laika dziesmas. Ļoti patika Artas sarkanā kleita. Nekad neaizmirsīs, ka varēja dejot līdzi skanot dziesmām.
P.Stradiņa medicīnas vēstures muzeja apmeklējums
13.02.2023. un 21.02.2023.
Ādažu vidusskolas 11.a un 11.e klases skolēni kopā ar kultūras un mākslas skolotāju Ievu Saulītei apmeklēja Paula Stradiņa medicīnas vēstures muzeju. Muzejā tika apskatīta gan patstāvīgā ekspozīcija, gan arī atraktīvā izstāde "Snīkeri: eko x ego". Kultūras un mākslas stundās mācību programmas sadaļā “Kultūras pieprasījums un piedāvājums” skolnieki pakalpojuma dizaina pamatu apgūšanas griezumā analizē dažādas kultūras institūciju pieejamību jauniešiem.
Uz muzeju devāmies ar mērķi iepazīties ar muzeju un saprast, ko varētu uzlabot muzejā, lai tas būtu interesants un pieejamāks, un ieinteresētu tieši jauniešu auditoriju.
Skolēnu iespaidi:
Amanda: Mani personīgi snīkeru izstāde neuzrunāja. Muzeja pamata ekspozīcija bija daudz interesantāka un ar vairāk eksponātiem no seniem laikiem.
Marija: Muzeju bija interesanti pētīt, atrast labas lietas un piekasīties pie sliktām. Man nepatika daudzu tekstu noformējums, daudzi “gāja” garām vai vajadzēja piespiest sevi izlasīt kaut ko noderīgus sev.
Liliāna : Muzejā esmu bijusi vairākas reize, bet katru reizi var iegūt un uzzināt ko jaunu. Interesanta likās snīkeru izstāde, apavi un apavu dažādībā tajā.
Līva: Bija interesanti apskatīt kādi ārstu kabineti bija kādreiz un cik ļoti tie atšķiras no mūsdienu. Snīkeru izstādē varēja apskatīt tiešām daudzveidīgos apavus un pēc tam bija interesanti pārbaudīt zināšanas viktorīnā.
Katrīna: Man ļoti patika apmeklējums uz RSU Medicīnas Vēstures muzeju, jo tas bija ļoti informatīvs un interesants. Ekskursijas laikā papildināju savas zināšanas par jau zināmām lietām, gan uzzināju daudz ko pa visam jaunu. Ar lielu interesi apskatīju arī snīkeru izstādi, kas bija moderna un aizraujošu faktu bagāta.
Ingmārs: Manuprāt, muzeja apmeklējums bija izdevies, tas bija interesants un moderns. Snīkeru izstāde bija patīkams pārsteigums, tā arī bija interesanta un aizraujoša.
Latvijas Okupācijas muzeja izstāde "Čekas vēsture Latvijā"
15.02.2023.
Ādažu vidusskolas 9.g klases skolēni kopā ar savu audzinātāju Daci Matisoni š. g. 15. februārī apmeklēja Latvijas Okupācijas muzeja izstādi "Čekas vēsture Latvijā".
Uz Latvijas Okupācijas muzeju devāmies ar mērķi iepazīt un paplašināt zināšanas par Latvijas vēsturi laika posmā no 1940. gada līdz 1991. gadam.
9.G klase ne tikai ieguva daudz jaunu zināšanu, bet, skatoties vēstures liecības un klausoties gida stāstījumu, spēja palūkoties uz vēstures notikumiem no dažādiem skata punktiem. Skolēni guva priekštatu par tā laika iezīmēm.
Skolēnu iespaidi.
Koncertlekcija “Leģendas mūzikā”
07.02.2023. 3. un 4. klase
Koncertprogrammā “Leģendas mūzikā” skolēni iepazīst 20. un 21. gadsimta mūzikas leģendas – mūziku, kas ir ietekmējusi paaudzes un atspoguļo vēsturi. Koncertlekcijas programmā izskanēs mūzika, ko radījusi “Eolika”, Zigmārs Liepiņš, “Līvi”, Imants Kalniņš un citi.
Š.g. 7.februārī Ādažu sākumskolas trešo un ceturto klašu skolēniem bija iespēja vērot un piedalīties koncertlekcijā "Leģendas mūzikā". Tās laikā skolēni klausījās informāciju par grupām "Prāta vētra", Eolika" un "Līvi", kā arī uzzināja par Imanta Kalniņa, Zigmara Liepiņa, Ulda Marhileviča un Raimonda Paula daiļradi. Skolēni arī klausījās un dziedāja līdzi katras "leģendas" dziesmām un centās atbildēt uz jautājumiem.
Par viktorīnu jautājumiem skolēnu domas dalījās - patika atbildēt pareizi uz jautājumiem (Henrijs,3.kl.), patika viktorīnas un dziesmas (Beāte,3.kl.) patika, ka bija arī grūti jautājumi (Jānis,4.kl) nepatika, ka daudzi kliedza no vietas (Paula,3.kl.), ka mani neieraudzīja, kad pacēlu roku (Dita, 3.kl.), ka daži jautājumi bija par grūtu (Anna,4.kl.).
Gandrīz visi skolēni pēc lekcijas norādījuši, ka patika dziedāt un kustēties līdzi, minot arī konkrētas dziesmas kā "Pasaule, pasaulīt", "Lidmašīnas", "Genoveva" u.c.
Pabeidzot teikumu "Es uzzināju, ka..." , skolēni raksta:
- Raimondam Paulam otrs vārds ir Ojārs (Enija, 3.kl)
- kontrabass sver 12 kg (Artūrs, 3.kl)
- stīgas taisīja no cūku zarnām (Liene, 4.kl)
- Zigmars Liepiņš dibinājis SWH (Krišjānis, 4.kl)
- Eolikai ir 40 gadi (Emīlija, 3.kl)
Kopumā pasākums bija lielisks, vienīgi jāpiedomā par skolēnu uzvedības kultūras līmeņa pilnveidi.
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja apmeklējums
18.01.2023.
Ādažu vidusskolas 2.e klases skolēni kopā ar savu klases audzinātāju Ingu Pūcīti š. g. 18. janvārī apmeklēja Latvijas Nacionālā mākslas muzeju un iepazinās ar Latvijas bankas kolekcijas monētām izstādē "Vērtību zīmes", kas atklāja monētas kā unikālus miniatūrus mākslas darbus, skolēni piedalījās nodarbībā, kur pašiem tika dota lieliska iespēja izdomāt, zīmēt un prezentēt savu monētu. Muzeja darbinieces pavadībā tika iepazīti oriģināli mākslas darbi, veidots ieradums atbildīgi, ar cieņpilnu attieksmi izturēties pret mākslas darbiem, izzinātas Latvijas kultūras vērtības, kas deva iespējas iegūtos iespaidus, izmantot radošā darbībā mācību stundās.
Mākslas darbi iedvesmo!
LNMM izstādes un radošās darbnīcas apmeklējums
21.12.2022. Klubs “ Mazie eiropieši ” 5.-9.klašu grupa
Ādažu vidusskolas 5.-9 klašu skolēni kopā ar skolotājām Daci Matisoni un Ievu Miķelsoni š. g. 20. decembrī apmeklēja LNMM, kur iepazinās ar monētu izstādi un darbojās sietspiedes darbnīcā. Uz jauniešu krekliņiem tika izveidoti slavenu mākslinieku J.Rozentāla, K.Zāles un Grosvaldu dzimtas mākslas darbu reprodukcijas.
Apmeklējot šo izstādi skolēni guva priekštatu par monētas radīšanas procesu, Latvijas mākslas, kultūras un vēstures simboliem.
Paldies!
Uz LNMM devāmies ar mērķi apskatīt monētu izstādi un darboties sietspiedes tehnikā.
Skolēnu atsauksmes:
Man patika darbnīca, gleznas. Īpaši skaista bija monēta, kas izskatījās kā medus šūnas.
Man patika darboties darbnīcā un skatīties LNMM gleznas.
Man ļoti patika gleznas un skulptūras, it īpaši tās ar dziļāku nozīmi.
Man patika monētu izstāde un brīvais laiks, kad varēju apskatīt visu, kas mani interesē.
Latvijas Leļļu Teātru Kluba" (ceļojošs Rīgas leļļu teātris) izrāde “Ielāps”
19.12.2022
1. un 2. klase
Ādažu sākumskolā š.g. 19. decembrī viesojās ceļojošais leļļu teātris ar izrādi “Ielāps”. Izrādē piedalās: rūķi Ķērpītis, Muflītis, Diļļuks, Rūcītis, rūķu meitene Roze, neveiksmīga zvaigzne, ābolu tārps, kāds noslēpumainais vīrs, vārna, putnu biedēklis, bite, pāris nesagatavotu zivju, kaktuss, liela lupata no tālās Indijas un veca, dzīves nomocīta, saliekta lejkanna.
Katram Rūķu ciema iedzīvotājam ir sava nodarbošanās, tikai rūķim vārdā Diļļuks nekas nepadodas. Viss, kam viņš ķeras klāt, pārvēršas neveiksmē, un neviens pasaules rūķis netic Diļļuka sapņiem.
Vai par spīti apkārtējo viedoklim, Diļļuks spēs nezaudēt ticību saviem spēkiem? Vai Diļļuka neatlaidība ļaus viņam atklāt savu brīnumaino talantu? To visu ir iespējams uzzināt tikai noskatoties leļļu izrādi „Ielāps”.
Skolēnu atsauksmes: 1.klases priecājās par krāsaino un rotaļīgo skatuvi. Jaukas lelles. Brīžiem grūti bija saprast, ko runāja Zvaigzne. Ļoti patika izrāde, jo tā bija Ziemassvētku laikā. Teātris bija pamācošs.
2.klases vairāk uzrunāja izrādes saturs, sekoja līdzi sižetam. Dzīvoja līdzi un bēdājās par Diļļuku, taču beidzās viss jauki. Patika lelles un to darbošanās. Ir labi, ka izrāde varēja notikt mūsu skolā.
Paldies par šo iespēju!
Okupācijas muzeja apmeklējums
05.12.2022. 9.l klase
Ādažu vidusskolas 9.l klases skolēni kopā ar savu klases audzinātāju Ievu Miķelsoni š. g. 5. decembrī apmeklēja Okupācijas muzeju Rīgā un iepazinās ar ekspozīciju, klausoties gida stāstījumu “No okupācijas līdz brīvībai”.
Uz Latvijas Okupācijas muzeju devāmies ar mērķi iepazīt un paplašināt zināšanas par Latvijas vēsturi laika posmā no 1940. gada līdz 1991. gadam.
9.L klase ne tikai ieguva daudz jaunu zināšanu , bet, skatoties vēstures liecības un klausoties gidu stāstījumu, spēja palūkoties uz vēstures notikumiem no dažādiem skata punktiem. Daudzi no skolēniem apgalvo, ka muzeja apmeklējums bija daļa no mācību procesa.
Tikšanās ar Ivaru Tontegodi, dokumentālās filmas „Knutifikācija” autoru
30.11.2022.
Ādažu vidusskolas 10.c, 11.a, 11.b., 11.e, 12.c klases skolēni š. g. 30. novembrī noskatījās Ivara Tontegodes dokumentālo filmu „Knutifikācija” un tikās ar filmas režisoru Ivaru Tontegodi.
Ir svarīgi iepazīties ar filmu “Knutifikācija”, gan kā poētisku, monumentālu laikmetīgā kino pieminekli izcilajām dzejniekam Knutam Skujeniekam, ko veidojis viens no neordinārākajiem jaunajiem režisoriem – Ivars Tontegode. K. Skujenieka dzeja uzskatāma par nozīmīgāko 20. gs. otrās puses literāro devumu, kurā poētiski, smalki tiek meklēts ceļš uz sevi, sava “es” patiesību un ceļš pie otra – sava līdzcilvēka, mīļotās sievietes, dabas, kultūras, visuma. K. Skujenieka lirikā pasaule bagātīgi paveras cilvēkam un cilvēks – pasaulei.
Šādi filmu seansi ir būtisks mācību process, kura laikā tiek iepazīti dažādi mūsdienu Latvijas kultūras pārstāvji un laikmetīgās kultūras izpausmes. Kā arī saruna ar režisoru ir dzīvs pārdzīvojums, kura laikā skolniekiem ir iespēja iepazīt profesiju – režisors, tā profesionālo pieredzi un atziņas.
Skolēnu atsauksmes
Natālija: “No mākslinieciskā viedokļa filma ir izveidota teicami. Daudz metaforu un spilgtu emociju. Manuprāt, priekš Latvijas sabiedrības nedaudz par izaicinošu. Mums vēl tomēr laikam patīk pieturēties pie saviem rāmīšiem. Man pašai bija ļoti grūti iejusties filmā. Es to skatījos kā bildes enciklopēdijā nevis izjutu kā reālu dzīvesstāstu.”
Laura: “Filma “Knutifikācija” ko izveidoja režisors Ivars Tontegode izņēmuma kārtā bija ļoti interesanta. Kaut vai filma bija par vecā dzejnieka Knuta dzīvesstāstu, kas gan jau mums vienaudžiem liktos garlaicīga, Ivars to izveidoja tādā veidā ka tas aizķēra manu ziņkārību par visiem šī dzejnieka dzīves aspektiem.
Pavels: “Pēc filmas “Knutifikācija” (Ivars Tontegodi) noskatīšanās es secināju vairākas lietas priekš sevis. Kopumā, man ir vairāk negatīvas, kā pozitīvas atsauksmes par filmu, jo, iespējams, tas nav mans filmu žanrs, vai kaut kas tamlīdzīgs. Pirmkārt, man nepatika tas, ka tā bija tik gara, un filmas “ideja” nespēja mani noturēt maksimālā koncentrācijā visu tās garumu. Otrkārt, man, personīgi nebija līdz galam skaidrs kāda ir filmas jēga un ko tā vēlējās pateikt. Iespējams, tas ir tādēļ, ka esmu pieradis pie mūsdienu filmām un šī bija atšķirīga no citām, kā rezultātā pirmais iespaids bija vairāk negatīvs. Man patika režisora neatlaidība un mērķtiecība filmas veidošanā un izlaišanā, jo, kā viņš stāstīja, tas nemaz nebija viegli. Bija kaut kādas problēmas ar cenzūru un informācijas iegūšanu, bet tas, ka režisors nepadevās un pabeidza filmu man likās drosmīgi no viņa puses.”
Kristiāna “Kopumā filma bija laba, bija daži momenti kuros es jutos apjukusi, jo nesapratu kaut ko. Bet, kas ir laba filma bez nedaudz nesaprašanas par kaut ko?”
Renārs: “Noskatoties filmu par Knuta Skujenieka dzīve PSRS laikos, lika aizdomāties, cik viegli ir dzīvot mūsdienās. Vairs nav jābaidās no cenzūras, kura var par tavu mākslas darbu, aizvest uz gulagu. Man šī filma likās interesanta tikai dažos brīžos, kur tika stāstīts, par to, kāda bija dzīve gulagā. Nelielu daļu no filmas es nesapratu, vai nu es neiedziļinājos, vai nu esmu pārāk jauns, lai saprastu tādas lietas. Vispārīgi filma nebija slikta, bet vairāk tendēta pieaugušākiem cilvēkiem.”
Ariadna: “Man ļoti patika filma “Knutifikācija”. Filma sastāvēja no dzejnieka aizkadra balss- citāti, pārdomas, atmiņas un dzeja. Filma rosina domāt un pat pēc vairākām dienām atmiņās „uznirst" dzejas rindas vai filmas kadri, kas atkal uzdod jautājumus - Kā saglabāt savu iekšējo brīvību un neļauties sabiedrības spiedienam? Kā nebūt par upuri un grūtākajos dzīves brīžos nezaudēt optimismu un veselīgu pašironiju? Par šiem jautājumiem ir vērts padomāt. Filma arī mums parāda, kā cilvēki dzīvoja agrāk, salīdzinot ar to, kā viņi dzīvo tagad. Ar šādu salīdzinājumu varam secināt, ka cilvēkiem agrāk bija daudz grūtāk nekā tagad. Filma ir ļoti kvalitatīva un atmiņā paliekoša.”
Aleksis: “Filma bija ļoti forša un interesanta, dažos brīžos man nešķita tik interesanta kā citiem, bet katram savs. Man loti patika kā tur filmā teica- no sākuma jādomā par Latviju un tikai tad par latviešiem. Kā arī man patika visi vecie ieraksti no PSRS laika.” Paldies!
Valmieras Drāmas teātris “Cilvēkam vajag suni”
29.11.2022. 5.g klase
Š.g. 29. novembrī 5.g klases skolēni kopā ar savu audzinātāju Ilzi Sticenko noskatījās Valmieras Drāmas teātra viesizrādi Dailes teātrī “Cilvēkam vajag suni”. Šī ir sirsnīga un brīžiem sāpīga izrāde visai ģimenei par savstarpējām attiecībām un suņa nepieciešamību, beznosacījuma mīlestību, uzticību un rūpēm. Viss sākas ar to, kad Suņu vīrs uz pilsētu ved pārdot četrus kucēnus. Kādus jaunos saimniekus viņiem laimēsies sastapt un cik atšķirīgi veidosies suņuku likteņi to varam vērot un līdzpārdzīvot.
Pēc izrādes noskatīšanās pārrunājām ar bērniem redzēto. Viņu vērtējums bija pozitīvs – viņi novērtēja iespēju apmeklēt teātri un klātienē noskatīties šo izrādi!
5. g kases audzinātāja Ilze Sticenko
Melngalvju nama apmeklējums
15.11.2022. 11.c klase
Ādažu vidusskolas 11.c klases skolēni kopā ar savu klases audzinātāju Lindu Klaušu š. g. 15. novembrī apmeklēja Melngalvju namu Rīgā, apskatīja krāšņās telpas un iepazinās ar ekspozīciju.
Uz Melngalvju namu devāmies ar mērķi uzzināt par šī nama vēsturi. Apkopojot skolēnu atsauksmes, varam viennozīmīgi teikt, ka ekskursija papildināja mūsu zināšanas par nama vēsturi, dažādām skulptūrām, gleznām un, protams, greznajām telpām.
Lielākajai daļai patika tieši arhitektūra, un mēs noteikti ieteiktu apmeklēt Melngalvju namu. Mūsuprāt, šis būtu īpaši noderīgs jauniešiem sākot no 10.klases, jo šajā vecumā cilvēki sāk novērtēt mākslu.
(Kr. Roķe)
Melngalvju nama apmeklējums
09.11.2022. 11.a klase
Ādažu vidusskolas 11.a klases skolēni kopā ar savu klases audzinātāju Daci Dambi š. g. 9. novembrī apmeklēja Melngalvju namu Rīgā, apskatīja krāšņās telpas un iepazinās ar ekspozīciju.
Uz Melngalvju namu devāmies ar mērķi uzzināt vairāk par Rīgas vēsturi un iepazīties ar Melngalvju nama telpām un funkcijām.
Apmeklējuma laikā mums bija iespēja apskatīt Melngalvju nama pagrabus, kuri glabā gan Rīgas, gan Melngalvju brālības vēstures peripetijas. mēs iejutāmies viduslaiku atmosfērā, izmēģinājām bruņinieku tērpa svaru, izvingrinājām rokas Melngalvju biedra monētas izkalšanā, kā arī uzzinājām daudz jauna par pagātnes notikumiem. Un, protams, bijām nama krāšņajās telpās, kur mūsdienās kādu brīdi strādājuši arī mūsu Valsts prezidenti un kur šodien tiek rīkoti grezni pasākumi gan pašmāju, gan ārzemju viesiem.
Paldies “Latvijas skolas somas” projektam par šo skaisto notikumu!
Stikla figūriņu veidošanas meistarklase
09.11. – 10.11. 2022.
Š.g. 9. un 10. novembrī Ādažu sākumskolā viesojās stikla apstrādes meistari no Ventspils, un 1.klašu skolēniem bija iespēja piedalīties Stikla figūriņu veidošanas meistarklasēs, uzzināt par stikla rašanos, apstrādi, formām. Meistars rādīja paraugdemonstrējumus stikla figūriņu veidošanā un drosmīgākie varēja izmēģināt paši izpūst stikla burbuļus. Uzskatei tika izmantotas iepriekš izgatavotas figūriņas un nodarbības beigās katrs saņēma stikla kuloniņu.
Pateicamies, ka mūsu pirmklasniekiem bija iespēja ieskatīties Latvijas vienīgo stikla meistaru amata noslēpumos, kā murano stikla stieni izkausējot ļoti augstā temperatūrā uz ūdeņraža liesmas, stiklam kļūstot mīkstam var izveidot jaukus suvenīrus.
Skolēnu atsauksmes – “Mēs tagad zinām, ka stiklu gatavo no kvarca smiltīm; tam vajadzīga liela pacietība; patika pūst stikla burbuļus; skatīties kā veido stikla sunīti; patika atbildēt uz jautājumiem; interesanti bija vērot, kā no stikla izgatavo diegu un ļoti patika krāsaino stikla figūru izstāde. ”Liels paldies!
Kaligrāfijas nodarbības Latvijas Nacionālajā bibliotēkā
09.11.2022. 5.c klase
Ādažu vidusskolas 5.c klases skolēni kopā ar savu klases audzinātāju Aigu Mikasenoku š. g. 9. novembrī apmeklēja Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB) un piedalījās Kaligrāfijas nodarbībās.
Uz LNB devāmies ar mērķi izzināt rakstītā vārda vēsturi, uzzināt par kaligrāfijas nozīmi senāk un mūsdienās, praktiski darbojoties apgūt kaligrāfijas pamatprincipus.
LNB gida pavadībā apmeklējām izstādi “Modināšana. Stāsts par hernhūtiešiem”. Izstādē uzzinājām par Hernhūtiešu kustību, tās iespaidu uz Latvijas sabiedrību un kultūru. Apskatot izstādītos manuskriptus pārliecinājāmies, ka Hernhūtieši lielu vērību pievērsa rakstītajam vārdam, no rokas rokā nododot visdažādāko žanru tekstus rokrakstā: svētrunas, garīgās dziesmas, misiju aprakstus un vēstules, vēsturiskus un literārus sacerējumus, biogrāfijas.
Pēc vēstures izpētes, devāmies apgūt kaligrāfijas pamatus. Ar otas, spalvas un tušas palīdzību apguvām gotisko burtu rakstības pamatprincipus. Mācījāmies kā pareizi turēt otu vai spalvu, ka pareizi kustināt roku, lai sanāktu gotiskie burti.
Secinājām, ka nemaz nav tik viegli rakstīt ar otu, turot to pareizā leņķi, lai sanāktu gotiskie burti. Īsts izaicinājums bija rakstīt ar spalvu tā, lai tinte neizsmērētos.
Paldies 5.c klases vacākiem par atbalstu!
Skolēnu veikuma paraugi:
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja apmeklējums
02.11.2022.
Ādažu vidusskolas 10.c klases skolēni kopā ar savu klases audzinātāju Ievu Saulīti š. g. 2. novembrī apmeklēja Latvijas Nacionālā mākslas muzeju.
Uz Muzeju devāmies ar mērķi apskatīt ekspozīcijas “Vērtību zīmes”, “Mīla un dzīve. Biruta Baumane”, “Tēlniece. Lea Dāvidova – Medene”, kā arī apskatīt patstāvīgās ekspozīcijas un muzeja ēku.
Skolēnu iespaidi pēc pasākuma.
Katrīne: “Esmu ļoti apmierināta ar kopīgi pavadīto laiku un viss bija super! Beidzot pa ilgiem laikiem atkal apmeklēju mākslas muzeju, kur varēja apskatīt burvīgas gleznas! ?”
Alise: “Pastaiga pa muzeju bija aizraujoša. Bija iespēja redzēt kā senāk veidoja monētas un kas iedvesmoja šo monētu dizainus. Katrs eksponāts bija unikāls, un katra glezna ir palikusi atmiņā. Ja būtu iespēja, noteikti atgrieztos un pavadītu tur vairāk laika, lai patiešām apskatītu un palasītu par katru gleznu.“
Elza: “Muzejs, bija ļoti interesants un kulturāls piedzīvojums, kas raisīja ļoti daudz un dažādas emocijas. Gleznas un iestādes visas bija dažādas un tas bija ļoti ieintriģējoši. Kopumā muzeja apskate bija ļoti laba un kulturāla pieredze!”
Ariadna: “Ekskursija Nacionāla māksla muzeja man ļoti patika, bija interesanti izlasīt īsu biogrāfiju par katru eksponātu. Muzejā bija daudz gleznu, skulptūru un pat priekšmetu, kas tika izmantoti 16.-19.gadsimtā. Visvairāk man patika Latvijas māksla 1780.-1915. gada, portreti un ainavas. Muzejā ir arī bibliotēka ar grāmatām latviešu, angļu, krievu, un vācu valodās. Vēl man patika paša muzeja dizains, viņš parāda muzeja bagātību un savdabību.”
Artūrs: “Man ekskursija Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā ļoti patika, bija interesanti un es izbaudīju šo laiku. Muzejā bija daudz dažādu un uzmanību piesaistošu gleznu, skulptūru, plakātu un citas ekspozīcijas. No gleznām man vairāk patika portreti, glezans, kuras attēloja aktus, sadzīves notikumus, ainavas, animāliju un klusu dabu. No tēlniecības man iepatikās 1-2 skulptūras. Un visbeidzot man patika paša muzeja arhitektūra un dizains, it īpaši kāpnes un bibliotēka."
Paldies!
(Foto Ieva Saulīte)
KULTŪRIZGLĪTĪBAS PROGRAMMA "LATVIJAS SKOLAS SOMA"
2021./2022. m.g.
Lasīt vairāk
2021./2022. mācību gada izskaņā programmas “Latvijas Skolas soma” ietvaros vairāku klašu skolēniem bija iespēja gūt vērtīgu kultūrpieredzi un noskatīties Latvijā uzņemtas filmas:
Imanta Ziedoņa fonda Viegli izlaušanās spēle “Blēņas un pasakas”
30.05.2022. 5.b klase
Ādažu vidusskolas 5.b klase š. g. 30. maijā piedalījās Imanta Ziedoņa fonda Viegli izglītības iniciatīva Ziedoņa klase izlaušanās spēlē “Blēņas un pasakas”
Spēles princips ir balstīts uz sadarbību, lasītprasmi un loģiku. Interaktīvās nodarbības ievaddaļā skolēni papildina un nostiprina zināšanas un kultūras izpratni par Imanta Ziedoņa un citu rakstnieku personībām un daiļradi. Savukārt, galvenā nodarbības daļa veltīta padziļinātai Imanta Ziedoņa pasaku iepazīšanai no grāmatas Blēņas un pasakas, akcentējot rakstnieka vērtības. Komandai kopīgi jāveic dažādi savstarpēji saistītu uzdevumu virknējumi, kas attīsta caurviju prasmes - lasītprasmi, radošumu, sadarbību un līdzdalību.
Skolēnu iespaidi:
Ievaddaļā sadalījāmies 3 grupās un izspēlējām 10 jautājumu testu par dažādu rakstnieku dzīvi un daiļradi. Tas mums patika, jo atklājām, ka ir daudz zināšanu par latviešu rakstniekiem un to darbiem. Uzzinājām arī daudz jauna.
Izlaušanās spēlē, iepriekš sadalītajās grupās, tikām nosūtīti istabās, kas atbilda trijām I.Ziedoņa pasakām: Kroko un dils; Suns-Funs un Pasaka par pogu. Kopā bija jāatslēdz 5 slēdzenes un jāsameklē šifri šīm atslēgām. Pārliecinājāmies, ka protam sadarboties.
Iepriekš klasē bijām visas pasakas noklausījušies, tādēļ tas mums atviegloja izlaušanos no istabām. Jauki bija, ka spēles vadītāja un klases audzinātāja deva arī norādījumus un sadarbojās ar mums ar rācijas palīdzību. Visu grupu izlaušanās laiks bija 41minūte, kas bija ļoti labs sasniegums. Vārdus, kurus bija kopīgi jāatšifrē un jāsaliek frāze bija- Dzīves jēga ir prieks!
Paldies skolai, skolotājai un vecākiem par doto iespēju apmeklēt fonda Viegli Ziedoņa klases izlaušanās spēli “Blēņas un pasakas”!
EKSKURSIJA JAUNPILS PILĪ “Mazie mūciņi”
28.05.2022. 4.c klase
Ādažu vidusskolas 4.c klase š. g. 28. maijā apmeklēja Jaunpils viduslaiku pili un piedalījās pils muzeja darbinieku organizētajā ekskursijā “Mazie mūciņi”, izspēlējot seno viduslaiku skoliņu, apgūstot iemaņas ieroču atpazīšanā un iemācoties tā laika pieklājības likumus. Klasē tika izvēlēti savi karalis un karaliene. Pēc viduslaiku skolas sekoja arī sportiskās aktivitātes. Skolēniem bija iespēja izspēlēt viduslaiku boulingu, maisu cīņu, desas un šaut ar loku.
Skolēnu iespaidi: Ļoti patika pagraba apmeklējums. Smieklīgi bija mūka jociņi. Kārlis tika ievēlēts par karali, ekskursijā līdzi bija Kārļa tētis, kurš izvēlējās savam dēlam sievu - karalieni. Tas bija forši! Netālu no pils varēja pamieloties ar gardo Jaunpils saldējumu.
Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA apmeklējums
25.05.2022
Ādažu vidusskolas 7.d klase š. g. 25. maijā apmeklēja mākslas muzeju RĪGAS BIRŽA, lai iepazītos ar muzeja ekspozīciju un paplašinātu savas zināšanas par mākslas vēsturi.
Skolēnu iespaidi:
Rīgas Biržā sadzīvo kopā gan mūsdienīga, gan sena māksla.
Muzejā ir iespēja iepazīties gan ar mākslas vēsturi, gan ar mūsu valsts attīstību. Muzejā var aplūkot darbus no dažādiem gadsimtiem.
Viena no ievērības cienīgām telpām ir Sudraba istaba, kurā vienuviet iespējams aplūkot dažādus sudraba priekšmetus.
Rīgas Biržā ir iespēja iepazīties ar Tuvo Austrumu, Indijas un pat Japānas mākslas darbiem. Tā ir iespēja, nedodoties uz ārzemēm, iepazīt šo valstu kultūru un vēsturi.
Muzejā atrodas plaša 18.–20. gadsimta Rietumeiropas porcelāna kolekcija, kurā ir ļoti skaisti un izsmalcināti darbi!
Daudzi skolēni šo muzeju apmeklēja pirmo reizi un izteica vēlmi apmeklēt Rīgas Biržu vēlreiz kopā ar savām ģimenēm.
Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA apmeklējums
27.05.2022. 8.g un 8.l klase
Ādažu vidusskolas 8.g un 8.l klases š. g. 27. maijā apmeklēja mākslas muzeju RĪGAS BIRŽA.
Uz Muzeju devāmies ar mērķi aplūkot ne tikai Latvijā darinātus mākslas priekšmetus un gleznas, bet arī ko eksotiskāku - ārzemju mākslu.
Ekskursijas laikā iepazinām Tuvo Austrumu, Indijas un Japānas izcilākos darbus. Ar interesi aplūkojām mākslas darbus Rietumu un Gleznu galerijās. Skolēni bija sajūsmināti par iespēju atrasties Rīgas Biržas skaistākās telpās – Venēcijas un tai pieguļošajā Makarta zālēs.
Skolēnu iespaidi:
Rīgas Birza ir tik interesanta! Tā ir iespēja iepazīties ar dažādu valstu kultūru un vēsturi. Šī ir vienīgā šāda veida kolekcija Latvijā, kā arī lielākā Baltijā, tāpēc noteikti vērts to aplūkot.
Ēģiptes zālē varēju ieraudzīt vienīgo mūmiju Latvijas muzejos.
Ļoti savdabīga bija avangarda izstāde, kuras autore bija latviešu māksliniece.
EKSKURSIJA JAUNPILS PILĪ “Mazie mūciņi”
21.05.2022. 4.b klase
Publicitātes attēls
Ādažu vidusskolas 4.b klase š. g. 21. maijā apmeklēja Jaunpils viduslaiku pili un piedalījās pils muzeja darbinieku organizētajā ekskursijā “Mazie mūciņi”, izspēlējot seno viduslaiku skoliņu, apgūstot iemaņas ieroču atpazīšanā un iemācoties tā laika pieklājības likumus.
Skolēnu iespaidi: “Ļoti interesanti bija iepazīt viduslaiku dzīvi. Uzzinājām, kā cilvēki dzīvoja, mācījās, kādi bija viņu paradumi, tradīcijas un kāda ēdienkarte. Šo mielastu nobaudījām arī mēs. Liels paldies atraktīvajam gidam, kuram ir lieliska humora izjūta un kurš tik aizrautīgi prot stāstīt par viduslaikiem.”
EKSKURSIJA JAUNPILS PILĪ “Mazie mūciņi”
23. 04.2022. 4.a klase
Ādažu vidusskolas 4.a klase š. g. 23. aprīlī apmeklēja Jaunpils viduslaiku pili un piedalījās pils muzeja darbinieku organizētajā ekskursijā “Mazie mūciņi”, izspēlējot seno viduslaiku skoliņu, apgūstot iemaņas ieroču atpazīšanā un iemācoties tā laika pieklājības likumus.
Man patika tas kā brālis Teodors mums visu izstāstīja un mēs paši iemācījāmies par seniem laikiem. (Rūta)
Man ļoti patika gids. Viņš bija smieklīgs un ļoti interesants. (Marko)
Man patika, ka stāstīja arī par pils vēsturi. (Otto)
Man patika, ka kļuvu par karali. (Kārlis.)
Man ļoti patika mūku apģērbi un brālis Teodors. Bija sajūta, ka es tiešām biju 700 gadus atpakaļ. (Sofija)
Man patika viss, ko iemācījos par vecajiem laikiem. (Gustavs)
Man ļoti patika! Bija interesanti apģērbties kā mūkiem. Noteikti apciemošu vēlreiz! (Karlīna)
Man patika mūks un visa Jaunpils pils. (Herberts)
Man patika gids un gide. Bija ļoti smieklīgi, kad strīdējās vai teica mazus jokainus noslēpumus. (Donats)
Interesanti bija uzzināt par ieročiem. (Anna)
Man patika, ka deva paturēt rokās zobenu.(Gvido)
Man ļoti patika smieklīgais brālis Teodors un mūķene. Man ļoti patika pati vieta un viss bija ļoti jauki, mīļi un jautri. Visiem iesaku aizbraukt pavadīt forši, mīļi, jautri laiku ar klasi vai ģimeni. (Nikola)
Latvijas Leļļu Teātru Kluba" (ceļojošs Rīgas leļļu teātris) izrāde “Zivs cepure”
21.04.2022. un 22. 04.2022. 1. – 3. klase
Ādažu sākumskolā š.g. 21. un 22. aprīlī viesojās ceļojošais leļļu teātris ar izrādi “Zivs cepure”.
Izrādes scenārija autors Agris Poikāns. Lomas ierunājuši vairāki aktieri: Dzintars Krūmiņš, Dainis Sumišķis, Māra Liniņa, Jūlija Meščerjakova, Aleksandrs Jonovs. Skaņu ieraksts veikts meistara Ingusa Baušķenieka studijā un vadībā. Izrāde bija 40 min. gara, klases stundas vai latviešu valodas stundas garumā, 1., 2. un 3.klases skolēni varēja ļauties izrādes pārdzīvojumam.
Izrādē piedalījās: īpaši apdāvināta Cepure, svītrainā Tīģerzivs, kas zina visu, rūķi – Rūcītis, Ķērpītis, Diļļuks un rūķu meitene Roze, kā arī Bite, Lācis, neliels bariņš ļoti bīstamu, ar lejkannām bruņotu Gurķu, pelēks Mākonis un kāda ļoti uzbāzīga, bet no sabiedrības izolēta Radība.
Izrādē vērojām: rūķu ciemā viss ritēja savu gaitu, katrs veica savu pienākumu līdz brīdim, kad no upes tika izzvejota kāda dīvaina cepure, kas rūķiem ļāva iegūt visus labumus bez piepūles, un rūķi labprāt to izmantoja, līdz kamēr viss mainījās – rūķi kļuva tukli, jo nebija vajadzības kustēties, viņi sasirga ar slinkumu, arī visa apkārtne pārvētās –nesakopta, aizaugusi. Tad kādu dienu rūķi saprata, ka bez piepūles iegūti labumi var sagraut visu pasauli.
Viss, kas ir ap mums, savu vērtību iegūst tikai tad, ja mēs tam veltām savu laiku un darbu!
Skolēnu atsauksmes: “Mums patika – krāsainās, izteiksmīgās lelles; krāšņās dekorācijas un mūzika.”
Paldies par iespēju noskatīties izrādi! Foto
KONCERTIZRĀDE “BURVJU DURTIŅAS OPERĀ” 07.02. - 11.02.2022.
4. klases
Mūzikas stundās 4. klašu skolēni noskatījās koncertizrādi “Burvju durtiņas operā”, kurā ar operas aizkulisēm iepazīstina tēli no bērnu operām un baleta. Koncertizrāde “Burvju durtiņas operā” ļauj nokļūt pasaulē, kurā viss ir iespējams. Izrādes varoņi – lācis Tanheizers, žurka Aurora, suņi Zigfrīds un dons Žuans, kaķenīte Odīlija, kaķis Figaro un citi tēli jaunākos skatītājus iepazīstina ar operas aizkulisēm un dažādām profesijām, kas ikdienā palīdz tapt operas un baleta brīnumiem.
Skolēni dalījās ar saviem iespaidiem
Man patika tas, ka …
- Šeit ir daudz dziesmas (Justs 4.g)
- Daudz kas bija smieklīgs un es uzzināju lietas, ar kurām opera vai balets nevar notikt (Gustavs 4.g)
- Dziedāja tās dziesmas, kuras es dziedāju bērnudārzā un varēju atcerēties tos laikus. Vēl man patika, ka tie aktieri smieklīgi dejoja un sportoja, aktieri bija sarkanos tērpos izskatījās ļoti smieklīgi. Man patika, ka vienā vietā cīnījās ar zobeniem (Elizabete V.4.g)
- Ka cilvēki pārģērbās par dzīvniekiem (Elizabete P.4.g)
- Kā dejoja baletdejotājas un kā dziedāja aktieri, jo viņi smieklīgi dziedāja. Man patika, kā viņi spēlēja instrumentus. Vēl man patika lielā operas lustra (Paula B.4.g)
- Ka šeit ir daudz dziesmas (Paula J.4.g)
- Man patika tad, kad bija kafejnīca, jo man visvairāk patīk kafejnīcas (Miķelis 4.g)
- Tur ir skaisti un smieklīgi tērpi, skaistas dziesmas un zināmas, montāža (Dominika 4.g)
- Bija daudz zināmu dziesmu. Bija interesanti un ka rādīja kā top un liek uz skatuves dekorācijas. Tas labi, ka bija vienota doma, nevis sajauktas vairākas domas kopā (Mila 4.g)
- Ka tēli ir interesanti. Man patika dziesmas, sarkanie cilvēki jeb “desas” (Ričards 4.g)
- Ka filmiņā ir daudz pazīstamas dziesmas un tas kā viņi rādīja kā veido dekorācijas un tas kā viņi rādīja baleta zāli (Katrīna 4.g)
- Ka tur ir daudz tērpu. Tur ir daudz vietas. Ka opera ir grezna (Sofija 4.g)
- Viss ir ļoti radošs un interesants (Rūta 4.a)
- Ka izrādē bija ļoti daudz visādi aktieri un viņi bija ļoti interesanti (Alise 4.a)
- Viss bija tik koši un radoši. Vēl man patika kā izskatās baletdejotāju tērpi (Estere 4.a)
- Bija dažādi varoņi, kaķis bija foršā kostīmā. Īstenībā man patika lielākā daļa (Marks 4.c)
Man nepatika tas, ka…
- Tērpi izskatījās diezgan slikti. Man liekas, tērpi varēja būt smukāki (Justs 4.g)
- Arī daudz kas bija “cringe” un bišku garlaicīgi, bet tā tas bija forši (Gustavs 4.g)
- Tērpi ir tik koši, cilvēkiem ir bērnišķīgas balsis. Vēl man nepatika, kad vienā vietā zēns bija uz pusi lielāka nekā kūka. Man vēl nepatika, ka dažās vietās foni nebija īsti, beigās aktieri nespēlēja pa īstam instrumentus (Elizabete V. 4.g)
- Ir greenscreeen fons (Elizabete P. 4.g)
- Man nepatika tie tērpi. Nepatika tas, ka tur nerādīja daudz baletu, bet es to gribēju redzēt (Paula B.4.g)
- Ka tērpi izskatās biezi. Man liekas, ka tērpi varēja būt smukāki (Paula J.4.g)
- Ka sunim (pelēkajam) bija ausis tādas kā putekļi (Miķelis 4.g)
- Ka tie zvēru tērpi neatbilst operas epitetam (Dominika 4.g)
- Ka viņi lidoja gaisā, pareizāk sakot bija daudz montāžas un es nesapratu īsti kāda bija doma filmiņai (Mila 4.g)
- Ka žurka dzied 8 oktāvas augstāk. Vēl nepatika žurka un foni (Ričards 4.g)
- Ka daudzi fragmenti bija ar uzzīmētiem foniem (Katrīna 4.g)
- Ka tie zvēru tērpi neatbilst operas skaistumam (Sofija 4.g)
- Ka mēs tik maz uzzinām par visām telpām (Rūta 4.a)
- Kādās vietās bija sajaukts un bija pārāk daudz kur viss samaisīts (Alise 4.a)
- Ka tik maz uzzināju, jo viņi (aktieri) daudz dziedāja (Estere 4.a)
- Bija ne pārāk labi uztaisīts fons. Tās lelles (Marks 4.c)
Es uzzināju…
- Ka opera ir daudz lielāka nekā biju domājis (Justs 4.g)
- Ka ne tikai baletdejotājiem vajag trennēties un iemācīties kustības, bet arī operas dziedātājiem vajag trennēties (Gustavs 4.g)
- Ka viņiem lustra veca 130 gadus. Es uzzināju dziesmu “Sēņotājs” (Rihards 4.g)
- Ka ir tik daudz vietas, kur jāstrādā tikai dēļ vienas izrādes. Es vēl uzzināju, ka ir kafejnīca, kad mūsdienās baletu dejo tikpat skaisti kā senatnē (Elizabete V.4.g)
- Ka balets tika filmēts arī melnbalts (Elizabete P.4.g)
- Ka operā ir kafejnīca. Vēl es uzzināju, ka skatuves izskatu ir jātaisa ļoti ilgi. Es uzzināju, ka senākos laikos baletu dejoja tik pat skaisti kā mūsdienās (Paula B.4.g)
- Ka operā ir kafejnīca (Paula J.4.g)
- Ka kafejnīcā našķus taisa uz vietas (Miķelis 4.g)
- Ka balerīnas trenējas pie spoguļa, kā rotā skatuvi, ka operā ir kafejnīca, operā parasti iet kleitās (Dominika 4.g)
- Ka operas lustrai ir vairāk nekā 130 gadu. To ka tie kas strādā operas sfērā, piemēram, aktieri, baletdejotāji u.t.t.protams baletdejotājiem ir vienmēr slodze, bet piemēram operdziedātājiem ir arī liela slodze fiziskajās aktivitātēs (Mila 4.g)
- Ka tēli trenējas sporta zālē. Ka tur ir kafejnīca, frizētava., daudz ko (Ričards 4.g)
- To, ka operdziedātājas vingro un sporto. Un to, ka lielajai lustrai ir vairāk nekā 130 gadu (Katrīna 4.g)
- Ka operā ir kafejnīca (Sofija 4.g.)
- Ka operā ir ļoti daudz darba (Simona 4.c)
- Ka jāiegulda tik daudz darba, lai uztaisītu vienu izrādi (Rūta 4.a)
- To, ka aktieri trenējas un ka operā ir pagalms (Alise 4.a)
- Ka lai uztaisītu 1 - 2 stundas garu izrādi, vajag ļoti daudz ko darīt un gatavot (Estere 4.a)
- Es uzzināju jaunus operas dziedātājus. Cik lielas darbnīcas, kur šuj tērpus (Marks 4.c)
MUZEJPEDAGOĢIJAS NODARBĪBA 26.01.2022.
Š.g. 26. janvārī Ādažu vidusskolas 11.c klasei bija iespēja tuvāk iepazīt jaunlatviešu devumu interaktīvā nodarbībā, to piedāvāja K. Barona muzejs.
Nodarbība veltīta 19. gadsimta 50.–60.gadu latviešu inteliģences pārstāvjiem, viņu idejām un to īstenošanai dzīvē. Nodarbībā īpaši izcelti četri jaunlatvieši: Krišjānis Barons, Krišjānis Valdemārs, Juris Alunāns un Atis Kronvalds, kuru devums literatūrā, pedagoģijā un valodniecībā, ekonomikā, izglītība un vēl daudzās citās jomās bija nenovērtējams pirmajā latviešu atmodā un arī turpmāko gadsimtu garumā.
Skolēni klausījās muzeja izglītojošā darba vadītāja Andra Ērgļa stāstījumā, diskutēja grupās, veica darba lapas uzdevumus, tādējādi nostiprinot zināšanas par jaunlatviešu dzīvi un centieniem latviešu pašapziņas modināšanā.
* Muzeja nodarbība bija ļoti interesanta. Uzzināju vairāk par jaunlatviešiem un viņu devumu, daži fakti likās pat pārsteidzoši, par kuriem iepriekš nezināju. Šī nodarbība bija vērtīga, pierādījās tas, ka ir interesanti mācīties, ja ir interesanta mācīšanas metode. (Viktorija)
* Stāstījums no Zoom bija daudz savādāka pieredze nekā, ja tas būtu noticis pašā muzejā. Bija jauki klausīties un tajā pašā brīdī atrasties komfortā, sēžot klasē. (Paula)
* Man nodarbība par jaunlatviešiem patika. Labi bija pārdomāts grupu darbs, kur bija jāpastāsta par jaunlatviešiem, minot viņu nozīmīgākos sasniegumus. Stāstījums bija labi pārdomāts un saprotams. (Kārlis)
* Man nodarbība likās interesanta, es uzzināju daudzas lietas par jaunlatviešiem tieši no kultūras viedokļa, ko iepriekš nezināju. Man patika, ka stāstītājs bija tik zinošs un stāstīja ne tikai par vienu vai diviem, bet gan vairākiem jaunlatviešiem, kas ir vēsturē nozīmīgi. Arī grupu darbs bija tieši vietā, jo nebija par sarežģītu un komplicētu, to uztvērām drīzāk kā tādu spēli. (Līva Katrīna)
* Man patika šāda nodarbība, tas bija ļoti interesanti un noderīgi, interesanta prezentācija. Uzzināju par jaunlatviešu darbību, kā arī daudz ko par Kronvaldu Ati, ko nebiju zinājusi. Informācija bija viegli uztverama (Patrīcija)
* Man ļoti patika muzeja nodarbība, tā bija diezgan interesanta. Informācija bija noderīga. Zoom platformā bija tieši piemērota stāstījumam par jaunlatviešiem un viņu izdarīto. (Estere)
* Nodarbība man patika, viss tika ļoti labi un interesanti izstāstīts 10/10. (Kristians)
* Man ļoti patika nodarbības gaita. Grupu darbs šķita negaidīts, bet ļoti patīkams. Uzzināju interesantus faktus par jaunlatviešiem un to dzīvesvietām. Nodarbības vadītājs ļoti izsmeļoši pasniedza nodarbību, informācija viegli plūda. (Elizabete)
* Nodarbība bija ļoti interesanta un izglītojoša. Tā atsvaidzināja manas vēstures zināšanas, kuras biju piemirsusi. Pateicoties bilžu savilkšanai kopā nodarbības beigās, tagad vieglāk atcerēties, kurš jaunlatvietis saistīts ar ko. Paldies par nodarbību! (Meldra)
* Man patika nodarbība , bet ticu, ka būtu bijis veiksmīgāk, ja notiktu klātienē! Uzzināju jaunu un noderīgu informāciju. (Deivids)
* Man patika prezentācijas salikums. Neko īpaši jaunu neuzzināju, jo skolā bija daudz jāmācās par šo tēmu. Labāk saprotams būtu klātienē, bet tagad savādāk diemžēl laikam nevar. (Matīss)
* Man ļoti patika šāda veida stunda, bija interesanti iesaistīties grupu darbā. Uzzināju dažādus faktus par jaunlatviešiem, ko līdz šim nebiju dzirdējusi. Labprāt piedalītos vēl šāda tipa nodarbībās (Letīcija)
* Bija ļoti interesanti uzzināt daudz jaunus faktus par rakstniekiem un viņu dzīvi. (Gabriela)
* Ļoti noderīga un interesanta nodarbība, bija interesanti uzzināt daudz ko jaunu par dažādām personām, par kurām mācījāmies iepriekš. (Una)
KULTŪRIZGLĪTĪBAS PROGRAMMA "LATVIJAS SKOLAS SOMA" 2021./2022. m.g.
Kultūrizglītības programma "Latvijas skolas soma" tika izveidota Latvijas simtgadei veltīto pasākumu programmas ietvaros, un visām Latvijas izglītības iestādēm bija iespēja nodrošināt saviem skolēniem iespēju iepazīt Latviju mākslas un kultūras norisēs - apmeklējot kultūrvēsturiskas vietas, piedaloties muzejpedagoģijas nodarbībās un radošajās darbnīcās, noskatoties teātra izrādes un koncertus – un sasaistot tās ar mācību un audzināšanas darbu. Latvijas valsts simtgades pasākumu programma ir noslēgusies, bet "Latvijas skolas somas" programma (turpmāk – LSS) turpināsies, un to pārraudzīs Latvijas Nacionālais kultūras centrs. Lasīt vairāk
Latvijas Leļļu teātris “Sniega karaliene”
21.12.2021.
2021. gada 21. decembrī visi 1. klašu skolēni noskatījās Latvijas Leļļu teātra izrādi pēc Hansa Kristiana Andersena pasakas motīviem "Sniega karaliene". Izrāde tematiski atbilstoša gadalaikam un palīdz iepazīt lielākās dzīves vērtības - būt labestīgam, sirsnīgam, tiekties uz mērķi un sasniegt to!
Skolēnu iespaidi, vērtējums
Izrāde bija liels piedzīvojums, īpaši šajos laikos, kad līdz teātrim nokļūt nav viegli. Mazajiem pirmklasniekiem varbūt nedaudz par garu, taču viņi ļoti centās dzīvot līdzi izrādē notiekošajam. Kaut arī strāvoja ledus aukstums, tas mijās ar labestību un mīlestību. Skolēniem īpaši patika aina ar laupītājiem. Novērtēja Gerdas drosmi un apņēmību, un viņas sirdī saskatīja lielu draudzības spēku. Visi bija priecīgi, ka labais uzvarēja ļauno. No izrādes varēja mācīties, ka daudz var paveikt, ja ļoti vēlas, un visas grūtības ir pārvaramas. Sniega karalienes tēls raksturots ļoti atbilstošs – auksts un ļauns, kaut arī vizuāli - skaists un bagātīgs. Vislielāko atzinību no tēliem guvusi mazā Gerda un lielākais prieks bija par laimīgām beigām.
Visi pirmklasnieku vārdā - Liels paldies par iespēju noskatīties šo izrādi!
Latvijas Nacionālais teātris “Sudraba slidas”
20.12.2021.
2021. gada 20. decembrī visi 2. – 4. klašu skolēni noskatījās Latvijas Nacionālā teātra izrādi “Sudraba slidas” (Mērijas Meipsas – Dodžas romāna dramatizējums). Izrāde tematiski atbilstoša gadalaikam un palīdz iepazīt vērtības – labestību un sirsnību, un rosina tiekties uz mērķi, nepadoties un sasniegt iecerēto!
Skolēnu iespaidi, vērtējums
Izrāde ļoti patika visu klašu skolēniem. Kaut arī tā bija 2,5 h gara - viegli bija noturēt uzmanību, jo izrāde muzikāla – skolēni labprāt dziedāja līdzi. Lielākoties, visiem prieku radīja slidošana. Skolēni ļoti dziļi iejutās izrādes saturā – līdzpārdzīvoja gan bēdas, gan priekus.
Starpbrīdī skolēni apspriedās par iespējamo notikumu attīstību un dzīvoja izrādes noskaņās vēl labu laiku pēc noskatīšanās. Tēli, kuri visvairāk patika ir Hanss, kurš rūpējās par savu ģimeni, un viņa māsiņa Grētele. Arī pārējos tēlos skolēni saskatīja un novērtēja atsaucību un labestību. Liela atzinība tika veltīta dakterim, kurš palīdzēja Hansa ģimenes tētim. Izrādes emocionālākā daļa - beigas, kad visas problēmas tiek atrisinātas.
Daži 3.klašu skolēni minēja, ka izrāde nedaudz par garu, daudzu dziesmu dēļ. Bija klases, kuras tiešsaistes izrādi bija dalījušas 3 vai 4 daļās, tad izrādes garums nemaz nebija licies par daudz. Visvairāk novērtēja izrādes sižetu un tematiku – stāsts par ģimeni, bērniem, ziemu, slidošanu – tā bija īsta Ziemassvētku dāvana! Ļoti pateicīgi bija arī vecāki – it īpaši 2.d klasē -, viņi veltīja siltus pateicības vārdus par iespēju noskatīties izrādi vēl arī mājās kopā ar ģimeni. Vairāki skolēni izrādi bija noskatījušies atkārtoti!
Paldies par šo iespēju!
Latvijas Nacionālais teātris “Sudraba slidas”
16. 12. - 20.12.2021. 6. un 7. klašu skolēni
2021. gada decembra nogalē literatūras stundu laikā 6. un 7. klašu skolēni skatījās Latvijas Nacionālā teātra muzikālo izrādi “Sudraba slidas ”. Mērijas Meipsas - Dodžas romāna dramatizējums “Sudraba slidas” ir viens no pazīstamākajiem Ziemassvētku stāstiem, kas aizved uz 19. gadsimta Holandi – tās aizsalušajiem kanāliem, pa kuriem bērni skrien ar slidām, vējdzirnavām, kas griežas ziemas vējos, un mājām, kurās mīt mazie holandiešu bērni.
Šajā laikā 7. klašu skolēni apguva tēmu – bērnības tēlojums romānos. Tāpēc izvēlējāmies kopā ar skolēniem izzināt un gūt priekštatu par 19. gadsimta Holandi – tās sadzīvi un kultūru – un izzināt bērnības atspoguļojumu M. Meipsas - Dodžas romānā.
Kā galveno audzinošo uzdevumu izvirzījām tikumisko vērtību saskatīšanu izrādē, proti, laba sirds ļauj pārvarēt visus šķēršļus.
Izrādes režisors E.Freibergs ir uzsvēris, ka Ziemassvētku brīnums nav rodams dāvanās, īstais brīnums notiek tad, ka cilvēku sirdis paveras viena pret otru, kad cilvēki viens otru sajūt, kad ir miers virs zemes un cilvēkiem labs prāts.
Pēc izrādes noskatīšanās, skolēni izteica savas domas par redzēto. Lielākā daļa uzskatīja, ka izrāde bija sirsnīga un jauka:
“Man patika tērpi un dekorācijas .Izrādē nebija daudz joku, bet tie bija smieklīgi.”
“Loti patika, ka šajā izrādē bija dziesmas.”
“Manuprāt, šī izrāde ir domāta visām vecuma grupām. Tā māca, ka vajag būt atsaucīgiem un sirsnīgiem vienam pret otru.”
Latvijas Leļļu teātris “Sniega karaliene”
15.12.un 16.12.2021. 5. klases
Izrāde veidota pēc Hansa Kristiana Andersena pasakas motīviem "Sniega karaliene", un izrādē akcentēta allaž aktuālā doma, ka mīlestība un sirds siltums atkausē pat ledus kristālā sasaldētu sirdi un atgūst tos, kuri nokļuvuši ļaunuma atkarībā. Negatīvais Sniega karalienes tēls ir ļoti spilgts, bet ne tāds, kas spēj uzvarēt visu labo. Izrādē skan Valda Zilvera mūzika, kas ir ļoti emocionāla - īpaši izteiksmīgi ir tie motīvi mūzikā, kas raksturo Gerdas pašaizliedzīgo un neatlaidīgo cīņu par Kaju.
5. klašu skolēni Latvijas Leļļu teātra izrādi “Sniega karaliene’ skatījās literatūras stundu laikā, jo 2. semestra sākumā H. K. Andersena literārā pasaka ir iekļauta mācību saturā. Noskatoties izrādi, skolēni guva priekšstatu par pasakas tēliem, to raksturiem un sižetisko līniju. Izrādē ir akcentēta allaž aktuālā doma, ka mīlestība un sirds siltums atkausē pat ledus kristālā sasaldēto sirdi, un tāpēc kā galveno uzdevumu izvirzījām vērtību audzināšanu.
Pēc izrādes noskatīšanās skolēni izteica savas domas par redzēto. Viņiem patika gan skaistās lelles, gan tērpi, gan dekorācijas - “Man patika tērpi un dekorācijas. Īpaši skaists bija Sniega karalienes tērps.” Skolēniem izrāde raisīja daudz emociju - “Izrāde bija nedaudz skumja, taču laupītāji bija smieklīgi. Tas bija interesanti.” un “Izrādē bija ļoti skaistas lelles. Man patika, kā Gerda uzvarēja Sniega karalieni un atbrīvoja Kaju.”
Skolēnu vērtējumā viens no emocionālākajiem brīžiem izrādē bija Gerdas un Laupītājmeitenes sastapšanās.
Liepājas teātris tiešsaistes mācībizrāde “KĀ TOP IZRĀDE?”
10 11. – 16.11.2021. 7. abegl klase
7. klases skolēni Teātra mākslas stundu laikā tiešsaistē vēroja un līdzdarbojās Liepājas teātra mācībizrādē “Kā top izrāde?”
Skolēnu vērtējums un iespaidi pēc izrādes bija ļoti atšķirīgi - daļa skolēnu izrādi slavēja, jo bija iespēja kopā ar Liepājas teātra aktieriem iepazīst ceļu, kuru iziet ikviens aktieris, lai nokļūtu pirmizrādes gaismās. Šie skolēni ar interesi vēroja aktieru improvizācijas par teātra izrādes veidošanā iesaistīto profesiju pārstāvju pienākumiem. Daži skolēni atsaucīgi iesaistījās piedāvātajās aktivitātēs, citi aktīvi uzdeva jautājumus.
Lielākā daļa skolēnu novērtēja iespēju atraktīvā veidā iepazīt izrādes veidošanu, jo 2.semestrī viņiem vajadzēs veidot pašiem savas izrādes! Daži skolēni nepieņēma izrādes formātu, tādēļ viņiem bija ierosinājumi izrādes uzlabošanā - skolēni piedāvāja konstruktīvas idejas, piemēram, izrādes darbība varētu norisināties Liepājas teātra telpās, varētu būt iesaistīti vēl citi aktieri un humors varētu būt interesantāks!
Kopumā skolēni novērtēja šo iespēju “ļoti labi” un labprāt, ko līdzīgu atkal piedzīvotu!
Liepājas teātris tiešsaistes mācībizrāde “KĀ TOP IZRĀDE?”
08. 11. – 13.11. 2021. 10. un 11. klases skolēni
10. un 11. klašu skolēni, kas apgūst mācību priekšmetu Kultūra un māksla (teātra māksla), noskatījās Liepājas teātra mācībizrādi “Kā top izrāde?”. “Kā top izrāde?” ir performatīva tiešsaistes lekcija skolēniem, kuras galvenais mērķis un uzdevums ir atraktīvā un saistošā formātā parādīt jauniešiem, ka teātris ir kas vairāk par aktieri, kurš no galvas iemācījies lugas tekstu. Teātris ir vienots organisms, kurā katras profesijas pārstāvis – sākot no skatuves tehniskajiem darbiniekiem, grāmatvežiem, butaforiem, beidzot ar direktoru, ir neatņemama sastāvdaļa, lai teātra brīnums un izrāde varētu tapt un nonākt pie skatītājiem. Un labs teātris mūs izaicina fantazēt par tādu pasauli, kādā mēs vēlētos dzīvot.
Skolēnu iespaidi, vērtējums
Liepājas teātra aktieri un režisors Leons Leščinskis radījuši saistošu, atraktīvu iestudējumu, kurš ļauj ieskatīties izrādes tapšanas procesā, kā arī apjaust to profesiju pārstāvju ieguldījumu, kas nodrošina veiksmīgu, emocionālu radošo ieceru skatuvisko izpausmi.
Skolēniem patika aktieru brīvā, sirsnīgā attieksme pret skatītājiem, humors un vēlme veikt savu uzdevumu pēc iespējas ticamāk, pārliecinošāk. Teātra pulciņa jaunieši – Ojārs Jānis un Roberts Mārtiņš, Natālija, Kristiāna un Loreta Anna - īpaši atsaucīgi veica aktieru piedāvātos uzdevumus.
Skolēni atzīst, ka iestudējums deva izpratni un jaunas zināšanas par skatuves procesiem.
Skatoties izrādi, es ieguvu zināšanas par izrādes iestudēšanu. Man patika, kā aktieri spēja iziet no neparedzamām situācijām, kā, piemēram, sākumā, kad sasmējās. Viņi spēja koncentrēties diezgan īsā laika posmā un turpināt izrādi. Aktieri iejutās lomās un darbojās gluži kā ikdienā, lai arī izrādē bija virtuālie skatītāji.
(Dāvis, 11.b)
Man izrāde ļoti patika, jo tā bija interesanta un pamācoša par teātra izrādes tapšanas procesu. Tā bija izveidota ļoti intriģējoši, dodot nelielu ieskatu teātra aizkulisēs. Bija interesanti vērot abu aktieru sadarbību un to, kā viņi dažās sekundēs varēja iejusties lomās un ticami attēlot, kā viņi jūtas. Izrāde bija ar humoru.
Šī izrāde man sagādāja prieku un ieinteresēja mani.
(Estere, 11.c)
Nav jākautrējas un jābaidās par savu nākotnes profesijas izvēli, jo katrai no profesijām var būt nozīme kaut kā lielāka tapšanā. Varēji redzēt patiesību par dzīvi. (Patrīcija, 11.c)
Noskatoties izrādi, es sapratu, cik sarežģīts un laikietilpīgs ir izrādes tapšanas process, cik daudz tai “jāpārdzīvo”, lai tā tiktu iestudēta un beidzot tiktu līdz skatuvei. Lai izrāde taptu veiksmīga, ir vajadzīgs ļoti liels skaits cilvēku, bez kuriem izrāde nemaz nesanāktu. Esmu ļoti priecīga, ka mums radās lieliska iespēja ieskatīties, tā teikt, aizkulisēs, nevis sēdēt zālē un vērot jau gatavo produktu.
(Alīna, 11.a)
Nekad nevajadzētu spriest par kādu darbs, ka tas ir viegls, ja īsti nezini, kā tas tiek darīts, jo process var izrādīties diezgan grūts un laikietilpīgs. Tāds ilgs process ir arī teātra izrādes sagatavošana. Es secinu, ka sākumā lietas/darbības/cilvēki ir jāiepazīst un tikai tad par to jāspriež.
(Linda, 10.a)
Noskatoties izrādi, es uzzināju par dažādu profesiju nepieciešamību izrādes tapšanā, cik katra no tām ir svarīga un cik ilgi jāmācās, lai apgūtu to. Papildināju savu profesijas izvēles sarakstu. Noteikti sapratu, ka nav viegli kļūt par labu aktieri, taču grūts darbs atmaksājas.
(Jānis, 10. a)
Muzikālā izrāde “No Veidenbauma neaizbēgsi”
05.10.2021. – 07.10.2021. 11.abc – 12.abc
“No Veidenbauma neaizbēgsi” ir mūsdienīgs, autobiogrāfisku nianšu skaidrojošs un digitālā formātā pieejams dzīvesstāsts, kas dzejā, dziesmās un epizodiskos mēmā kino fragmentos, ļauj skatītājiem uz brīdi nonākt vienā telpā ar Eduardu Veidenbaumu.
“No Veidenbauma neizbēgsi” – šāds intriģējošs virsraksts projektā “Latvijas skolas soma” piesaistīja arī Ādažu vidusskolas vidusskolēnu interesi. Digitālais muzikālais stāsts, kuru sagatavoja jauniešiem labi zināmais mūziķis Ralfs Eilands sadarbībā ar Liepājas teātra aktieri Gati Maliku un “Liepaja Music Orchestra” mūziķiem Jāņa Ivuškāna vadībā, ļāva ieskatīties pretrunu pilnās un traģiskās personības Eduarda Veidenbauma dzīves epizodēs, apjaust dzejnieka plašo interešu loku, kas aptvēra ne vien dzejas radīšanu, atdzejošanu un tulkošanu, bet arī vēstures un ekonomikas zināšanas, kā arī matemātiķa aso prātu.
Skolēni atzina, ka viņiem šķita interesanta un saistoša uzveduma struktūra, kurā tika izmantota gan E. Veidenbauma dzeja, gan dziesmas ar Veidenbauma tekstiem, gan arī mēmā kino epizodes, kas muzikālajā stāstā ievija humoristisku skanējumu. Lai arī dziesmu skanējums dominēja, tomēr redzētais rosināja uz sarunu par Eduarda Veidenbauma drosmi, viņa dzejnieka nostāju un tekstu aktualitāti.
11.b klases skolēniem izrāde patika, bet viņi uzsvēra, ka nav pārliecināti, vai saprastu, ja par E. Veidenbaumu neko nezinātu: “Izrāde varēja būt garāka - varēja daudz vairāk pastāstīt par dzejnieku. Izrādi bija viegli uztvert, jo varēja atpazīt faktus, par kuriem iepriekš bijām runājuši. Man patika, bet nezinu, vai es saprastu izrādi, ja neko nezinātu par Veidenbaumu. Bija interesanti, bet, lai saprastu, vajadzēja iedziļināties.” Skolēni atzinīgi novērtēja mēmā kino fragmentus, jo ne vienmēr visu vajag pateikt skaļi.
MĀCĪBU EKSKURSIJA uz R.Blaumaņa memoriālo muzeju “Braki”
22.09.2021.
Š.g. 22. septembrī Ādažu vidusskolas 12.a un 12.b klase devās mācību ekskursijā uz R. Blaumaņa dzimtajām mājām “Brakos”. Mācību stundās skolēni bija iepazinuši R. Blaumaņa noveles un lugas. Ekskursijas mērķis bija ļaut jauniešiem tuvāk iepazīt laikmetu un vidi, kurā dzīvoja un darbojās Blaumanis. Skolēniem bija arī jāveic mācību uzdevums, kura izpildes gaitā viņiem tika piedāvāta iespēja iejusties Rūdolfa Blaumaņa “kurpēs”. Apskatot muzeju un klausoties gida stāstījumu, katram skolēnam vajadzēja nofotografēt divus ar Blaumani saistītus priekšmetus vai dabas objektus, precizēt senāku priekšmetu nosaukumus. Stundās tika runāts par to, ka Blaumanis savos darbos nereti izmantojis situācijas vai personāžus, ar kuriem pats dzīvē saskāries. Un tad sekoja radošs uzdevums – sasaistīt nofotografētos priekšmetus ar Rūdolfa Blaumaņa biogrāfisku faktu un uzrakstīt pašu izdomātu stāstiņu/ situāciju, kurā iekļaujas fotogrāfijā redzamais. Paveikto uzdevumu skolēni demonstrēja stundā, veidojot arī prezentācijas.
Pēc uzdevuma veikšanas skolēni atzina, ka viņiem ļoti patikusi ainaviskā “Braku” daba, kā arī Ērgļu apkārtne. Muzejā redzētais ļāvis daudz labāk izprast 19. gadsimta beigu sadzīves apstākļus un Blaumaņa darbos aprakstītos notikumus. Daudzi arī atzina, ka muzejā redzētie priekšmeti raisījuši interesi jau mājās papildus izpētīt informāciju par atsevišķām Blaumaņa dzīves epizodēm, kā arī devusi iespēju savām acīm redzēt literārajos darbos pieminētos priekšmetus, ko šobrīd vairs nelieto.
Liels paldies Latvijas skolas somai par šo iespēju iepazīt Latvijas kultūras mantojumu, organizējot alternatīvas mācību stundas!
MĀCĪBU EKSKURSIJA uz kinopilsētiņu Cinevilla
22.09.2021. 9.g klase
Ar Latvijas skolas somas atbalstu 9.g klase 22. septembri devās izzinošā mācību ekskursijā uz kinopilsētiņu “Cinevillu”.
Ekskursijas laikā skolēni iepazinās ar lielāko filmēšanas laukumu Baltijā un kino industrijas “virtuvi”. Pēc ekskursijas iespaidu bija daudz:
- Kinopilsētiņas apmeklējums mūs aizveda pagātnē- iepazinām 19. gadsimta pilsētvidi ar tās raksturīgajām iezīmēm.
- Mums patika senā Rīga, tās šaurās un bruģētās ieliņas, tramvaja līnija ar īstu tramvaju.
- Mēs bijām pārsteigti, ka kinopilsētiņas teritorija ir tik liela. Tā aizņem 150 ha, no tiem 22 ha ir apbūvēti ar iespaidīgām dekorācijām.
- Es uzzināju, ka kinopilsētiņu Cinevilla dēvē par Latvijas mazo “Holivudu”.
- Noteikti Cinevillu ieteikšu kā brīvdienu ceļojumu saviem draugiem, jo tā ļauj “noķert” vēstures sajūtu.
- Aizraujoša bija foto orientēšanās. Katra komanda saņēma karti, uzdevumu ar fotogrāfiju lapu.
MĀCĪBU EKSKURSIJA uz kinopilsētiņu Cinevilla
17.09.2021. 9.e klase
9.e klase 17.septembri devās uz kinopilsētiņu “Cinevillu”. Cinevilla ir lielākais filmēšanas laukums Latvijā un ir vienīgā tik plaša mēroga brīvdabas kino ekspozīcija Baltijā.
Devāmies ekskursijā gida pavadībā, kur apskatījām visu, ko Cinevilla var piedāvāt, – ekspozīciju filmai “Nameja Gredzens”, dekorācijas filmām “Sapņu komanda”, “Rīgas sargi”, “Klases salidojums 2” un “Dvēseļu putenis”. Uzzinājām, ka Cinevillu izmanto arī ārvalstu kino režisori.
Nākamā aktivitāte bija “šovs”. Bija iespēja pašiem iejusties aktieru lomās un izspēlēt mazas, bet smieklīgas ainas, kuras filmēja un beigās samontēja īsfilmu. Tad sekoja foto orientēšanās pa visu Cinevillas teritoriju, kuras laikā bija jānofotografējas pie 31 filmu objekta. Pēc kārtīgas noskriešanās devāmies pusdienās uz Cinevillas kafejnīcu.
Ekskursija bija izzinoša, aizraujoša, saliedējoša un deva iespēju labāk iepazīt klases biedrus, un šī bija pirmā kopīgā ekskursija pēc ilgā attālinātā mācību laika.
Paldies Latvijas skolas somai par iespēju pavadīt rudens dienu kino gaisotnē kopā ar klases biedriem!
Latvijas Nacionālais teātris “Bille”
28.05.2021. 9.e klase
Pateicoties programmai “Latvijas skolas soma”, 9.e klases skolēni kopā ar savu klases audzinātāju Ievu Grāvīti noskatījās Latvijas Nacionālā teātra izrādes “Bile” ierakstu.
Vizmas Belševicas triloģija „Bille” ir ievērojamās latviešu dzejnieces autobiogrāfisks darbs, un tajā ir citas Rīgas noskaņa – strādnieku dzīvoklis īres namā Grīziņkalnā, basas kājas, melna maize, trokšņaini kaimiņi, trūkums, dzelžaina nepieciešamība pēc tīrības un kārtības, bet pāri visam – sapnis Vizmas Belševicas stāsts tiek rādīts azartiski, ar straujām jūtu un pārdzīvojumu maiņām. No asarām līdz smiekliem, pārdomu un paradoksu bagāts. Un tikai trīs aktieru - Daces Bonātes Billes, Līgas Zeļģes Mātes, Mārča Maņjakova Tēva izpildījumā. Viņiem palīdz komponista Valda Zilvera mūzika un klātbūtne.
9. klases jauniešu atziņas pēc izrādes noskatīšanās:
Valmieras Drāmas teātris “STABURAGA BĒRNI”
26.05.2021. –28.05.2021.
7.a. 7.b, 7.c, 7.e, 7.g un 7.l klases
Pateicoties programmai “Latvijas skolas soma”, 7. klašu skolēni kopā ar savām literatūras skolotājām noskatījās Valmieras Drāmas teātra izrādes “Staburaga bērni” ierakstu. Stāsts par diviem draugiem Janci un Marču, kas iepazinās kādā pavasara dienā Staburaga pakājē. Par viņu piedzīvojumiem un noslēpumiem, izzinot pasauli un Staburaga apkārtni, kas mums šobrīd vairs nav redzama un ir palikusi tikai nostāstos.
Skolotāju un skolēnu atsauksmes:
- Noskatoties izrādi ,,Staburaga bērni'', uzzināju daudz jauna gan par to, kā Staburags veidojies, gan par to, kā cilvēki agrāk dzīvoja, kā arī par to, kā bērni rotaļājās un izklaidējās.
- Man patika klausīties izrādes saturu, jo klausoties radās redzes gleznas, visapkārt redzēju visu, ko stāstīja galvenie tēli. Mani iepriecināja nostāsti par Janča un Marča rotaļām, par peldēšanos pavasarī un ābolu zagšanu. Es noteikti ieteiktu arī citiem noskatīties šo izrādi, jo var uzzināt nedaudz par vēsturi, kādiem faktiem, kā arī skatoties var iedomāties vietas, kur zēni dodas, un lietas, ko viņi dara. Kopumā izrāde ir uzjautrinoša! Man patika!
- Izrādē man patika aktieru meistarīgais tēlojums. Apbēdināja tas, ka viens no draugiem gribēja piedzerties un nekur neiet. Es iesaku klases biedriem noskatīties šo izrādi, jo tajā ir ļoti daudz jautrības.
- Man izrāde patika, bet īsti nebija manā gaumē. Mani iepriecināja Jaņča tēls, taču izrādes laikā daudz ko nesapratu. Mani apbēdināja Marča sākotnējā izturēšanās pret Janci. Es noteikti ieteiktu skatīties šo izrādi.
Manuprāt, izrāde bija interesanti režisēta. Man patika, ka izmantoja siluetus un dažādus objektus, kā kurpes, jakas, lai izveidotu stāstu. Mani arī iepriecināja aktieru priekšnesums, tas bija humora pilns un interesants. Runas stils un izruna bija saprotams un viegli uztverams. Šo izrādi es iesaku visiem, kam ir laiks un vēlēšanās pasmieties.
Jaunais Rīgas teātris “Aspazija. Personīgi”
26.05.2021.
10.a, 10.b un 10.c un 11.a, 11.b un 11.c klase
Izrāde – pētījums, kuras pamatā pazīstamās latviešu literātes un politiķes Aspazijas (1865-1943) biogrāfijas meti. Johanna Emīlija Lizete Rozenberga, vēlāk Elza Pliekšāne, kā pseidonīmu sev bija izvēlējusies Perikla mīļotās Aspazijas vārdu. Viņa bija izcilā dzejnieka Raiņa dzīvesbiedre. Rainis un Aspazija visbiežāk tiek minēti kopā kā mīlestības un radoša tandēma simbols. Aspazija radījusi Raini, un Aspazija ziedojusies Rainim – šāds viedoklis nereti dominē Aspazijas un Raiņa biogrāfiju pētnieku vidū. Bet kas Aspazija bija pati?
Gada izskaņā desmito un vienpadsmito klašu skolēniem tika piedāvāta iespēja noskatīties JRT izrādi “Aspazija. Personīgi”. Tā uzrunāja un rosināja domāt ne vien par laika posmu, kurā savus darbus radīja divi izcilākie latviešu literatūras dižgari, bet arī par to savstarpējām attiecībām, ietekmi un nozīmi otra dzīvē. Aktrise Baiba Broka meistarīgi izspēlē Aspazijas personības dažādās šķautnes, gandarījuma un traģikas brīžus, pārliecinoši transformējoties no viena vecumposmā otrā, no garīga lidojuma mākslā uz sāpīgi tukšu un vientuļu eksistenci dzīvē.
Skolēnu atsauksmes:
Man izrāde kopumā patika, jo varēja labāk izprast 19.gadsimta notikumus. Uzzināju tā laika cilvēka dzīvi un to, cik bieži cilvēki nonāca situācijā, kad nepietiek iztikas līdzekļu. Bija interesanti skatīties, kā izrādē tiek izspēlēti dažādi Aspazijas dzīves notikumi, piemēram, kā viņa iepazīstas ar Raini, kādi notikumi norisinās viņu kopdzīvē. Kopumā varēja secināt, ka tie cilvēki, ko Rainis uzskatīja par draugiem, nemaz nebija īsti un patiesi, jo laika gaitā nodeva Raini. Es ieteiktu noskatīties visiem vidusskolēniem un varbūt arī 9.klases skolēniem šo izrādi, jo, manuprāt, tā ir ļoti interesanta, noderīga un ar savu vērtību. (Samanta 10.a )
Man patika vakar redzētā izrāde, tā ietu pie sirds visiem, kas interesējas par spilgtām personībām un to dzīvi un būtību. Mani fascinēja Baibas Brokas Aspazijas tēlojums- aktrise lieliski attēloja dzejnieces balsi, intonāciju, raksturu... Lai gan, manuprāt, izrāde bija nedaudz par garu, lai to skatītos ierakstā mājās (kas nebūtu problēma, ja to varētu skatīt teātrī), šo iestudējumu ir vērts redzēt. (Katrīna Līva 10.c )
Mūsdienās liela daļa jauno izrāžu vairāk koncentrējas uz iztēles un abstrakcijas stimulēšanu, taču šī izrāde, "Aspazija. Personīgi", bija gan klasisko vērtību, gan modernisma elementu apvienojums, ko labi varēja novērot, savienojot skatuves priekšplānu ar fonu. Īstas un visiem zināmas personības nospēlēt, manuprāt, ir viens no aktieru vislielākajiem izaicinājumiem, taču aktrise Baiba Broka, kas spēlēja Aspaziju gan viņas jaunībā, gan vecumdienās, pārliecinoši nospēlēja šīs divas tik atšķirīgās sievietes, un bija sajūta, ka tieši tāda Aspazija bijusi. Pārējie aktieri gan ar runas veidu, gan ķermeņa valodu ļoti labi nospēlēja pārējos varoņus Aspazijas dzīvē - šķita, ka esmu nonākusi citā laikā. Izrāde bija arī saturiski ļoti vērtīga, jo faktus mēs visi zinām, bet mēs nekad nevaram līdz galam izprast, kā Aspazija jutās, ko domāja, kā dzīvoja, jo vieta vien, kur viņa dzīvoja, vai darbi, ko viņa uzrakstīja, nevar pateikt par viņu pašu itin visu, kas būtu sakāms. Domāju, ka skatīties šo izrādi bija ļoti vērtīgi un izglītojoši! Paldies! ( Madara 11.c )
Animācijas filmu programmu Zelta Pavasaris
2021. gada aprīlis - maijs 3.a, 3.b, 3.c, 3.d, 3.e, 3.g klase
Programmā Zelta Pavasaris iekļautas sekojošas filmiņas:
- “Grieķijas dārgumi” (Animācijas Brigādes leļļu filmiņa)
- “Rezgalības 2” (Animācijas Brigādes leļļu filmiņa)
- “Pavasaris Vārnu ielā” (studija Atom Art)
- “Hugo un viņa neticamie piedzīvojumi” (studija Rija)
- “Putnubūris” (Animācijas Brigādes leļļu filmiņa)
Skolēnu atsauksmes
Vairāki skolēni jau bija redzējuši dažas animācijas filmas, kuras iekļautas programmā Zelta Pavasaris. Skolēniem it īpaši patīk Avārijas brigādes sērijas, un tāpēc viņi skatījās ar neviltotu interesi. Tie skolēni, kas jau bija redzējuši, mudināja savus klasesbiedrus pievērst īpašu uzmanību atsevišķām smieklīgākajām vai interesantākajām epizodēm. Savukārt skolotājiem bija iespēja multfilmu saturu sasaistīt ar mācību saturu un integrēt tēmas latviešu valodā un sociālajās zinībās - skolēni veica dažādus radošus uzdevumus, kā arī piedalījās diskusijās.
Latvijas Leļļu teātris “Un atkal PIFS”
08.05.2021. un 10.05.2021. 1. un 2 klases
Latvijas Leļļu teātra izrāde „Un atkal Pifs...” kopš pirmizrādes 1983. gadā piedzīvo arvien atkārtotus iestudējumus un veido Leļļu teātra zelta fondu.
Sunītis Pifs un runcis Herkuless, krustmāte Agate un krusttētiņš Tontons, Dudū un Rozālija – šie personāži neprasa komentārus ne Francijā, kur pirms daudziem gadiem tos radīja franču karikatūrists Žans Arnāls, ne Latvijā, kur tie pazīstami jau vairākām paaudzēm gan kā komiksu grāmatu, gan kā leļļu teātra izrāžu varoņi. Izrādē skanošās Ivara Vīgnera dziesmas ar Jāņa Petera vārdiem kļuvušas par latviešu bērnu mūzikas klasiku.
Skolēnu iespaidi, vērtējums:
Uzzinot par iespēju noskatīties šo izrādi, bija jūtams bērnu un vecāku prieks. Ne visas ģimenes bieži apmeklē kultūras pasākumus, kad tas vēl bija plaši iespējams, tomēr tagad jūtams, ka slāpes pēc kultūras ir gājušas plašumos.
2. klasēs izrādi baudīja ne tikai bērni, liela daļa skatījās ģimenes lokā. Bija arī daži vecāki, kas izrādi gaidīja ar bērna cienīgu nepacietību, jo grāmata par Pifu ir bijusi viņu bērnības iecienītākā lasāmviela.
Kopumā atsauksmes par izrādi ir ļoti labas, bērniem paticis sižets, notikumi šķituši interesanti un uzmanību saistoši. Daži atsaucās, ka smējušies līdz asarām! Citi savukārt piebilda, ka jutuši dusmas un nepatiku pret kaķi Herkulesu un viņa izdarībām un lielu līdzjūtību pret galveno varoni Pifu. Interesanti, ka, lai gan sižets šķitis saistošs un izrāde kopumā patikusi, tiek pieminēts, ka nepatika, ka izrādē tik daudz dzied.
Bērni pamatā runā par Pifu un Herkulesu, mazāk piemin pārējos izrādes varoņus, bet atzīst, ka bez tiem arī izrāde nebūtu tik aizraujoša.
2. klasēs pēc izrādes noskatīšanās uzdevām bērniem uzdevumus, kuros gan testa veidā, gan atzīmējot pareizo/nepareizo apgalvojumu, bija iespēja pārbaudīt, cik uzmanīgi izrāde skatīta un, cik daudz palicis atmiņā. Rezultāti – teju 100% pareizu atbilžu! Kas mums patīk, to uzmanīgi arī skatāmies! ?
Bērni un viņu vecāki ir ļoti pateicīgi par šīm iespējām ko sniedz programma Latvijas skolas soma! Ar nepacietību gaida nākamās izrādes, pasākumus un koncertus! ?
Latvijas Leļļu teātris “Maks un Morics”
08.05.2021. 4. a, 4.b un 4.g klase
Maksam un Moricam ir ievērojama nedarbu pieredze. Reiz viņi apmuļķoja gandrīz visus sava ciema miermīlīgos iedzīvotājus. Šoreiz viņi ir pieauguši un kļuvuši nedaudz prātīgāki. Slavenie delveri pat ir piekrituši mums visiem izstāstīt septiņus neparastākos savas dzīves atgadījumus ar visām no tā izrietošajām sekām.
4. klašu skolēni noskatījās izrādi un dalījās savos iespaidos:
Muzikāli izglītojoša tiešsaistes nodarbība “No trokšņa līdz skaņdarbam” kopā ar Liepājas simfoniskā orķestra mūziķiem
Norises laiks: 11.05.2021. 3.a, 3.c un 3.g klase
Muzikāli izglītojošajā nodarbībā “No trokšņa līdz skaņdarbam” skolēni iepazīst ritma radīšanas pamatprincipus un, aktīvi līdzdarbojoties, profesionālu mūziķu vadībā nonāk no neizprotama trokšņa līdz pilntiesīgam skaņdarbam. Skolēniem tiek dota iespēja palīdzēt Simfoniskajam orķestrim, kurš nonācis sarežģītā situācijā. Tuvojoties koncertam, orķestris ir sapratis, ka viņiem steidzami trūkst kādas latviešu tautasdziesmas pavadījums, tādēļ skolēniem jānāk palīgā!
Skolēnu atsauksmes:
Koncertlekcija "Ceļojums apkārt pasaulei. Pasaka par Sprīdīti"
Norises laiks: 05.05. un 07.05.2021. 5.c un 5.e klase
Koncertlekcijā "Ceļojums apkārt pasaulei. Pasaka par Sprīdīti" ar klausītājiem satiekas divi talantīgi mūziķi - somu izcelsmes latvietis Marko Ojala, kas ir akordeona un ģitāras virtuozs, un talantīgā dziedātāja Rūta Dūduma, lai ar mūzikas starpniecību izstāstītu mūsdienu versiju pasakai par Sprīdīti.
Tas ir ceļojums apkārt pasaulei, sastopot dažādu valstu kultūru un tā uzzinot par šo valstu saikni ar Latvijas vēsturi.
Caur vizuāli krāšņo un muzikāli bagātīgo programmu talantīgie mūziķi skolēniem vēlas izstāstīt par Latvijas vēstures nozīmi pasaules ģeogrāfijas un vēstures kontekstā, tā ļaujot labāk izprast dažādu valstu valodas, kultūras, kā arī ļaut iepazīt Latvijas kultūras un vēstures lomu pasaulē.
Programmā skanēs ukraiņu, somu, zviedru tautas mūzika, kā arī latviešu tautas dziesmas un latviešu komponistu Imanta Kalniņa, Jāņa Lūsēna, Ivara Vīgnera un citu dziesmas.
Skolēnu atsauksmes:
Goda teātra izrāde “#Bezfiltra” 30.04.2021.
5.b, 5.c un 8.a klase
Pielāgojoties jaunajiem apstākļiem, Goda teātris piedāvā jauniešu izrādi #Bezfiltra, kuras norisei varēs sekot YouTube platformā.
Izrāde apvieno tādas mūsdienu aktuālitātes kā dejas TikTok, satura veidošana YouTube kanālam, kā arī bezatkrituma dzīvesveida tendences. Izrāde, protams, par draudzību, kuru pārbauda atšķirīgie uzskati, dzīves pieredze un statuss sabiedrībā.
Vai sociālo tīklu popularitāte var izjaukt draudzību? Uz šo jautājumu tiks atbildēts izrādē.
Lomās iejutīsies Edgars Ozoliņš un Rolands Beķeris
Skolēnu atsauksmes:
Duets “Santehniķi” Muzikāla saruna “Kā no nekā radīt mūziku”
Norises laiks: 06.05.2021. 2.c, 2.e un 2.g klase
Nodarbības mērķis ir papildināt skolēnu zināšanas un veidot interesi par mūziku, iepazīstoties ar savdabīgu mūzikas izpildījuma veidu un tā veicinot klausītāju iepazīt radošumu un jaunrades procesu. Duets “Santehniķi” ir izveidojuši neparastu instrumentu, kuru sauc trubafons. Instrumenta galvenā sastāvdaļa ir visparastākās santehnikas caurules, bet “kociņu” vietā noder pludmales čības.
Mūzikas stundā 2. klašu skolēni iepazinās ar duetu “Santehniki” un atklāti izteica savu viedokli:
Koncertlekcija “Imants Kalniņš. 80” 03.2021.
Piedāvā: SIA “Dzīvā skaņa”
“Imants Kalniņš. 80” ir digitāla koncertlekcija skolēniem, kas veltīta Imantam Kalniņam, vienam no izcilākajiem latviešu komponistiem, kurš 2021. gadā svin 80 gadu jubileju. Vienā programmā apkopotas skaistākās un iemīļotākās Imanta Kalniņa dziesmas. Koncertlekcijas vadītāja ir dziedātāja Ieva Sutugova, un viņa kopā ar Miku Abaroniņu izpilda tādas dziesmas kā “Smilšu Rausis”, “Dūdieviņš”, “Bimini”, “Lilioma dziesma”, “Dzeguzes balss”, “Svētku diena”, “Virs galvas mūžīgs piena ceļš”, kā arī citas brīnišķīgas kompozīcijas. Programmā piedalās instrumentālā grupa Jāņa Miltiņa vadībā.
9. klases skolēnu pārdomas pēc koncertlekcijas noskatīšanās:
- Man šī koncertlekcija ļoti patika. Zināju daudz dziesmas un varēju dziedāt līdzi, manuprāt, ļoti noderīga un jauka koncertlekcija. Kā arī šī koncertlekcija lika saprast cik daudz dziesmas zinu no I. Kalniņa un cik daudz vēl vēlos par viņu pašu uzzināt. Prieks par tik talantīgiem cilvēkiem Latvijā! /Kate/
- Man ļoti patika, kā šī koncertlekcija bija izveidota, dziesmas, kuras dziedāja man bija labi zināmās, tādēļ man patika tās klausīties. Par daļu no Imanta Kalniņa sasniegumiem un ieguldījumiem mūzikā jau zināju, tomēr uzzināju daudz ko jaunu. Interesanti bija dzirdēt par viņa grūtībām ar kurām mūziķis saskārās karjeras laikā, un par to, kā par spīti tām, viņš turpināja radīt mūziku un nepadoties. Koncertlekcijas vadītāja bija ļoti jauka, tādēļ bija patīkami klausīties informāciju, kuru viņa stāstīja. /Katrīna/
- Dziesmas, kas skanēja bija ļoti pazīstamas un jautras. Popūrijā, atskanējušās dziesmas atgādināja par to, kā tās klausījos mazotnē. Es uzzināju, ka Imants Kalniņš bija komponējis mūziku tik daudz populārām filmām. /Ģirts/
- Patika tas, ka uzzināju daudzu jaunus faktus par Imantu Kalniņu (dzīvi politikā). Varēju izbaudīt daudz dziesmas, kuras sen nebiju dzirdējis. Uz brīdi uzplaiksnīja atmiņas no Imantdienām, pateicoties šim skaistajām, sarežģīti izdziedamajām dziesmām. /Edmunds/
- Manuprāt, Imants Kalniņš ir diezgan populārs komponists arī mūsdienās. Imanta Kalniņa mūzika ir diezgan mūsdienīga, tāpēc manuprāt kādai jauniešu daļai varētu patikt viņa mūzika. Man patīk Imanta Kalniņa mūzika, taču ne visas dziesmas. Man nebūtu problēmu noklausīties Imanta Kalniņa kādu sakomponētu mūziku, jo lielākā daļa dziesmu man patīk. Koncertlekcija bija ļoti laba, savādāka nekā iepriekšējās, jo viss bija samontēts un ierakstīts, kas man patika. Prezentācija sniedza noderīgu informāciju vairāk par Imanta Kalniņa mūziku. /Jānis/
- Imants Kalniņš ir zināms un plaši pazīstams ar saviem skaņdarbiem. Reizēm arī es tos klausos. Manuprāt, koncertlekcija ir ļoti labs veids, kā iegūt informāciju ar radošu pieeju. Lekcijas kopējās noformējums ir aizraujošs un + man patīk, ka vadītāja arī dziesmas pati izpilda.
- Kad sākās koncertlekcija es domāju, ka es neko par Imantu Kalniņu nezinu. Esmu gājusi 6 gadus korī, un gandrīz visas dziesmas mēs bijās dziedājuši, ļoti labi atceros dziesmu par zilo putniņu. Par pašu Imantu Kalniņu arī uzzināju kaut ko jaunu, piemēram, ka viņa meita bija aktrise, bet dēl dziedātājs. Kā vienmēr koncerta vadītāji ļoti skaisti nodziedāja katru dziesmu. /Laura/
Man bija īpaši saistoši klausīties šo koncertlekciju, jo Ieva Sutugova man kādreiz bija solo skolotāja mūzikas skolā, un bija interesanti redzēt viņas citu darbu. Klausoties muzikālos priekšnesumus, sapratu cik svarīga Kalniņa mūzikas ietekme ir latviešu sabiedrībā, jo pati bija dzirdējusi visas dziesmas un ļoti daudzas dziedājusi gan ģimenes lokā, gan mūzikas skolā. Vēl bija interesanti klausīties koncertlekcijas prezentācijas daļu, un uzzināt, ka Kalniņš ar mūziku centās iet pret PSRS politiku.
“Ziedoņa klases” interaktīvā nodarbība “Es un Imants Ziedonis “Dzirnakmeņos”” 02.03.2021. 11.c klase
Pirms nodarbības skolēni noskatījās 2015. gadā izveidoto dokumentālo filmu “Imants Ziedonis. “Dzirnakmeņi”, kas vēsta par Imanta Ziedoņa vasaras māju Murjāņos, par dzejnieka attiecībām ar dabu, izlaušanos un ceļu. Tajā atainots viņa «epifānijas ar niedru jumtu» celtniecības stāsts, notikumi “Dzirnakmeņos”, ko rīkoja viņš pats, kā arī dabas un jaunrades mijiedarbība Murjāņos.
11. c klasei nodarbība ļoti patika, tā bija atraktīva, citāda pieeja informācijas iegūšanai. Skolēni izteica savu atzinību:
“Radošā pieeja jauniešu izglītošanai ir atslēga uz kvalitatīvu mācību procesu. Piemēram, virtuālā ekskursija pa Imanta Ziedoņa dzīvojamo māju mani tik ļoti aizrāva, ka neatteiktos no šāda interaktīvā piedzīvojuma vēlreiz. Radošā stunda lika aizdomāties par to, cik daudz un dažādus risinājumus esam raduši šajā saspringtajā laika periodā,“ atzīst Lelde.
***
“Ārkārtīgi radoši izdomāta pieeja šāda veida pasākumiem: virtuāli grupu darbi un iespēja interaktīvā veidā izstaigāt pa I. Ziedoņa māju. Ļoti priecājos, ka arī šī brīža apstākļos tiek radīti veidi, kā skolēniem dažādot mācību procesu, vienlaicīgi iegūstot papildus zināšanas,” secina Rihards.
***
“Paldies par cita veida stundu, iegrimu mierīgā, aizraujošā un ļoti inteliģentā stundas atmosfērā. Lai grāmatas un dzeja neizzūd!“ raksta Daniela.
Digitāls koncerts “Īkstīte” 01.03.2021. – 05.03.2021. 1.a,b,c,d,e,g,l,i klase
Daudzi jaunāko klašu skolēni noteikti ir lasījuši pazīstamā dāņu pasaku meistara H. K. Andersena pasaku “Īkstīte”. Taču pateicoties VSIA" Latvijas Koncerti" iniciatīvai, aizraujošie Īkstītes piedzīvojumi pārtapuši krāšņā muzikālā uzvedumā, jo pati pasaka savijusies ar franču baroka ģēnija Marka Antuāna Šarpantjē mūziku no viņa sengrieķu mitoloģijas iedvesmotās operas "Akteons".
Muzikālais uzvedums "Īkstīte" lieliski ieinteresē un ievada skolēnus senās mūzikas pasaulē.
Koncerts 2020. gada vasarā tika īstenots kā Senā mūzikas festivāla programmas daļa.
Mūsu skolas 1. klašu audzinātājas: “Vispirms, sakām lielu paldies – šajā laikā un šajos apstākļos, ka varam būt kopā ar kultūru, kaut vai digitāli. Mēs skolotājas – ļoti labi sapratām, ka skolēni un sabiedrība kopumā, ir attālinājušies no tās, šī gada laikā. Koncertu un teātri jāmāca skolēniem redzēt, izprast, sasaistīt ar pieredzi, domāt un baudīt.
No vairākiem skolēniem dzirdējām, ka koncerts bija par garu, tādēļ grūti bija noturēt uzmanību. Vēl kādi minēja – skaļa mūzika un par daudz mūzikas. Tas nozīmē, jāmāca vairāk mūziku klausīties, kas ļoti attīsta un veido personību un tieši to uzsvēra paši skolēni. Jāmāca atpazīt un atšķirt dažādus mūzikas žanrus un novērtēt tos.
Bet, vairums, tomēr, atzina, ka izrāde ir skanīga, krāšņa – ļoti dažādi priekšnesumi. Daudzi ar prieku uzsvēra: “Kādas gaisīgas balerīnas! Mazo putniņu dzidrās balsis! Spilgts un neaizmirstams bija krupis. Arī, protams, visi citi tēli. Un, pati Īkstīte – daiļa savā balsī un vizuālajā tēlā.”
Skolotāja Maija Bajaruniene kopā ar savu 1.L klasi pēc noskatīšanās un noklausīšanās teica: ”Jauka, sirsnīga, krāšņa un skanīga izrāde! No izrādes tēliem skolēnus visvairāk aizkustināja Krupis un Kurmis, taču arī Īkstīte, Princis, Pele, Taurenis un Kurmis neatstāja vienaldzīgus.
Bet, skolotāja Inguna Tauriņa par savu 1.A klasi sacīja, ka skolēni atpazina klavesīnu un bija sadzirdējuši kādā valodā tika izpildītas dziesmas. Ļoti labi, ka bērniem var piedāvāt arī noklausīties cita žanra mūziku.
Paldies arī darba lapu – tā palīdzēja skolēnus sarunās ievadīt senajā mūzikā un koncerta izrādē.”
Zinātniskā teātra izrādē tiešsaistē “Zinātnes un mākslas krustpunkti”
11.02.2021. – 12.02.2021. 7.a, 7.b, 7.c, 7.e, 7.g un 7.l klase
2020./2021. mācību gadā 7. klašu skolēni apgūst jaunu mācību priekšmetu Teātra māksla, un programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros viņiem bija iespēja piedalīties tiešsaistes nodarbībā “Zinātnes un mākslas krustpunkti”.
Nodarbības laikā skolēni iepazina Latvijas vēsturiska pilnmetrāžas spēlfilmas "Dvēseļu putenis" veidošanas aizkulises: uzzināja, kā gatavo mākslīgās asinis un speciālus degošos šķidrumus, kā trenējas kaskadieri u. c. Lai radītu iespējami ticamus efektus un pēc iespējas precīzāk attēlotu filmā redzamos vēsturiskos notikumus, nepieciešamas specifiskas zināšanas un nepieciešams veikt precīzus aprēķinus.
Kā pēc nodarbības atzina skolēni, sprādzieni un rokas griešana bija maģiska un ļoti nervus kutinoša. Rihards (7.g) atzīst, ka bija interesanti uzzināt filmu “efektu” aizkulises un labprāt vēl ilgāk būtu vērojis trikus, ko izmanto filmu industrijā. Viņam piekrīt Emīls un Krista no 7.b klases. Skolēni izteica vēlmi vēlreiz klātienē tikties ar zinātnisko teātri, jo palika vēl neuzzinātas lietas, kas veido sarežģīto filmēšanas procesu, piemēram, Edvards no 7.e klases grib zināt par ieročiem, meitenes par grimu un kostīmiem, Markuss (7.l) pats labprāt veidotu asinis un mākslīgo ādas rētu!
Skolēni “tur īkšķus”, lai filmas “Dvēseļu putenis” skaņu celiņam izdodas tikt nominētam Oskara balvai!
Latvijas Nacionālais teātris “Svina garša” 08.02.2021. – 19.02.2021. 12.a un 12.b klase
Pateicoties programmai “Latvijas skolas soma”, 12.a un 12.b klases skolēni kopā ar literatūras skolotāju V. Baltgaili noskatījās Latvijas Nacionālā teātra izrādes “Svina garša” ierakstu, ar literārā darba iestudējuma palīdzību gūstot ieskatu Latvijas vēsturē un līdzpārdzīvojot cilvēciskās traģēdijas.
Aktieri izrādes laikā izstāsta visu romānu, gan iedzīvinot 1940./1941. gada vēsturiskos notikumus Latvijā, gan atainojot galveno varoņu (pavisam parastu puišu) sadzīvi, alkas pēc mīlestības, rīcību bīstamās situācijās, glābjot dzīvību, kā arī uzskatu maiņu. Izrāde emocionāli iesaista un liek just līdzi izrādes laikā un domāt vēl ilgi pēc tās.
Mūsu skolas jauniešu atziņas pēc izrādes noskatīšanās:
“Vēsture ir nežēlīga, tagad cilvēcei jādara viss, lai nepieļautu atkārtošanos! ”
“Sapratu/pārliecinājos, ka liktenis un dzīve var izgrozīties ļoti dažādi un dažkārt tas nemaz nav atkarīgs no mums pašiem. Nepareiza darbība, vārds vai atrašanās nepareizajā vietā var pilnībā izmainīt dzīvi. ”
“Romāna varonis liek domāt un izjust laikmetu, humānismu, piederību. Liek apzināties, ka ne tikai miesa un asinis, bet arī sirds un dvēsele nepieciešama ikdienišķajā mūžībā. Liek novērtēt un priecāties par mūsdienu
labo dzīvi, liek izbaudīt katru dienu, kā arī domāt un uzraudzīt savējos, jo nekas nav mūžīgs. ”
“Šī izrāde man lika aizdomāties par to, cik labi mēs šobrīd (pat pandēmijas laikā) dzīvojam. Par to, ka mums par saviem mīļajiem ir jārūpējas, jo tu nekad nezini, kas var ar viņiem atgadīties. Ir jāizbauda katra mums dotā diena – jāsatiek draugi, jādodas uz izrādēm, jāpalīdz citiem utt. ”
“Man šī izrāde lika aizdomāties par pieaugušā, patstāvīgā cilvēka dzīvi, kad pašam ir jārisina problēmas, jāpakļaujas uz sevi. ”
“Pēc “Svina Garša” noskatīšanās es sapratu to , ka dzīves katra diena jādzīvo kā pēdējā , jānovērtē viss, kā arī jāuztver viss ar vēsu prātu, jo jebkurā brīdī situācija var mainīties (un ne vienmēr uz labo pusi) un zaudēt visu. ”
Atbildot uz jautājumu: Kurš mirklis izrādē, tavuprāt, bija visiedarbīgākais?, jaunieši atklāti raksta:
“Visiedarbīgākais arī bija moments, kad radīja punktiņu skaitu, jo daži varbūt pat neaptver, cik nežēlīgi un aukstasinīgi daudz cilvēku tika nogalināts, un šīs pēdējās lappuses, pilnas ar punktiņiem, ir tiešām neaptverams skats. ”
“Manuprāt, visiedarbīgākais brīdis bija tad, kad Matīsa izmitinātā ģimene dzīvoja viņu mājā, slēpjoties no vāciešiem. Šis brīdis lika aizdomāties par to, cik bīstama un paranoiska bija cilvēku dzīve. Ģimenes tēvs bija sajucis prātā, uzskatot, ka ASV viņus glābs, meklējot slēptos kodus, signālus radio vai ,uzskatot, ka pa pastu tiks nosūtīta armija, lai viņus glābtu. Manuprāt, šis notikums parāda to, cik patiesi lielu un nežēlīgu ietekmi šis laiks atstāj uz cilvēku mentālo stāvokli un psihi, kam noteikti ir ilgstošas un paliekošas sekas.”
“Manuprāt, visiedarbīgākie izrādes mirkļi bija šķiršanās ar tuviem cilvēkiem (māte un patēvs devās uz Vāciju, Sulamīte uz Krieviju). Šķiršanās ar vecākiem, mīļoto iedarbojās uz mani kā dzēlieni.”
Digitāla koncertlekcija “Kino mūzikas vēsture’’
Dziedātājs Mikus Abaroniņš un multiinstrumentāliste Arta Abaroniņa 09.02.2021. 12.b klase
Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros kulturoloģijas stundā, papildinot mācību saturu, 12.b klases skolēniem bija iespēja iepazīt kino mūzikas vēsturi digitālā koncertlekcijā
Atgriezeniskā saite –
* Liels paldies par iespēju noskatīties koncertlekciju, neiedomājami interesanti, pozitīvi un jautri! Esmu ļoti priecīgs, ka guvu iespēju tik noderīgi pavadīt laiku.
* Koncertā patika animācijas, nepatika ilgais mūzikas pavadījums, prasītos vairāk interesantas informācijas. Patika koncerta atmosfēra, pozitivitāte un efektu kvalitāte. Man nav mīļāko filmu, bet nesen skatījos pamācošu The Wolf of Wall Street.
* Man ļoti patika koncertlekcija, par ko esmu viegli pārsteigta. Tas likās kā jauns, interesants un jautrs informācijas pasniegšanas veids. Mana mīļākā filma ir Bada spēles.
* Artas Abaroniņas Krēslas filmas izpildījums man likās īpaši aizraujošs un interesants. Tiešām labi izdevās izpildīt oriģinālo dziesmu. Kopumā, šķiet laba ideja izveidot pamācošu lekciju, kas iedziļinājās kino un kino mūzikas vēsturē.
* Man patika koncerta stils un degsme.
* Vislabāk koncertā man patika košie priekšnesumi un populārāko dziesmu interpretācijas. Vadītāji pieminēja populārākās filmas un multfilmas, tādā veidā iesaistot visus koncertekcijas skatītājus.
* Man ļoti patika koncerta izpildījums un formāts, ļoti labs koncerts.
* Man patika tas, kādā veidā vadītāji atveidoja dziesmas no kinofilmām. Tas tiešām ļoti ieinteresēja. Kā arī, video bija daudz informācijas, vadītāji izgāja cauri visai kino mūzikas un kino rašanās vēsturei ātrā tempā.
* Man vislabāk patika tas, ka mēs tikām iepazīstināti ar kino un kino mūzikas vēsturi. Kā arī tas, ka tika runāts par mūsdienīgām filmām, ne tikai tādām, kuras uzfilmētas pirms 70 gadiem.
* Visvairāk patika koncerta struktūra, tā galīgi nebija lekcija, ko biju gaidījis, bet gan ļoti interesanta, informācijas bagāta filmiņa.
* Koncerts man ļoti patika. Šis koncerts ir veidots jebkuram vecumam saprotams, bija tiešām interesanti skatīties, kā atveidoja un pastāstīja par mūziku, filmām, varēja uzzināt nezināmus faktus.
* Man patika tas, ka informācijā bija paskaidrota vienkārši, pa vidu bija mūzikas pauzes.
* Pats foršākais bija tas, ka kopā savienoja domu ar filmām un mūziku. Bija interesanti paklausīties, bet daudzus filmu efektus un filmēšanas gaitu es zināju, jo pats interesējos par to.
* Man ļoti patika, ka koncertlekcijas laikā ātri un kodolīgi tika minēti interesanti un būtiski fakti, kā arī pati koncertlekcija bija ļoti interesantā un pievilcīgā noformējumā, prieks bija kaut ko jaunu arī uzzināt.
* Man ļoti patika tas, kā vadītāji interpretēja dziesmas no kinofilmām. Kā arī ļoti patika tas, cik īsi un kodolīgi vadītāji “izgāja cauri” visai kino mūzikas un kino rašanās vēsturei. Koncertlekciju bija tiešām interesanti gan skatīties, gan klausīties – kaut kas jauns un interesants.
* Man visvairāk patika animācija un M. Abaroniņa dziedājums. Viņam ir ļoti skaista balss.
* Man ļoti patika cik īsi, bet saprotami un baudāmi vadītāji izgāja cauri visiem filmu žanriem. Uzzināju dažādus interesantus faktus par mūziku, kura tiek atskaņota daudzās populārās filmās.
* Koncertlekcija bija ļoti interesanta un viegli uztverama, kā arī nelikās garlaicīga. Mana mīļākā filma šobrīd ir zinātniski fantastiskā trillera filma Tenet, kura iznāca 2020.gadā, kā arī romantiskā filma Pēc mūsu tikšanās. No šīs koncertlekcijas mana mīļākā filma ir Krēsla, kas ir bijusi viena no manām mīļākajām filmām jau vairākus gadus.
Animācijas filma “Mans mīļākais karš” 17.11. un 20.11.2020.
17. novembrī 11.abc un 20. novembrī 10.abc un 12. ab klašu skolēniem, pateicoties programmai “Latvijas skolas soma”, bija iespēja noskatīties animācijas filmu “Mans mīļais karš”. "Mans mīļākais karš" ir Latvijas un Norvēģijas dokumentālā animācijas filma, kas izdota 2020. gadā. Filma saņēma Lielā Kristapa balvu par labāko animācijas filmu. Režisore Ilze Burkovska-Jakobsena saņēma balvu par labāko animācijas filmas režiju. Filmu Latvijas kinoteātros sāka demonstrēt 2020. gada 25. septembrī.
Skolēnu pārdomas pēc filmas noskatīšanās bija dažādas: bija skolēni, kuriem animācijas formāts likās garlaicīgs un nepieņemams, bija skolēni, kas uzsvēra, ka filmas saturs labāk palīdz saprast savu vecāku bērnību, un bija skolēni, kas norādīja, ka filmā redzētais vēl vairāk palīdz novērtēt dzīvi tagad – brīvā un neatkarīgā Latvijā.
Skolēnu pārdomas par redzēto:
Paula Līdaka 11.c klase:
“Man animācijas filma likās ārkārtīgi vērtīga, interesanta, patiesa un skarba, jo šo nepilnu divu stundu laikā es varēja caur varoņu prizmu izjust visu - bailes, nodevību, izbrīnu, laimi, apjukumu, raizes, neizpratni. Esmu ļoti priecīga, ka mums parādīja šo filmu, jo līdz šim šajā laika periodā biju iedziļinājusies tikai vēstures stundās, bet šis deva iespēju visu aplūkot no bērnu skata punkta. To, ka augot mainās viņa uztvere un domāšana, bet skarbā realitāte paliek un nepielāgojas.
Šī filma manī dvesa vēl lielāku patriotisma sajūtu. Esmu pateicīga ikvienam, kas ar savām dziesmām, balsīm un cēlo apziņu izcīnīja brīvu Latviju. Paldies!”
Madara Bukovska 11.c klase:
“Man animācijas filmiņa šķita ļoti vērtīga, jo tas, ko grāmatās raksta, ir pliki fakti un vēsture ir vējrādis, kas klausa stiprākajai pūsmai jeb tam, kura rokās koncentrējas vara. Ir svarīgi neaizmirst un apjaust, ka tam visam pa vidu bija īsti cilvēki, kurus šī sistēma skāra vistiešākajā veidā un viņu pieredzētais parāda situācijas patieso seju. Filmas sižets bija smags un ļoti drūms, bet mēs, skolēni, mūsdienās pat nevaram iedomāties kā bija dzīvot tajos laikos, tāpēc šādi materiāli mūsos rosina pārdomas un liek atcerēties Latvijas sarežģīto ceļu pretī brīvībai.
Rēzija Rosa 12.a klase:
“Man animācijas filma likās interesanta un skaista. Man patīk, kad traģiskais mijas ar estētiku, un ir patīkami skatīties filmu animācijas veidā, kurā ir patiesi dzīves fakti un cilvēku domu atspoguļojums. Visiem ir zināms Padomju Latvijas cilvēku skarbā ikdiena un garīgais ieslodzījums, kurā viņiem bija jādzīvo. Katrs latvietis ir dzirdējis vecāku vai vecvecāku dzīvesstāstus un uzskatus par tajā laikā notiekošo, taču, cik maz ir mākslinieciski uzņemti materiāli, kur pausts citu cilvēku viedoklis. Pozitīvi, ka filma ir veidota tā, ka to var baudīt jebkura vecuma skatītājs. Protams, ir mazliet skumji, saprotot, kam cilvēki bija spiesti iet cauri, tomēr tas arī savā veidā liek aizdomāties par šo laiku un notiekošo, un veikt secinājumus, apzinoties, cik labos apstākļos mums ir ļauts dzīvot.”
Alina Gavrilova 10.a klase:
“Godīgi teikšu, parasti man ne īpaši patīk filmas, kas ir saistītas ar karu vai drūmiem vēstures notikumiem, bet šī animācijas filmiņa man likās ļoti interesanta! Es pat nepamanīju, kā pagāja visa filmiņa. Man patika tas, ka tur bija arī dokumentālie kadri, piemēram, kadri no Baltijas ceļa, kā arī tajā parādījās citu cilvēku atmiņas no tiem laikiem. Manuprāt, šī filmiņa bija tik interesanta, jo tāds nopietns saturs tika parādīts krāsainas animācijas veidā. Šī animācijas filmiņa ir ļoti kvalitatīvi uzzīmēta, bija prieks to skatīties!”
Valmieras drāmas teātra izrāde “Slinkums” 29.10.2020.
29.oktobrī Ādažu sākumskolā viesojās Valmieras teātris ar izbraukuma izrādi "Slinkums", kuru noskatījās 2.abcdegl klašu skolēni. Lai nodrošinātu epidemioloģisko drošības noteikumu ievērošanu, tika organizētas 3 izrādes.
Aktieri Anna Nele Āboliņa, Oskars Florencs-Vīksne un Toms Veličko ar Toma Treiņa režisēto izrādi "Slinkums" mūs aizveda pasaulē, kur slinkums pasmejas par cilvēku, un mēs savukārt varam pasmieties par to, ko tas ar mums dažkārt izdara - kā cilvēks pārvēršas!
Trīs draugiem skolā tiek uzdots uzdevums, diemžēl viņi nav tik čakli, lai to savlaicīgi izpildītu, taču viņiem tiek dota otra iespēja. Slinkākais no draugiem ierosina pārējiem doties uz Sliņķu zemi. Tā ir vieta, kur pašam it nemaz nav jāpiepūlas, tur ir spilvens, kas mācās tavā vietā, ēdiens, kas pats apēdās un sporta stundās notiek treniņi slinkošanā. Šī pasaule šķiet ļoti kārdinoša, tā var sevī ievilkt un vairs nelaist vaļā. Slinkums kādreiz piemeklē ikvienu no mums, bet ir jābūt uzmanīgiem, jo pārāk ilga slinkošana ir kaitīga veselībai un prātam.
Izrādē valdīja labdabīgs humors, kas nodrošināja līdzpārdzīvojumu un sniedza atbildes uz daudziem nopietniem jautājumiem - kāpēc jāmācās, kāpēc jāsakārto lietas, kāpēc jātīra zobi u.tml. Paldies projektam “Latvijas skolas soma” par lielisko iespēju satikties ar Slinkumu aktieru priekšnesumā, kas rosināja skolēnus domāt un izvērtēt savu rīcību!
Radošā darbnīcā “Gleznojam ar krāsainām smiltīm” 26.10.2020. un 28.10.2020.
2020. gada 26. un 28. novembrī Ādažu vidusskolas 1. klašu skolēniem programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros tika organizētas radošās darbnīcas nodarbības katrai klasei atsevišķi.
Nodarbības laikā skolēniem bija iespējams iepazīt smilšu graudiņu īpašības un ieklausīties to skanējumā. Katrs skolēns izveidoja savu smilšu glezniņu, ko varēja ņemt līdzi uz mājām.
Paldies Latvijas skolas somai un māksliniecei Daigai Kaufmanei par nodarbību pirmklasniekiem, kas nodarbināja mazās rociņas un bagātināja prātu un sirdi.
Tikšanās ar dzejnieci publicisti un redaktori, bērnu grāmatu autori un izdevēju Inesi Zanderi 12.03.2020.
2020. gada 12. martāĀdažu vidusskolā radošo darbu konkursu dalībniekiem un labākajiem skatuves runas izpildītājiem programmas “Latvijas skolas soma” ietvarā ija iespēja tikties ar dzejnieci, publicisti un redaktori, bērnu grāmatu autori un izdevēju Inesi Zanderi.
Divās grupu nodarbībās ( 5.- 8. kl. un 9. - 12. kl.) dzejniece uzrunāja, arī iedrošināja jauniešus rakstīt, kopt literāro gaumi, apzināties vēstures norises, rosināja mācīties izteikt rakstu darbā savu būtību, patiesās izjūtas.
Ieklausoties autores dzejas lasījumos, ikviens varēja sadzirdēt pantu skanīgumu, uztvert valodas rotaļīgo plūdumu un vārdu spēles, iztēlē tikties ar spilgtajiem tēliem, ļauties to aicinājumam.
Gatavojoties nākamajiem radošajiem izaicinājumiem, turēsim prātā Ineses Zanderes rosinājumus.
Dailes teātra izrāde “Iemīlējies Šekspīrs” 11.03.2020.
11. martā Ādažu vidusskolas 8.g un 9.b klase apmeklēja Dailes teātra izrādi "Iemīlējies Šekspīrs".
Izrāde ir par mīlestību, vienlaikus ļaujot skatītājam ielūkoties Viljama Šekspīra slavenās drāmas "Romeo un Džuljeta" tapšanas gaitā, kas nebūt nebija vienkārši. Šī luga tapusi laikā, kad V.Šekspīrs piedzīvojis radošo krīzi - luga vēl nebija uzrakstīta, kad tā jau pārdota diviem teātriem. Jaunajam dramaturgam bija nepieciešama mūza, kas palīdzētu radīt pēc tam tik slaveno lugu. Savukārt skaistā un bagātā Viola de Lesepsa, kas iemīlējusies dzejā un teātrī, atradusi veidu, kā tikt teātrī, zinot, ka tajā drīkst strādāt tikai vīrieši.
Jaunieši aizraujošā veidā tika iepazīstināti ar pasaules dramaturģijas klasiķa Viljama Šekspīra personību. Skolēniem bija iespēja uzzināt, kā tapusi slavenā luga, kā tika veidotas izrādes, kāda bijusi aktieru un citu teātra darbinieku dzīve. Tāpat skolēni vēroja mūsdienu aktieru darbu, uzzināja aktiera profesijas dažādos izaicinājumus, piemēram, vīrietim jāiejūtas sievietes lomā un otrādi, kā arī jāspēlē ne tikai "labie un pareizie" tēli.
Izrāde "Iemīlējies Šekspīrs" ir komiskā drāma, tāpēc tajā netrūka nedz humora un joku, nedz mīlestības, nedz dramatisku un pat traģisku ainu, piemēram, izdzīvojot Romeo un Džuljetas traģisko mīlasstāstu. Skolēni izrādē piedzīvoja arī teātrim raksturīgo spozmi un krāšņumu gan tērpos, gan dekorācijās. Skolēnus pārsteidza tas, ka nozīmīga loma izrādē bija arī sunim Hugo, kas vairākkārt pārskrēja pāri skatuvei.
Paldies projektam "Latvijas Skolas soma" par iespēju apzināties Latvijas kultūras vērtības, vērojot krāšņo teātra izrādi.
Radošās darbnīcas “Gleznojam ar smiltīm” 11.03.2020.
2020. gada 11. martā 1. klašu skolēniem bija iespēja līdzdarboties aizraujošās radošajās darbnīcās “Gleznojam ar smiltīm” - visas mācību dienas garumā pirmklasnieki - katra klase savā laikā - pulcējās bibliotēkas lasītavā uz radošajām nodarbībām mākslinieces Daigas Kaufmanes vadībā.
Katrs nodarbību brīdis bija pārsteiguma pilns – skolēni vēroja krāsaino smiltiņu “uzvedību” uz papīra, vēroja, kas notiek, ja sajauc divu krāsu smiltis, ieklausījās smilšu kustību. Katrai klase, kopīgi izveidojott krāsainu smilšu putekļu miglu, izdzīvoja brīnuma pilnas emocijas. Foto
Kas var būt jaukāks, ja nodarbības noslēgumā, katram izdodas izveidot savu smilšu glezniņu. Paldies māksliniecei Daigai un projektam “Latvijas skolas soma”!
Aizraujošā stikla pūšana 25.02.2020.
2020. gada 25. februārī 2. klašu skolēniem bija iespēja piedalīties aizraujošās radošajās darbnīcās, vērot kā tiek veidoti skaistie stikla izstrādājumi, ko var iegādāties veikalos un izmēģināt arī savus spēkus tikla pūšanā.
Pateicoties projekta “Latvijas skolas soma” nodrošinātajām iespējām, 2. klašu skolēni varēja piedalīties Ventspils stikla pūtēju nodarbībās, kurās skolēni uzzināja kā rodas stikls, kas ir stikla pūšana, kā rodas izstrādājums. Vairākiem skolēniem bija iespēja arī izmēģināt pašu procesu, atbildēt uz dažādiem jautājumiem, bet pie dāvaniņām tika visi! Foto
CEĻAZĪME Eiropas klubam “Mazie Eiropieši” ”Nāc muzejā!” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izglītībasprogramma 29.01.2020.
2020. gada 29. janvārī Ādažu vidusskolas kluba "Mazie eiropieši" 5.-7. klašu grupa apmeklēja izstādi "Nenorunātās tikšanās" un piedalījās instalāciju radošajās darbnīcās. Skolēnus interesēja tēma: zinātniskā fantastika. Stāstījumu izstādē sniedza un radošās darbnīcas vadīja LNMM muzeju kuratores.
Pasākuma laikā skolēni ne tikai aplūkoja un iedziļinājās izstādes darbos, bet arī pielietoja savas prasmes un spējas, izveidojot 3 dažādas instalācijas par tematiem: "Atrasts kosmosā", "Pasūtījums", "Bezgalība", sadarbojoties un iepazīstoties ar citu skolu skolēniem.
Pēc pasākuma skolēni dalījās ar saviem iespaidiem. Skolēniem šoreiz patika veidot instalācijas no dažādiem priekšmetiem, kā arī interesantais izstādes grīdas segums - stikla smiltis, metroloģiskās zondes izmantošana instalāciju darbā. Tas viss radīja sajūtu, ka atradāmies fantastikas pasaulē.
Šī bija arī lieliska iespēja radīt skolēnos interesi par tik dažādo mākslas pasauli.
Kluba ”Mazie eiropieši” skolotājas Dace Matisone, Ieva Miķelsone
Vīru kopas “VILKI” koncertlekcija “Latviešu karavīru dziesmas no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām” 17.01.2020
2020. gada 17. janvārī Barikāžu atceres dienas priekšvakarā Ādažu vidusskolā viesojās vīru kopa “Vilki”. Klases stundas laikā skanēja latviešu karavīru dziesmas. Dziesmas mijās ar stāstījumu par karavīra apģērbu, ieročiem, mūzikas instrumentiem, kaujas taktiku, kultūras un atpūtas dzīvi.
Papildus stāstījumam un dziesmām uz ekrāna tika demonstrēti attēli par latviešu karavīra cīņām. Vīru kopas “VILKI” dalībnieki bija tērpušies arheoloģiskajos tērpos. PALDIES par koncertu, paldies par dāvinājum - vīru kopas "Vilki" grāmatu ar dziesmu ierakstiem, aizstāvēt savu tēvu zemi latvietis vienmēr devās ar dziesmu. Dziesma ir arī tautas dzīvesziņas avots, no kā smelties iedvesmu.
Patriotiskā audzināšanas stunda 5. – 12. klašu skolēniem ar vīru kopas “Vilki” līdzdalību tika noorganizēta ar programmas “Latvijas skolas soma” atbalstu.
"Sauleskalna" radošās Ziemassvētku darbnīcas Amatu mājā
20. decembrī programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros Ādažu vidusskolas 5.a klases skolēni piedalījās Ziemassvētku radošajās darnīcās. Radošo darbnīcu laikā apguvām iemaņas darbā ar meldriem, cepām piparkūkas, vilkām un dedzinājām bluķi, gājām masku gājienā pa Saules taku. Zīlējām, kāds kuram gaidāms nākamais gads, kā arī pietika enerģija izmēģināt 8 perkusiju instrumentus Skaņajā vērī. Lai visiem priecīgi Ziemassvētki! Foto
Vizuālā teātra bērniem un pieaugušajiem "Teātris azotē" izrāde “Soliņš”
18. decembrī programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros Ādažu vidusskolas sākumskolas aulā pulcējās 4.abcdeg un 5.ad klašu skolēni, jo viesos bija ieradies vizuālais teātris bērniem un pieaugušajiem “Teātris azotē”. Skolēniem bija iespēja noskatīties izrādi “Soliņš”, izrādi par divu meiteņu draudzību – kopīgām spēlēm, dalīšanos un jautriem piedzīvojumiem. Izrādes laikā aktrises, kuras spēlēja meiteņu lomas sapratās bez vārdiem. Fonā skanēja mūzika. Izrāde bija interaktīva, ar skatītāju piedalīšanos, kuriem vajadzēja zumzināt kā mušiņām, šalkot kā jūrai, vingrot, dejot un pat žonglēt. Izrādes gaitā bija dažādi žonglēšanas elementi – ar bumbiņām, vālītēm, riņķiem – tas bija aizraujoši. Izrādes saturs pārņēma skatītājus. Doma bija uztverama - tēma “Draudzība” aktuāla visos laikos. Aktrises kopā ar skolēniem pirms izrādes pārrunāja, ka šāda forma (izrāde bez vārdiem) ir ļoti vērtīga – to var skatīties cilvēki ar dzirdes traucējumiem, dažādu tautību (valodu) pārstāvji un dzirdīgiem liek būt uzmanīgiem, lai uztvertu to! Paldies – mums ļoti patika! Foto
Pēc izrādes, atsevišķā nodarbībā 5.ad klašu skolēni mēģināja apgūt žonglēšanas pamatus. Fantastiski! Paldies aktrisēm!!!
Bauskas pils apmeklējums 03.12.2019.
2019. gada 3. decembrī programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros Ādažu vidusskolas skolēni devās uz Bauskas pili, lai iepazītos ar 15.- 16.gs. valsts arheoloģijas un arhitektūras pieminekli.
Bauskas pils muzejā mēs sajutām īstu viduslaiku gaisotni. Uzzinājām daudz interesanta par tā laika hercogu dzīvi un kultūru, par sadzīvi un tradīcijām, īpaši par Kurzemes un Zemgales hercoga Jēkaba dzimtu. Mūsu uzmanību piesaistīja arī viduslaiku kungu un dāmu tērpi, apavi un rotaslietas. Katrā pils zālē muzeja darbinieces bija ģērbtas viduslaiku kalpoņu tērpos. Mums bija iespēja spēlēt dažādas 500 gadus senas spēles un rotaļas. Foto
Pēc pils apmeklējuma skolēni dalījās savos iespaidos.
,, Man ļoti patika ekskursija, jo es uzzināju daudz jaunas informācijas par viduslaiku cilvēku dzīvi.” (7. klases skolniece)
,,Man ļoti patika šī ekskursija uz Bauskas pili, jo es uzzināju par Latvijas vēsturi 16.gs. Mēs ar ekskursijas vadītāju daudz staigājām pa pili, un viņa stāstīja par dažādiem interesantiem eksponātiem.” (7. klases skolnieks)
,,Mums daudz stāstīja par to, kā dzīvoja cilvēki 15.-16.gs., kādas bija bērnu spēles, kā ģērbās un ar ko nodarbojās. Es papildināju savas zināšanas par viduslaikiem, un man ir ļoti labi iespaidi par ekskursiju. Paldies par šo braucienu!” (7. klases skolnieks)\
,,Man ļoti patika pils eksponāti. Man viss patika, es labprāt aizbrauktu uz pili vēlreiz.” (8. klases skolnieks)
,,Ekskursija bija ļoti interesanta. Es daudz uzzināju par cilvēku dzīves veidu viduslaikos. Man bija interesanti piedalīties dažādās spēlēs un konkursos. Paldies! Jau gaidu nākamo ekskursiju!” (8. klases skolniece)
Liepājas teātra izrāde “Polianna” 28.11.2019.
2019. gada 28. novembrī Ādažu vidusskolas 9.a un 9.c klases skolēni apmeklēja Liepājas teātri, pateicoties programmai “Latvijas skolas soma”.
Pārdomas par redzēto:
9.a un 9.c klases skolēni Liepājas teātrī noskatījās Dž. Dž. Džilindžera iestudēto Justīnes Kļavas lugu ,,Polianna” , kura veidota pēc Eleonoras H. Porteres romāna motīviem.
Kā jau pēc katras izrādes rodas pārdomas - kāds vēstījums tajā tika ,,dots” un kā tas tika ,,pasniegts”, un šoreiz izjūtas ir divejādas.
Lugas filozofija ir ļoti dziļa un pusaudžiem aktuāla, tas ir, censties jebkurā, pat vistumšākajā dzīves mirklī saskatīt pozitīvo un priecāties par to - lugā to sauc par ,,prieka spēli” un spēlēt prieka spēli – tas ir paņēmiens, kā turēties pretī likteņa sitieniem un neļaut tiem sevi salauzt. Kad īstenībā gribas apraudāties, bet tu tam turies pretī visiem spēkiem, burtiski nostājies uz galvas, lai atrastu situācijā kaut ko tādu, ka varēsi pasmaidīt gandrīz cauri asarām un pateikt: “Bet toties!...”
Taču aktieru izpildījumā lugas filozofija tiek pasniegta bērnišķīgā stilā, radot iespaidu, ka tā domāta bērnu auditorijai. Pat galveno lomu izpilda jauna, jautra un radoša aktrise – debitante Elizabete Marija Brante.
Vai patika? Viennozīmīgi to nav iespējams atbildēt ne ar ,,jā”, ne ar ,,nē”, bet vienaldzīgo abās klasēs nav.
Latvijas Nacionālā teātra izrāde “Alise Brīnumzemē” 23.11.2019.
23.novembrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Ādažu vidusskolas 4. b klase apmeklēja Nacionālā teātra izrādi “Alise Brīnumzemē” (režisore Inga Tropa). Skolēnus aizrāva neparastie Brīnumzemes tēli, skaistie un krāsainie tērpi, gaismu efekti.
Izrādes uzdevums bija runāt ar bērniem mūsdienu bērnu valodā, caur mūsdienu tehnoloģijām, uzsverot to lietderību un arī kaitīgo ietekmi. Paldies par spilgto un iespaidīgo izpildījumu visiem, kas veidoja šo izrādi!
Jāuzsver arī to, ka dažiem skolēniem tā bija pirmā iespēja apmeklēt Latvijas Nacionālo teātri. Skolēni klātienē varēja aplūkot 1902. gadā dibināto Rīgas pilsētas 2. teātri, kur 1918.gada 18. novembrī tika proklamēta neatkarīga Latvijas valsts.
“Nāc muzejā!” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izglītības programma 20.11.2019.
2019. gada 20. novembrī Ādažu vidusskolas kluba "Mazie eiropieši" 5. - 7. klašu grupa devās uz Mākslas muzeju "Rīgas Birža", kur kopā ar Rīgas 15. vidusskolas 7.-9.klašu skolēniem vēroja, pētīja un izzināja ievērojamā jūras ainavu meistara Ivana Aivazovska darbus. Mākslas muzejā bija skatāmi visi krājumā esošie meistara darbi, bet citā muzeja zālē, eksponēti vēl vairāku 19. gadsimta marīnistu šedevri .
Radošajā darbnīcā skolēni ar akvareļu krāsām atveidoja grupu darbu "Devītais vilnis"
Pēc pasākuma bērni dalījās ar saviem iespaidiem. Skolēni bija guvuši vērtīgu pieredzi , kā skatīties gleznas, uzdodot trīs jautājumus: Kas piesaista manu uzmanību gleznā? Ko es nesaprotu šajā gleznā? Par ko es brīnos šajā gleznā?
Šī bija arī lieliska iespēja saliedēt skolēnus un radīt viņos interesi par bagāto mākslas pasauli.
2019./2020. mācību gadā Ādažu vidusskolas kluba "Mazie eiropieši" pamatskolas grupas skolēni turpina līdzdalību LNMM izglītības programmā "Nāc muzejā", programmas mērķis - veicināt iekļaujošas sabiedrības attīstību, rosināt empātiju, sapratni un sadarbību un programmas ietvaros skolēni gūst ne tikai mākslas un kultūras pieredzi, bet arī iespēju iepazīt un labāk izprast savus vienaudžus.
Latviešu animācijas filmu rīts 20.11.2019.
20. novembrī, pateicoties programmai ,,Latvijas skolas soma”, 1. - 2. klašu skolēniem bija iespēja piedalītos “filmu rītā” un noskatīties 4 sirsnīgas un pamācošas latviešu animācijas filmiņas.
“Puslācis” – režisors Nils Skapāns (Jura Podnieka filmu studija). Filmas saturs stāsta par to, ka dažreiz gadās pazaudēties, bet tad ir jācenšas atkal atrasties, lai nav pārāk bēdīgi.
“Jāņtārpiņš” – režisore Dace Rīdūze (filmu studija Animācijas brigāde). Filmiņa stāsta par to, jābūt draudzīgiem, izpalīdzīgiem, jāprot kolektīvā pieņemt citādo.
“Cūkas laime” – režisore Dace Rīdūze (filmu studija Animācijas brigāde). Stāsts ir par dabas saudzēšanu, atkritumu savākšanu.
“Kora turneja” – režisors Edmunds Jansons (filmu studija Atom Art). Savdabīga, interesanta animācijas filmu vizuālā izteiksme. Interesanti, bet reālajā dzīvē sastopami gadījumi.
Noslēgumā visi klātesošie iejutās liela kora lomā, jo kā pēdējo animāciju “Joka pēc alfabēts” mūsu sākumskolas kora mākslinieciskās vadītājas Andas Kļaves pavadībā skolēni braši dziedāja līdzi.
Latvijas Leļļu teātra izrāde “Emīls un Berlīnes zēni” 15.11.2019.
4. e klase 15.11.2019., pateicoties programmai ,,Latvijas skolas soma”, apmeklēja Latvijas Leļļu teātra izrādi ,,Emīls un Berlīnes zēni”. Ļoti interesanti bija vērot izrādi, jo skolēni bija lasījuši E. Kestnera grāmatu “Emīls un Berlīnes zēni”. Šis bija stāsts par īstu draudzību - Emīls Tišbeins, zēni un Ponija Cepurīte bija īsta komanda - viens otru atbalstīja un uzmundrināja. Tā bija brīnišķīga iespēja nokļūt bērnības pasaulē, kurā joprojām viss ir iespējams. 19 mūsu klases skolēniem šis bija pirmais Latvijas leļļu teātra apmeklējums.
Pēc izrādes skolēni dalījās ar saviem iespaidiem:
Mani izrādē pārsteidza milzīga izmēra, kustīgas kartona lelles un mūziķi, kuri visu izrādi spēlēja.
Mani sajūsmināja aktierspēle, jo sevišķi aktieris, kurš atveidoja Emīlu.
Man izrādē patika Emīls, visa viņa komanda, jo lieliski izmeklēja kā detektīvi. Viņi bija vienoti, draudzīgi un neatlaidīgi
Man izrādē patika arī Emīla vecmāmiņa, jo viņai piemita lieliska humora izjūta.
Man vislabāk patika, ka Emīls Tišbeins vilcienā piesprauda ar milzīgu saspraudi. Zēns atcerējās to tiesā un pierādīja, ka nauda ir zagta. Man patika, ka viņi izdomāja sazinoties dažādas paroles.
Man patika, ka Emīls Tišbeins, Berlīnes zēni nepadevās grūtību priekšā un ieguva lielu naudas balvu.
Man patika, ka Berlīnes zēni nevis ignorēja Emīlu, bet nāca palīgā. Viņiem bija atjautīgs plāns kā atgūt pazaudēto naudu.
Man izrādē patika Emīls, jo zēns no Neištates bija drosmīgs. Viņš centās ne tikai pats atgūt vecmāmiņai sūtīto naudu, bet arī pieņēma citu palīdzību.
Paldies, par iespēju apmeklēt šo aizraujošo izrādi!
“Dvēseļu putenis" 11.11.2019.
2019. gada 11. novembrī Ādažu vidusskolas 9. – 12. klašu skolēni Ādažu Kultūras centrā noskatījās vēsturisko kara drāmu pēc strēlnieka Aleksandra Grīna romāna motīviem “Dvēseļu putenis”, pateicoties programmai “Latvijas skolas soma”.
Skolēni augstu novērtēja ieguldīto darbu, lai radītu tik kvalitatīvu filmu. Iespaidīgas cīņas ainas atsvaidzināja lielisks humors. Filma deva iespēju ieskatīties ne tikai Latvijas vēsturē nozīmīgās cīņās, bet arī tā laika sadzīvē, kad netika dota izvēle karot vai nē. “Dvēseļu putenis” palīdz jauniešiem novērtēt mūsu patieso brīvību un izvēles iespējas, kas nebija tajā laikā, kad visu noteica apkārtējie apstākļi.
Nodarbība Latvijas Kara muzejā “Lāčplēša dienas nozīme” 08.11.2019.
100 gadi Bermontiādei! Šogad šī notikuma būtībai tiešām ir Lāčplēša spēks! Jo Latvijas sirdī tās ir neizdzēšamas atmiņas un nozīme šodienai. Smeļoties zināšanas, ko dod liecības par 1919. gada kaujām Latvijā, 8. novembrī nodarbības laikā, 4.g klases skolēni jutās saviļņoti, ka brīvība mūsos strāvo, tieši senču paveiktā dēļ. Vēl, jo vairāk apziņa, ka starp Latvju kareivjiem, “aizstāvju rindās stājās pāris gadus vecāki bērni par mums” – domāja 4. klase, ko varēja paveikt latvieši, kuriem bija niecīgs kaujas aprīkojums? Latviešu galvenais ierocis bija “smadzenes”. Tikai ar prātu, stipru gribu un Dievpalīgu varēja nonākt pie uzvaras. Paldies tā laika varoņiem, kuri nesuši mums uzvaru un brīvību!
Pateicoties projektam “Latvijas skolas soma”, ļoti interesantās aktivitātēs bija iesaistīti 4.g klases skolēni Latvijas Kara muzeja nodarbībā “Lāčplēša dienas nozīme”. Skolēniem bija iespēja gūt dziļāku izpratni, izjūtot Kara muzeja iekārtoto vidi ar dažādiem eksponātiem un dokumentu materiāliem.
2019. gada 8. novembrī Ādažu vidusskolas 7.e klases skolēni apmeklēja Latvijas Nacionālo bibliotēku un Latvijas Nacionālā teātra izrādi “Savādais atgadījums ar suni naktī’’, pateicoties programmai “Latvijas skolas soma”.
Pārdomas par redzēto:
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Klase tika sadalīta divās grupās, lai pārmaiņus darbotos kaligrāfijas nodarbībā un dotos orientēšanās spēlē.
Darbnīcas laikā skolēni apguva prasmi rakstīt ar spalvaskātu. Pēc iesildīšanās vingrinājumiem strīpiņu un līkloču vilkšanā katrs dalībnieks rakstīja savu vārdu vai citu paša izvēlētu tekstu, papildinot alfabēta burtus ar elegantiem vijumiem.
Latvijas kultūras kanons ir orientēšanās spēle- iepazīšanas spēle ir izcilāko un ievērojamāko mākslas darbu un kultūras vērtību kopumu. Tajā iekļautas Latvijas kultūru raksturojošās vērtības dažādās mākslas jomās, ar kurām lepojamies un kurām vajadzētu veidot ikviena Latvijas iedzīvotāja kultūras pieredzes pamatu un piederības izjūtu Latvijai. Aptverot septiņas nozares (Tautas tradīcijas, Vizuālā māksla, Skatuves māksla, Mūzika, Literatūra, Kino, Arhitektūra un dizains).
Latvijas Nacionālā teātra izrāde “Savādais atgadījums ar suni naktī’’
Lieliska izrāde. Vērtīga izrāde pusaudžiem, kas rosināja pārdomas un sarunas vēl ilgi pēc izrādes beigām. Izrāde pusaudžiem un vecākiem: pusaudžiem par to, kāda ir pasaule, uz kuru var būt arī atšķirīgs skatījums; vecākiem par to, kā sadzīvot ar neparastu bērnu un kā vecāku šķiršanās ietekmē bērnu.
Latvijas Nacionālā teātra izrāde “Svina garša’’ 08.11.2019.
2019. gada 8. novembrī Ādažu vidusskolas 10.C, 12.A un 12.B klases skolēni apmeklēja Latvijas Nacionālā teātra izrādi “Svina garša’’, pateicoties programmai “Latvijas skolas soma”.
Īpaša atmosfēra ieskauj skatītājus, tiklīdz esam ienākuši zālē. Uz skatuves – bibliotēkā – čaukst avīžu lapas, tiek projicētas 30.gadu beigu vēsturiskās fotogrāfijas un izrādes aktieri lasa M. Bērziņa romānu “Svina garša”.
Aktieri izrādes laikā izstāsta visu romānu, gan iedzīvinot 1940./1941. gada vēsturiskos notikumus Latvijā, gan atainojot galveno varoņu ( pavisam parastu puišu) uzdzīvi, alkas pēc mīlestības, rīcību bīstamās situācijās, glābjot dzīvību, kā arī uzskatu maiņu. Pārsteidzoša ir Matīsa un Rūda spēja visdraudošākajos apstākļos saglabāt cilvēcību un līdzjūtību. Rodas jautājums : “Vai es tāpat rīkotos ?”
Simbolisku nozīmi izrādē iegūst svina garša, kas šaurākā nozīmē saglabājusies no ievainojuma vaigā, atņemot galvenajam varonim runas spējas, bet plašākā nozīmē tā var tikt attiecināta uz pēckara situāciju Latvijā.
Traģiska ir grāmatas izskaņa – pilnīgā klusumā projekcijā skatītāji redz neskaitāmi daudz zvaigznīšu, kur katra apzīmē izdzēstu cilvēka dzīvību...
Daudzi jaunieši atzina, ka iepriekš nav bijuši uz tādām izrādēm, kas tik ļoti emocionāli iesaista un liek just līdzi izrādes laikā un domāt vēl ilgi pēc tās.
Negaidīta pēcgarša, ņemot vērā cik daudz bija izrādes laikā jāsmejas par sadzīviskām ainām.
Grupas “Dzelzs vilks” koncerts
2019. gada 8. novembrī programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros Ādažu vidusskolā viesojās grupa “Dzels vilks”, un 5. - 12. klašu skolēniem alternatīvajā klases stundā bija iespēja piedzīvot latviešu rokgrupas “Dzelzs vilks” koncertu un pārliecināties, kā roks skan latviešu valodā.
Grupas dziedātājs, ģitārists un dziesmu autors Juris Kaukulis ir viens no pašlaik ievērojamākajiem latviešu rokmūzikas pārstāvjiem. Juris Kaukulis ir viens no retajiem Latvijas rokmūziķiem, kurš uzskata, ka roks var labi skanēt dzimtajā valodā – viņa dziesmas ir latviešu valodā un savā mūzikā viņš integrē arī latvju dainas.
Klases stundas laikā skolēniem bija iespēja baudīt mūziku, līdzdziedāt, dejot, gūt prieku, piedzīvot pozitīvas emocijas. Paldies mūziķiem par pozitīvās enerģijas lādiņu Valsts svētku priekšvakarā!
Koncerts "Latvijai un mīlestībai"
Patriotiskās nedēļas priekšvakarā, 2019. gada 7. novembrī, programmas "Latvijas skolas soma" ietvaros, 3. - 4. klasēm izskanēja Muzikālās apvienības LA (Linda Upmale - balss; Arvīds Keinis - balss, klavieres; Pēteris Ozoliņš – čells) koncerts "Latvijai un mīlestībai". Skolēniem bija iespēja dzirdēt skaistākās Imanta Kalniņa, Raimonda Paula, Jāņa Lūsēna, Ulda Marhilēviča u. c. komponistu dziesmas, kas veltītas mūsu dzimtenei - Latvijai.
Latvijas Nacionālā teātra izrāde “Pūt, vējiņi!”
2019. gada 5. novembrī Ādažu vidusskolas 6.b klases skolēni ar programmas “Latvijas skolas soma” atbalstu noskatījās Latvijas Nacionālā teātra izrādi “Pūt, vējiņi!’’. Konkrētās izrādes apmeklējumu ieteica un atbalstīja skolēnu vecāki.
Skolēniem izrādē patika dažādi izrādes elementi - dažiem visvairāk patika tautastērpi, citiem - ka aktieri runāja skaļi un tas, ka fonā cilvēki aplika apkārt zelta plēves un bija ļoti spilgts, kā daugavieši strīdējās, kas ņems sievu, kā fona koris/dejotāji plūstoši mainīja vietas. Pāris skolēniem viss ļoti patika. Vairāki skolēni atzina, ka viņus emocionāli uzrunāja tieši izrādes nobeigums.
Tiesa, bija vairākas lietas, kas skolēniem vēl nebija skaidras – bija grūtības izprast saturu, jo aktieri runāja tautasdziesmās, kāpēc visi meklēja sev tautumeitas; nesaprata, kurš kuru mīl un kāpēc Barba izdarīja pašnāvību.
Lielākā daļa skolēnu atzina, ka bija interesanti un kopumā izrāde patika, un skolēni vēlētos kopīgi apmeklēt teātri un noskatīties vēl kādu izrādi.
“Nāc muzejā!” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) izglītības programma
2019./2020. mācību gadā Ādažu vidusskolas kluba "Mazie eiropieši" pamatskolas grupas skolēni turpina līdzdalību LNMM izglītības programmā "Nāc muzejā", programmas mērķis - veicināt iekļaujošas sabiedrības attīstību, rosināt empātiju, sapratni un sadarbību un programmas ietvaros skolēni gūst ne tikai mākslas un kultūras pieredzi, bet arī iespēju iepazīt un labāk izprast savus vienaudžus. 2019.gada 14.oktobrī notika programmas atklāšanas pasākums mākslas muzejā Rīgas Birža. Kluba "Mazie eiropieši" dalībniekiem bija iespēja satikt skolēnus no dažādiem Latvijas novadiem un piedalīties radošajās darbnīcās LNMM muzeju kuratoru vadībā. Radošajās darbnīcās skolēni darināja mūzikas instrumentus un maskas un apgleznoja cepumus.
Pēc pasākuma bērni dalījās ar saviem iespaidiem. Protams, visvairāk skolēnus aizrāva cepumu apgleznošanas darbnīca, kā arī Rīgas Biržas krāšņās telpas. Pa ceļam uz muzeju iepazinām Jēkaba ielas kultūrvēsturiskos objektus.
Šī bija arī lieliska iespēja saliedēt kluba dalībniekus un radīt viņos interesi par bagāto mākslas pasauli.
Ādažu vidusskolas kluba ”Mazie eiropieši”
Izrāde "Pūt, vējiņi!"
2019. gada 3. oktobrī Ādažu vidusskolas 11.A un 11.B klases skolēni piedzīvoja emocijām bagātu vakaru, apmeklējot Latvijas Nacionālā teātra izrādi “Pūt, vējiņi!’’. Sakām lielu paldies programmai “Latvijas skolas soma”, kas mums deva iespēju baudīt mākslu un teātra atmosfēru!
Pārdomas par redzēto:
“Novērtēju izcilos varoņu atveidotājus, kas savu darbu veica profesionāli un spēja uzturēt nepārtrauktu saspēli, sniedzot skatītājiem intriģējošu un emocionālu atmosfēru.”
“Radās patriotiska sajūta, redzot negaidīto un pārsteidzoši lielo kori, tērpušos tautastērpos, kas deva varenības un krāšņuma piesātinātību. Vislielākās uzslavas un atzinība tieši korim, kas ar kustībām un Dziesmu un Deju svētku atribūtiku radoši atveidoja skatuves izkārtojumu un ainavas. Par skatuves garastāvokļa uzturēšanu jāpasakās arī gaismotājiem, kas ar gaismas un ēnu spēlēm mainīja izrādes noskaņu.”
“Dzirdot Raiņa rakstītās rindas, jāatzīst, ka mani tās neuzrunāja un pilnībā neieintriģēja, jo tika runātas dzejas formā. Dažbrīd bija garlaicīgi, taču izrādes mūzika bija lieliska, tā aizrāva, deva emocionālo fonu. Beigas bija grandiozas… Labprāt uz teātri dotos atkal.’’
“Šāda veida pasākumi ir ārkārtīgi noderīgi un izglītojoši, sniedz iespēju izveidot jaunas domubiedru grupas, kurās var savstarpēji apmainīties ar viedokļiem un emocijām.”
11.A un 11.B klases skolēni
Ekskursija uz zinātkāres centru ZINOO
2019. gada 2. oktobrī 7.a klases skolēni apmeklēja zinātkāres centru ZINOO Cēsīs, kura mērķis ir atraisīt cilvēkā dabisko zinātkāri par sevi, apkārtējo pasauli un tehnoloģijām, pierādot, ka katram cilvēkam piemīt unikāls potenciāls. Klausoties gida stāstījumā, skolēni iepazina centrā esošos eksponātus, elektrības un kosmosa istabu, fizikas pasaules noslēpumus, kā arī paši izmēģināja ZINOO piedāvātās interaktīvās ekspozīcijas un dažādas tehnoloģijas.
Arhitektūras nodarbības laikā skolēni, paši aktīvi līdzdarbojoties, mēģināja uzbūvēt visaugstāko un izturīgāko māju; noskaidroja, kādas zināšanas nepieciešamas arhitektam; pētīja celtņu kultūrvēsturisko nozīmi.
Skolēnu atsauksmes
“Patika, ka bija iespēja visu laiku darboties”
“Brīvība – dari, ko gribi, pētī - ko gribi”, “Neviens neteica - to nedrīkst un šo nedrīkst, tikai ievēro noteikumus”!
2019./2020.m.g. tiek turpināta programma “Latvijas skolas soma”, un programmas ietvaros skolēniem ir iespēja iepazīt Latviju mākslas un kultūras norises (skatuves mākslā, mūzikā, vizuālajā mākslā, literatūrā, dejā, arhitektūrā, dizainā un kino), tai skaitā izzināt Latvijas valstiskuma attīstības un saglabāšanas liecības, Latvijas kultūrainavu, kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes, vēsturisko mantojumu un radošās industrijas.
29. maijā Ādažu vidusskolas 4.a un 4.d klases skolēni devās uz Cēsīm, lai apmeklētu ZINOO centru un piedalītos Arhitektūras nodarbībās. ZINOO apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda zinātnes un inovāciju attīstības jomā Latvijā saistībā ar "Latvijas skolas somu".
Arhitektūras nodarbības laikā skolēni, paši aktīvi līdzdarbojoties, mēģināja uzbūvēt visaugstāko māju. Nodarbības veicināja gan domāšanas, gan fantāzijas attīstību, kā arī sekmēja klases kolektīvas saliedēšanu. Bērni, kas iepriekš bija apmeklējuši ZINOO centru, konstatēja, ka ir daudz jaunu interaktīvu eksponātu.
Skolēnu atsauksmes:
“Zinoo centrā bija tik interesanti, ka gribētu braukt vēl.”
“Man ļoti patika. Tas bija interesanti, un es daudz ko jaunu uzzināju!”
”Man patika eksperiments, kur bija no papīra jāuzceļ visaugstākais debesskrāpis.”
KLASES STUNDA IMANTA ZIEDOŅA MUZEJĀ
2019. gada 20. maijā grupa vidusskolēnu – literatūras entuziastu – devās uz ImantaZiedoņa muzeju “Dzirnakmeņi”, lai piedalītos “Klases stundā muzejā", lai tuvāk iepazītu Imanta Ziedoņa personību un daiļradi, dzejniekavasarnīcu Dzirnakmeņi un tās apkārtni un iesaistītos radošās aktivitātēs un jēgpilnās sarunās. “Klases stundā muzejā" tika organizēta kā alternatīva mācību stunda Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes jomā - saistībā ar “Latvijas skolas somu”.
Vidusskolēni uzsver, ka emocijas par pasākumu ir tikai pozitīvas – jauka sagaidīšana un aktivitātes, kas saliedēja komandas biedrus. “Muzeja vide rosināja uzticību un palīdzēja atraisīties un radoši strādāt. Savas izjūtas izteicām dzejā un prezentējām cits citam.”
EKSKURSIJA UZ LATVIJAS UNIVERSITĀTES BOTĀNISKO DĀRZU
2019. gada 9. maijā 4.e klases skolēni devās ekskursijā uz Latvijas Universitātes Botānisko dārzu, lai gida pavadībā iepazītos ar Latvijas un pasaules augu valsts daudzveidību. LU Botāniskā dārza apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Latvijas dabas un kultūrainavas jomā Latvijā saistībā ar "Latvijas skolas somu".
Skolēni ar lielu interesi klausījās gida stāstījumā un atzina, ka “…bija aizraujoši uzzināt par augiem”. Mārtiņš dalījās savos iespaidos: “… uzzināju daudz ko jaunu. Apskatīju un iegaumēšu augus, kuri ir indīgi, jo dažus esmu redzējis ceļojumā uz Spāniju. Nākamreiz, ieraugot šo augu, es viņu neaiztikšu un būšu piesardzīgs"
Mājupceļā skolēni apmeklēja Swedbank Finanšu laboratoriju, kur, veicot radošus uzdevumus, nostiprināja sociālo zinību stundās iegūtās teorētiskās zināšanas, tādejādi uzlabojot savu finanšu pratību.
Viena no skolniecēm atzina, ka “… Finanšu laboratorija man ļoti patika. Visvairāk man patika tas, ka tur varēja domāt gudri.” Arī zēni atzina, ka “… bija ļoti interesanti un reāli patika!"
NODARBĪBAS ZINĀTKĀRES CENTRĀ ZINOO CĒSĪS
30. aprīlī Ādažu vidusskolas 2.e klases skolēni devās uz Cēsīm, lai apmeklētu ZINOO centru un piedalītos Arhitektūras nodarbībā. ZINOO apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda zinātnes un inovāciju attīstības jomā Latvijā saistībā ar "Latvijas skolas somu".
Arhitektūras nodarbības laikā skolēni, paši aktīvi līdzdarbojoties, mēģināja uzbūvēt visaugstāko un izturīgāko māju. Noskaidroja, kādas zināšanas nepieciešamas arhitektam, pētīja, kāpēc dažas celtnes ir kultūrvēstures pieminekļi, bet citas nav. Lasīt vairāk
Izrāde “PĒDU DZINĒJS CAPS”
2019.gada 26.aprīlī Ādažu vidusskolas 1.b un 1.e klases devās uz Latvijas Leļļu teātra izrādi “Pēdu dzinējs Caps”. Šis izbraukums deva skolēniem iespēju alternatīvai mācību stundai Latvijas kultūras vērtību un laikmetīgās izpausmes jomā projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros.
Tā bija izrāde par slavenā pēdu dzinēja izmeklēšanu ar spriedzes pilniem mirkļiem un negaidītiem pavērsieniem. Izrādes laikā skolotājas vēroja bērnu iedvesmotās, brīžiem pārsteigtās acis. Starpbrīdī bija dzirdamas audzēkņu prognozes par otrā cēliena notikumiem.
Braucot mājās skolēni komentēja: “Es nebiju domājis, ka vainīgais izrādīsies pilsētas mērs…”. Man ļoti patika izrāde. Kāpēc izrāde beidzās tik ātri? “
Izrāde "BALTĀ GRĀMATA"
2019. gada 18. aprīlī 1.c un 2.a klases skolēni devās uz E. Smiļģa Teātra muzeju, lai noskatītos Dirty Deat Teatro izrādi pēc Jāņa Jaunsudrabiņa stāsta motīviem "BALTĀ GRĀMATA". Teātra izrādes apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes jomā - saistībā ar “Latvijas skolas somu”.
Izrāde “Baltā grāmata” ir kopīgs ceļojums no mūsdienām uz 19. gadsimta laukiem. Tur ceļiniekus sagaida Jančuks – zinātkārs un aizrautīgs puika, ar kuru kopīgi atklāt un piedzīvot apkārt esošo pasauli
Skolēniem ļoti patika skatīties izrādi kopā ar klasi, patika, ka izrāde bija interaktīva, patika aktieru tēlojums. Ne visiem patika, ka iestājās tumsa un “bija daudz dūmu", bet kopumā skolēni ļoti atzinīgi novērtēja iespēju kopīgi noskatīties teātra izrādi.
17. aprīlī noslēguma pasākumā izstāžu zālē “Arsenāls” skolēni saņēma skaistus pateicības rakstus par piedalīšanos LNMM programmā “Nāc muzejā!”, jo šajā mācību gadā Ādažu vidusskolas kluba “Mazie eiropieši’ 5. - 7. klašu grupa piedalījās Latvijas Nacionāla mākslas muzeja izglītības programmā “Nāc muzejā!”.
Muzeja apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes jomā - saistībā ar “Latvijas skolas somu”.
Muzeju kuratoru vadībā skolēni iepazinās un radoši darbojās trijos muzejos: Rīgas Birža, Romāna Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejā, kā arī izstāžu zālē “Arsenāls”.
Šīs programmas mērķis bija ne tikai apgūt mākslas un kultūras pieredzi, bet arī labāk saprast jauniešus ar īpašām vajadzībām. “Mazie eiropieši” sadarbojās ar Rīgas internātvidusskolas bērniem ar dzirdes traucējumiem . Katrā nodarbībā bija iespēja prakstiski pamēģināt dažādus mākslas paņēmienus, apgūt zīmju valodu, lai varētu sazināties ar skolēniem, kuriem ir dzirdes traucējumi. Foto
2019. gada 12. aprīlī Ādažu vidusskolas 1.g klases skolēni devās uz Latvijas Leļļu teātri un noskatījās izrādi “Emīls un Berlīnes zēni”. Izrādes apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes jomā - saistībā ar “Latvijas skolas somu”.
Skolēnu atsauksmes un atzinumi:
“Man patika, jo bija jautri”.
“Man patika izrāde, jo tur bija daudz slepenu notikumu un ļoti liela izmeklēšana.” “Man patika Emīls, jo viņš nekad neapdevās.”
“Man patika, jo Emīls atguva savu naudu.”
“Man iemācīja, ka ja kaut ko nozog, ir obligāti jāziņo policijai un nedrīkst bērnus vienus pašus sēdināt vilcienā.”
“ Nedrīkst citiem zagt naudu!”
“Ļoti patika dziesma!”
“Labāk skatos 100 izrādes, nekā sēžu pie televizora.”
“Nevajag runāt ar svešiem cilvēkiem!”
Ekskursija uz Salaspils novadu
2019. gada 29. martā 5d klasei bija iespēja iepazīties ar Salaspils novadu un apmeklēt Rīgas HES, zivju audzētavu “Dole”, kā arī Ķekavā – konfelādes ražotni. Ekskursija bija alternatīvā mācību stunda Latvijas zinātnes un inovāciju attīstības jomā saistībā ar “Latvijas skolas somu”.
Pēc ekskursijas skolēni izveidoja kopīgu aprakstu: “Sākumā mēs devāmies uz Rīgas HES, kur uzzinājām, kā tiek radīta elektroenerģija ekoloģiskos veidos, jo savā darbībā tā izmanto atjaunojamo energoresursu - ūdeni. Tāpat mēs uzzinājām, ka, lai atlīdzinātu dabai radīto kaitējumu no Rīgas HES darbības, tika uzcelta zivju audzētava “Dole”. Ekskursijas laikā mums bija iespēja apmeklēt šo zivju audzētavu. Mums bija iespēja redzēt kā attīstās zivju ikri, kādos inkubatoros tie tiek audzēti un aplūkojām pašu cehu. Lielu sajūsmu skolēnos izraisīja iespēja turēt rokās dzīvas zivis.
Vēlāk apmeklējām radošo ekskursiju Konfelādes ražotnē Ķekavā. Ekskursijas laikā iepazināmies ar ražošanas procesu un tajā strādājošajām un nepieciešamajām profesijām. Iepazināmies ar darba vidi, aprīkojumu, darba specifiku uzņēmumā. Bija iespēja saņemt atbildes uz interesējošajiem jautājumiem. Piemēram, kāpēc konfektes, kuras ražo te nemaz nevar dēvēt par marmelādi, un kurš izdomāja nosaukumu “Konfelāde”. Tika noskaidrots, kāpēc ir jāpievērš uzmanība informācijai, kas norādīta uz produktu etiķetēm. Bija arī iespēja piedalīties degustācijās. Degustāciju laikā tika mācīts atšķirt garšas, izvēlēties visgaršīgāko konfekti, cenšoties atpazīt augļu un ogu garšu nianses, kā arī radošās darbnīcas ietvaros, katrs varēja veidot, apstrādās un fasēt Konfelādes konfekti.
Kopumā ekskursija bija ļoti interesanta un pamācoša. Daži bērni pat sāka aizdomāties par savu nākotnes profesiju.” Foto
Ekskursija uz “Laimas” šokolādes muzeju
28.03.2019. 6.a klases skolēni apmeklēja “Laimas” šokolādes muzeju, lai izzinātu saldumu tapšanas noslēpumus, iepazītu uzņēmuma struktūru un darbiniekus, kļūtu par īsteniem saldumu meistariem, kā arī radošajā darbnīcā gatavotu konfektes. Šokolādes muzeja apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes jomā - saistībā ar “Latvijas skolas somu”.
Klausoties gida stāstījumā, skolēni skatījās izstādītos eksponātus, uzzinot, kā senie acteki izmantoja kakao pupiņas, kā mūsdienās tiek audzēti kakao koki, kā kakao pārtop šokolādē, kāds ir kakao pupiņu ceļš no kakao koka līdz veikala plauktam, kā aizsākās saldumu rūpniecība Latvijā. Tas bija kā interesants ceļojums laikā un telpā, iepazīstot vēsturiskos saldumu iepakojumus.
Skolēniem bija iespēja iemūžināt savu saldo piedzīvojumu jautros foto un video, nobaudīt triju veidu šokolādi, izgatavot pašam savu šokolādes tāfelīti ar īpašu mīlestības vēstījumu kā sirsnīgu suvenīru no ceļojuma saldumu pasaulē.
Skolēni šokolādes darbnīcā pagatavoja savas unikālās konfektes, izmantojot vairāk kā desmit dažādas šokolādes sastāvdaļas, kuras, iesaiņotas īpašā kārbiņā, tika paņemtas līdzi.
Skolēnu atsauksmes: ”Ekskursija, kad patika viss”, “Interesanti ir radīt pašam”, “Patika, ka bija maz jāklausās, bet daudz pašam jādara”!
Izstāde “DZĪVĀS SISTĒMAS”
Vairāki klašu kolektīvi ir apmeklējuši izstādi "Dzīvās sistēmas" un 28.03.2019. arī 2.d klases skolēni devās iepazīties ar izstādes eksponātiem. Izstādes apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Zinātnes un inovāciju attīstība Latvijā jomā saistībā ar ''Latvijas skolas somu".
Skolēniem patika dažādās spēles un iespēja visu aptaustīt. Skolēni atsauksmes bija ļoti pozitīvas:
“Man patika vairāk uzzināt par cilvēku un man vēl patika uzdevumi.”
“Man viss ļoti patika!!”
Izrāde "STABURAGA BĒRNI"
2019. gada 26. martā 3.a un 3.g klases skolēni devās uz Valmieras Drāmas teātri, lai noskatītos izrādi "STABURAGA BĒRNI". Teātra izrādes apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes jomā - saistībā ar “Latvijas skolas somu”.
Latviešu valodas stundās skolēni iepazinušies ar grāmatu “Staburaga bērni” un guvuši ieskatu grāmatas autora Valda daiļradē, kā arī devušies virtuālā ekskursijā uz savulaik izcilāko Latvijas dabas pieminekli – Staburaga klinti.
Skolēni ar aizturētu elpu dzīvoja līdzi aktieru tēlojumam un lielākā daļa nolēma sameklēt grāmatu, lai paši izlasītu stāstu par abiem draugiem – Janci un Marču.
Izstāde “DZĪVĀS SISTĒMAS”
06.03.2019. 5.e klases skolēni apmeklēja interaktīvo izstādi "Dzīvās sistēmas". Izstādes ideja ir izglītot ikvienu interesentu par to, kā darbojas dzīvi organismi ar interaktīvu aktivitāšu palīdzību. Izstādes apmeklējums ir aizraujošs piedzīvojums visu vecumu apmeklētājiem.
Izstādes apmeklētāji varēja iepazīties ar 60 dažādiem eksponātiem, kas sagaida izstādes “Dzīvās sistēmas” apmeklētājus, “Cik Tevī ir ūdens?”, “Lāzera augstuma mērītājs”, “Skelets uz velosipēda”, “Klausāmies ar zobiem”, “Dzīvnieku temperatūra”, “Kliegšanas vieta”, “Garšas zona”, “Ģēnija smadzenes” u.c. Izstādes apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Zinātnes un inovāciju attīstība Latvijā jomā saistībā ar ''Latvijas skolas somu".
Skolēnu atsauksmes:
“Nevienu brīdi nebija garlaicīgi!.”
“Redzēju, cik daudz ūdens ir cilvēka ķermenī!”
“Uzzinājām daudz interesantu faktu par cilvēkiem un citām vietām!”
Nodarbība Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. Izrāde “Planēta Nr. 85”
2019. gada 1. martā 6.c un 6.e klases skolēni devās uz Dailes teātri un noskatījās izrādi “Planēta Nr. 85”. Pirms izrādes skolēni apmeklēja Latvijas Nacionālo mākslas muzeju (LNMM). Skolēniem bija iespēja iepazīt muzeju un iesaistīties interaktīvā nodarbībā “Mākslas detektīvs” ar mērķi aizraujošā veidā, patstāvīgi iepazīt Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas darbus, to tapšanas aizkulises un noslēpumus, mākslinieciskos paņēmienus, stilus un mākslas procesus.. LNMM un teātra izrādes apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes jomā - saistībā ar “Latvijas skolas somu”.
Skolēni bija sajūsmināti par iespēju piektdienas vakar pavadīt kopā ar saviem klases biedriem, apmeklējot teātra izrādi. Pirms izrādes skolēni apskatīja teātra telpas, iepazinās ar telpu izkārtojumu un fotografējas.
Teātra izrāde bija aizraujoša, un skolēni atzina, ka “Nevienu mirkli nezuda interese par izrādē notiekošo! ” Sižets bija skolēnu vecumam atbilstošs, ar labu humora pieskaņu un izglītojošs.
Ekskursija Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un Izrāde “Planēta Nr. 85”
2019. gada 27. februāri 7.b klases skolēni devās ekskursijā uz Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB) un noskatījās Dailes teātra izrādi “Planēta Nr. 85” – izrādi, kas mēģina mest tiltu starp paaudzēm. LNB un teātra izrādes apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes jomā - saistībā ar “Latvijas skolas somu”.
Skolēnu iespaidi pēc pasākuma: “Latvijas Nacionālajā bibliotēkā mēs uzzinājām vairāk par arhitekta profesiju, pašu bibliotēku un tās arhitektu. Ar liftu uzbraucām uz bibliotēkas kori, un tur pavērās brīnišķīgs skats! Taču ne tikai tur bija skaisti – skaisti bija arī pārējos stāvos un telpās. Vakarpusē devāmies uz Dailes teātri uz izrādi “Planēta Nr. 85”. Luga bija asprātīga, jautra un interesanta. Bija ļoti aizraujoši skatīties, kā viss notika agrāk. Aktieru meistarīgā spēle spēja piesaistīt mūsu un pārējo skatītāju uzmanību.
Mēs izbaudījām šo dienu un būtu priecīgi aizbraukt vēl uz kādu pazīstamu un nozīmīgu vietu Latvijā, kā arī apmeklēt vēl kādu teātra izrādi.”
Izstāde "Dzīvās sistēmas"
2019. gada 21. februārī 4.b klases skolēni apmeklēja interaktīvo izstādi "Dzīvās sistēmas", lai uzzinātu, kā darbojas dzīvi organismi ar interaktīvu aktivitāšu palīdzību. Izstādes organizatori piedāvā daudz aizraujošu piedzīvojumu dzīvo organismu iepazīšanā, ļaujot pašiem darbojoties caur spēlēm un atrakcijām. Šāda dzīvo organismu iepazīšana ir interesanta, tādejādi sniedzot arī jēgpilnas zināšanas par dzīvību mums visapkārt. Skolēni
Izstādes apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Zinātnes un inovāciju attīstība Latvijā jomā saistībā ar ''Latvijas skolas somu".
Skolēnu atsauksmes:
“Vērtīgi bija papildināt zināšanas par to, ko mācījāmies stundās.”
“Visinteresantākā bija spēle, kur jāārstē cilvēks!”
“Man patika, ka izstādē visu varēja aiztikt, pats darboties.”
“Interesanti bija uzzināt sava kliedziena skaļumu.”
Izrāde “Dželsomino melu zemē
2019.gada 18. februārī Ādažu vidusskolas 1.a klases skolēni devās uz VEF Kultūras pili, lai noskatītos Liepājas teātra izrādi “Dželsomino melu zemē.” Teātra izrādes apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes jomā - saistībā ar “Latvijas skolas somu”.
Itāļu rakstnieka Džanni Rodāri radītais puisēns Dželsomīno ir piedzimis ar brīnumainu balsi, un tas viņam sagādā ne mazums problēmu – tad, kad viņš dzied, plīst logu stikli, grūst ēkas un no galvām tiek aizpūstas parūkas. Dželsomīno dodas ceļojumā un nokļūst Melu zemē, kur valda citi likumi un tikumi.
Skolēnu atsauksmes pēc izrādes: "Tā bija ļoti pasakaina. Tur bija stāstīts par to, ka nevajag melot, citādi dzīvē var iznākt slikti. Es pati negribētu nokļūt melu zemē, bet izrādē tas bija interesanti.”
Nodarbība Nacionālajā botāniskajā dārzā
2019. gada 14. februāri 5.c klases skolēni ar savu audzinātāju - dabaszinību un bioloģijas skolotāju L. Strautnieci devās uz Nacionālo botānisko dārzu, lai Botāniskā dārza oranžērijā iepazītu augu daudzveidību un siltumnīcas iespējas nodrošināt augu dzīvei nepieciešamos faktorus. Nacionālā botāniskā dārza apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Latvijas zinātnes un inovāciju attīstības jomā - saistībā ar “Latvijas skolas somu”.
Skolēni gida pavadībā devās “ceļojumā” – ekskursijā, un ceļojuma noslēgumā strādāja grupās un veica dažādus uzdevumus, kā arī, izmantojot aprakstus, meklēja augus un pierakstīja to nosaukumus latviešu un latīņu valodā.
Izrāde "DVĒSEĻU UTENIS"
2019. gada 14. februāri vidusskolēni devās uz Eduarda Smiļģa Teātra muzeju, lai noskatītos Dirty Deal Teatro izrādi "DVĒSEĻU UTENIS". Teātra izrādes apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes jomā - saistībā ar “Latvijas skolas somu”.
2018. gada 23. novembrī notikušajā "Spēlmaņu nakts" ceremonijā dramaturģes Justīnes Kļavas un režisores Ingas Tropas veidotā izrāde "Dvēseļu utenis" saņēma divas balvas – "Labākā mazās formas izrāde" un "Gada labākā izrāde". Šī ir pirmā reize, kas galveno balvu saņēmis neatkarīgajā teātrī veidots iestudējums
Izrāde vēsta par sešiem Latvijā dzīvojošiem studentiem, kuru likteņus izšķir nevis valsts ģeopolitiskā atrašanās vieta starp rietumiem un austrumiem, bet gan šīs paaudzes atrašanās laikā starp sabiedrībā neatrisinātiem pagātnes konfliktiem un neziņu par nākotni.
Skolēnu atsauksmes pēc izrādes: “Mūsu pulkā nebija neviena, kam izrāde šķistu garlaicīga un neinteresanta”. Izrāde aizrāva un lika padomāt.
Sigulda - Latvijas ziemas sporta centrs
2019. gada 6. februārī Ādažu vidusskolas 9.g, 10.a, 10.b, 11.a, 11.b un 12.a klases skolēni devās uz Siguldu, lai klātienē iepazītos ar ziemas sporta daudzveidīgajām iespējām un uzzinātu, kā Sigulda gatavojas Ziemas olimpiskajām spēlēm. Siguldā izsenis ziemas sporta veidi tiek īpaši cienīti, un skolēni klātienē iepazinās ar starptautisko bobsleja un kamaniņu trasi, kur 2019. gada janvārī notika Pasaules kausa posma sacensības kamaniņu sportā.
Siguldas un bobsleja trases apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Latvijas sporta un kultūrmantojuma vērtības un laikmetīgās izpausmes jomā - saistībā ar ''Latvijas skolas somu".
Skolēniem bija iespēja veikt braucienus ar Vučko un izbaudīt trases virāžas un ātrumu. Brauciena mērķis bija neklātienē iepazīstināt skolēnus ar Latvijas izcilajiem ziemas sporta veidu sportistiem viņu treniņu trasi, motivēt skolēnus sasniegt izvirzītos mērķus un popularizēt veselīgu dzīvesveidu.
Vairāki skolēni ar sajūsmu izbaudīja braucienu ar Vučko un izteica vēlmi izmēģināt braucienu ar īsto bobu.
Pastariņa muzeja apmeklējums
2018. gada 21. decembrī Ādažu vidusskolas 3.c klases skolēni devās uz Tukuma novada Zentenes pagastu, lai piedalītos Ziemas saulgrieži latviskās tradīcijās. Muzeja apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes jomā - saistībā ar ''Latvijas skolas somu".
Skolēni cepa piparkūkas un maizīti, kūla sviestu un gatavoja rotājumu un gāja rotaļās, vesels piedzīvojums bija izjāde ar zirgu un pārģērbšanās.
Skolēniem ļoti patika dažādas aktivitātes - vilkt bluķi, darināt rotājumus no salmiem, dziedāt tautas dziesmas. Skolēni uzzināja daudz dažādus ticējumus. Vienam no skolēniem atmiņā palicis teiciens, ka “Maizi cepot, jātur mute ciet, lai garoza neplīst!”
2018. gada 19. decembrī Ādažu vidusskolas 7.c klases skolēni devās uz Līgatni, lai iepazītu Latvijas neseno pagātni un klātienē aplūkotu Padomju laika īpaši slepeno objektu ar segvārdu „Pansionāts". Līgatnes bunkurs atrodas 9 metrus zem zemes, un tajā iekārtota patversme Latvijas komunistu varas elitei kodolkara gadījumā.
Bunkurs iekārtots vairāk nekā 2000 kvadrātmetru platībā un apgādāts ar visu nepieciešamo un vismodernāko tā laika aprīkojumu, un tā bija viena no stratēģiski svarīgākajām vietām Padomju Latvijā kodolkara situācijas gadījumā ar spēcīgāko autonomo saimniecisko struktūru.
Bunkura apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda mācību stunda Latvijas valstiskuma attīstības un saglabāšanas liecību jomā - saistībā ar ''Latvijas skolas somu".
2018.gada 18. decembrī Ādažu vidusskolas 1. un 2. klašu skolēnu grupa devās uz Ādažu Kultūras centru, lai noskatītos biedrības "Ditas Balčus teātris - Divas Acis" izrādi "Trīs". Izrādes apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes jomā - saistībā ar “Latvijas skolas somu”.
Skolēniem patika eņģeļu balsis un dziesmas, kā arī Ziemassvētku stāsts par Herbertu, jo eņģeli viņam palīdzēja atrast māmiņu.
2018.gada 14. decembrī Ādažu vidusskolas 3. un 4. klašu skolēn ieskandināja Ziemassvētkus kopā ar folkloras grupu “Skandinieki”. Ziemassvētku gaidīšanas pasākums apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes jomā - saistībā ar “Latvijas skolas somu”.
Skolēni savās atsauksmē raksta, ka viņus “… aizrāva koncerts, kurā varēja katrs skolēns līdzdarboties – dziesmās rotaļās, dejās. Interesi radīja gan senie mūzikas instrumenti, gan dažādu novadu tautas tērpi.”
2018. gada 7. decembrī Ādažu vidusskolas 2. – 4. klašu skolēnu grupa devās uz Latvijas Leļļu teātri un noskatījās izrādi “Emīls un Berlīnes zēni”. Izrādes apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes jomā - saistībā ar “Latvijas skolas somu”.
Skolēni savās atsauksmēs raksta, ka “Izrāde bija smieklīga un jautra, interesanta un aizraujoša. Mēs kopā iemācījāmies, ka paši bērni var atklāt noziegumus!”
“Es ieteiktu visiem skolēniem aizbraukt uz šo teātri, jo tur ir daudz interesantu izrāžu”, novērtē 4.c klases skolniece.
2018. gada 29. novembrī Ādažu vidusskolas skolēniem bija iespēja noskatīties Latvijas Nacionālā teātra izrādi “Man 30 gadu”. Teātra izrādes apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes jomā - saistībā ar “Latvijas skolas somu”.
Skolēnu atsauksmes pēc izrādes: “Mūsu pulkā nebija neviena, kam izrāde šķistu garlaicīga un neinteresanta”.
11.a klases skolēns atzina, ka “man kā topošajam aktierim ļoti patika vērot izrādes otrā plāna darbību, sižetu un emocijas.” Vairāki 11. klašu jaunieši uzsvēra, ka “teātri bieži neapmeklē, bet izrāde ļoti patika, jo bija saistoša un viegli saprotama”. Savukārt 11. klašu skolnieces bija sajūsmā par brīnumskaistajiem tērpiem un par Maestro Raimondu Paulu, kas izrādē spēlēja klavieres.
9. - 12. klašu skolēni ir pateicīgi par lielisko iespēju redzēt un izjust brīnišķīgo aktierspēli: “Smaids sejā bija garantēts uz visu vakaru!”
Ādažu vidusskolas Eiropas kluba “Mazie eiropieši” 5. - 6. klašu skolēnu grupa ir iesaistījusies Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izglītības programmā “Nāc muzejā!”.
“Nāc muzejā!” ir izglītības programma, kas veicina iekļaujošas sabiedrības attīstību, rosina empātiju, sapratni un sadarbību. Programmas ietvaros skolas vecuma bērni un jaunieši gūst ne tikai mākslas un kultūras pieredzi, bet arī iespēju labāk izprast savus vienaudžus.
28.novembrī programmas ietvaros skolēni apmeklēja mākslas muzeju RĪGAS BIRŽA, iepazinās ar seno zemju tradīcijām un kultūru un, sadarbojoties ar skolēniem no Rīgas Nedzirdīgo internātskolas, guva lielisku pieredzi un apguva dažus vārdus zīmju valodā.
Muzeja apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes jomā - saistībā ar ''Latvijas skolas somu".
Mājupceļā varēja pārliecināties, ka skolēni guvuši lieliskus iespaidus. Daži citāti no skolēnu teiktā: “Mēs uzzinājām tika daudz interesanta. Pat nenojautu, ka Rīgā ir tik krāšņs muzejs! Arī Latvijā var apskatīt īstu mūmiju.” Vairākiem skolēniem radās jautājumi un p\pārdomas par to, ko nozīmē dzīvot bez iespējas saklausīt skaņas visapkārt.
2018. gada 21. oktobrī Ādažu vidusskolas jauniešiem bija lieliska iespēja iepazīt tuvāk baleta mākslas noslēpumaino pasauli, apmeklējot izrādi “Dons Žuans”. Baleta izrādes apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes jomā - saistībā ar “Latvijas skolas somu”.
Dons Žuans jau vairākus gadsimtus ir viens no populārākajiem varoņiem, kam savas interpretācijas veltījuši daudzi mākslinieki. Jaunā baleta iestudējuma pamatā ir Mocarta mūzika. Dona Žuana sarežģīto iekšējo pasauli palīdz atklāt Frederika Šopēna mūzika.
Ādažu vidusskolas jauniešu emocijas pēc izrādes:
Balets ir iestudēts augstā līmenī. Mani pārsteidza un aizrāva gan horeogrāfija, gan baletdejotāju sniegums, gan gaismas. Protams, lieliska Mocarta un Šopēna mūzika orķestra izpildījumā. 12.kl.
Izcils baleta mākslinieku sniegums! Baletdejotāju talants, mīlestība uz savu darbu spēj pārliecināt un aizraut pat visskeptiskāko skatītāju! Bija bauda skatīties izrādi! 12.kl.
Man vienmēr ir paticis apmeklēt izrādes Latvijas Nacionālajā operā. Šeit valdošā atmosfēra, estētiskā gaisotne priecē gan aci, gan sirdi. Ar gandarījumu noskatījos šo izrādi un saku “Paldies” par piedāvāto iespēju! 12.kl.
Balets bija ļoti skaists. Augstu novērtēju iespēju noskatīties šo izrādi, kas lika aizdomāties par daudziem dzīves līkločiem. 12.kl.
Pirmo reizi biju uz baleta iestudējumu. Ļoti patika! Neparasti, bet skaisti tērpi, dejas spēks, emocijas!. 12.kl.
Lai varētu saprast dejotāju sniegumu, nepieciešams sākumā iepazīties ar baleta sižetu. Ja tas nav izdarīts, ir grūti to uztvert. Izcila horeogrāfija! 12.kl.
Izrāde pārsteidza ar savu lakonismu, jo viss greznums un laikmeta šarms tika iekļauts minimālā scenogrāfijā. 12.kl
Pirmo reizi biju uz baleta izrādi. Bija grūti to saprast. Laikam jābūt vismaz kaut kādam pamatam, lai varētu iedziļināties un izprast. Ir par ko padomāt. 12.kl.
17. novembrī, Latvijas simtgades priekšvakarā, deju kolektīva “Rūta’ dejotāji devās uz Arēna Rīga, lai tur baudītu multimediju dejas izrādi "Abas malas". Izrādes apmeklējums bija saistībā ar ''Latvijas skolas somu" Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes jomā -
Skolēnu izjūtas pēc deju izrādes noskatīšanās: “Izrāde, protams, par Latviju - tās vēsturi, bet šos Latvijas simts gadus pielīdzinot cilvēka jaunības plaukumam - 18 gadiem. Latvija kā 18 gadus jaunā Madara, šajā nozīmīgajā gadu mijā, uzdod sev būtiskus jautājumus - kas es esmu? kas jau ir sasniegts? kas vēl ir priekšā? utt. Atceroties visu, kas piedzīvots, top skaidrs, ka mums pieder daudz vairāk par šo mirkli! Mums pieder viss, kas ar mums ir noticis!
Izrādē dejoja baletdejotāji no Operas, kā arī no studijām, tautas deju kolektīvi, laikmetīgo deju dejotāji, sporta un arī hip hop deju dejotāji, kas stāstu un izrādi padarīja orģinālu! Protams, jāuzsver arī multimedijas, scenogrāfija, tērpi... tas viss kopā veidoja ko vēl neredzētu!
Lepnums par Latviju, lepnums par cilvēkiem, kuri savas radošās idejas spēj apvienot un kopā izveidot tik grandiozu izrādi, kā arī, lepnums par dejotājiem, kuri caur sevi, šo stāstu spēj nodot skatītājiem.” Foto
2018. gada 16. novembrī Ādažu vidusskolas 8.e klases skolēni kopā ar savu audzinātāju I. Laubenbahu devās uz Rīgas Brāļu kapiem, lai godinātu Brīvības cīņās kritušos. Brāļu kapu apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Latvijas valstiskuma attīstības un saglabāšanas liecību jomā- saistībā ar ''Latvijas skolas somu".
Skolēni atzīst, ka pasākums bija vērtīgs, lai apjaustu, cik daudz cilvēku ir ziedojušies Latvijas labā.
Daži vērtējumi: “Pēc Brāļu kapu apmeklējuma daudz personīgāk izprotam Latvijas valsts vēsturi.”
“Patīkami pārsteidza, ka kapi bija ļoti kopti, arī uz vietas satikām cilvēkus, kas strādāja – uzkopa, kārtoja ziedus, novāca nodegušās sveces”
“Kapu apmeklējums mums lika iekšēji norimt un neizskaidrojamā gaisotne un klusums aizrāva arī personīgās pārdomās par dzīvi, dzīves vērtību”
2018. gada 14. novembrī Ādažu vidusskolas 11.a un 11.b klase devās uz Siguldu, lai klātienē aplūkotu Siguldas starptautisko bobsleja un kamaniņu trasi, ka arī apskatītos, kā Sigulda, kura pasaulē zināma kā Latvijas Šveice, ir izrotāta pirms Latvijas valsts simtgades svinībām.
Siguldas un bobsleja trases apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Latvijas sporta un kultūrmantojuma vērtības un laikmetīgās izpausmes jomā - saistībā ar ''Latvijas skolas somu".
Skolēni ļoti atzinīgi novērtēja iespēju apskatīt Siguldu un starptautisko bobsleja un kamaniņu trasi - “Vēlreiz pārliecinājos, ka Sigulda ir un būs viena no vismīļotākajām vietām Latvijā, jo pat novembra vidū tā ir pasakaini skaista!” (11.a kl.skolēns)
“Brauciens ar vučko – tas gan ir adrenalīns! Nākamgad man būs 18. Ir doma nobraukt ar īsto bobu. Tā kā esmu sportists, plānoju saistīt savu sporta karjeru ar bobsleju. Un jā Stokholma kopā ar Siguldu dabūs iespēju rīkot Ziemas Olimpiskās spēles, man būs kolosālā iespēja tikt valsts izlasē un startēt šeit, mājās. Un kas to lai zina, varbūt, pat arī uzvarēt!” (11.b kl. skolēns)
13. novembrī Ādažu vidusskolas dzejas draugi kopā ar skolotājām devās uz Ojāram Vācietim veltītu pasākumu Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Pasākuma apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes jomā - saistībā ar ''Latvijas skolas somu".
Pasākuma laikā tika atklāts O. Vācieša biedrības, O. Vācieša muzeja un apgāda “Upe tuviem un tāliem” izdotais dzejas ierakstu albums “Runā Ojārs Vācietis” un tika pasniegta Carnikavas novada literārā prēmija dzejā. Prēmija par iepriekšējā literārajā gadā izdotu dzejoļu krājumu tika pasniegta dzejniecei Dainai Sirmajai.
Pasākuma kulminācijā koncertuzvedums “Būs pali”, kurā tika izpildīta kormūzika un solo dziesmas ar Ojāra Vācieša dzeju, kā arī tika pirmatskaņotas O. Vācieša 85. jubilejai veltītas oriģinālkompozīcijas – komponista Artura Maskata dziesmu cikls.
2018. gada 9. novembrī Ādažu vidusskolas 4. – 7. klašu kora pārstāvji devās uz Cēsīm, lai klātienē aplūkotu Vidzemes koncertzāli CĒSIS un noklausītos koncertizrādi LENeSOns un Elgara “Jaunais diriģents”. Koncerta apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes jomā - saistībā ar ''Latvijas skolas somu".
Koncertā piedalījās Latvijas Nacionālais Simfoniskais orķestris diriģenta Andra Rasmaņa vadībā. To kuplināja māksliniece Vivianna Maria Staņislavska, kas visa koncerta garumā veidoja zīmējumus, ilustrējot un papildinot mūzikas stāstu. Un, protams, interesantais LENeSOns – atraktīvs leļļu vīriņš, kurš palīdz bērniem saprast mūziku un arī māca kā uzvesties koncerta laikā.
Skolēni atzina, ka “Koncerts bija brīnišķīgs, jauks un interesants. Žēl, ka daži bērni zālē trokšņoja!” un “Vislabākais izvērtās mājupceļš – pašiem bija pārsteigums, ka tik daudzas kora dziesmas jau protam nodziedāt no galvas!”
2018. gada 7. novembrī Ādažu vidusskolas teātra dalībniekiem “Latvijas skolas soma” (Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes jomā) nodrošināja iespēju apmeklēt E. Smiļģa Teātra muzeju un ielūkoties Dailes teātra aizkulisēs.
Viens no teātra pulciņa dalībniekiem (11.a kl.) atzīst, ka “Muzejs ļāva apjaust, kā Latvijā izveidojās teātris un ar kādām grūtībām ir saskārušies tā veidotāji.“
Savukārt Dailes teātrī skolēni ar lielu interesi iepazina teātra aizkulises un guva priekšstatu par izrāžu veidošanas procesu.
2018.gada 7. novembrī Ādažu vidusskolas 5. – 9. klašu mazākumtautību izglītības programmas skolēni – izteiksmīgās runas konkursa “Ozolzīles” un latviešu valodas olimpiādes dalībnieki – devās apmeklēt Raiņa un Aspazijas dzīvesvietas Jūrmalā. Muzeju apmeklējums bija alternatīvā mācību stunda Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes jomā - saistībā ar ''Latvijas skolas somu".
Skolēnu atsauksmes: “ Pēc ekskursijas es varu pateikt uzreiz, ka šajos muzejos atgriezīšos vēlreiz, bet jau ar savu ģimeni. To skaistumu, to noslēpumainību – to vajag redzēt katram. Līdz šim es nezināju, kā Rainis un Aspazija tikās un iepazinās, ka viņi viens otram uzrakstīja 2499 vēstules! Un redzot mēbeles no 19. gs. beigām, redzēt, kā dzīvoja latviešu rakstnieki 20. gs. sākumā, bija sajūta it kā es izstaigāju cauri tā laika vēsturei.” 9.d klases skolniece
“Ekskursija bija ļoti interesanta, jo, pirmkārt, es uzzināju vairākus vēsturiskus faktus. Tāpēc tagad varu salikt to, ko uzzināju, ar to, kas mācīts skolā.” 9.d klases skolniece
“Es biju pārsteigta par to, ka Rainis katru dienu peldējās jūrā!” 7.d klases skolniece
“Īpaši neesmu ļoti ieinteresēts par senlaiku poēziju, bet bija interesanti uzzināt kaut ko jaunu. Bija interesanti paspēlēt uz Aspazijas klavierēm, un man patika animācijas galds, uz kura varēja paspēlēt dažādas spēles un noklausīties Aspazijas dzejoļus” 7.d klases skolēns
23. oktobrī vidusskolēni devās uz Ādažu Kultūras centru skatīties filmu ''Homo Novus'' projekta ietvaros. Filmas skatīšanās bija alternatīvā mācību stunda Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes jomā - saistībā ar ''Latvijas skolas somu".
Skolēnu atsauksmes par filmu Homo Novus.
"Gāju uz filmu, neko par to nezinādams. Bet filma mani tā aizrāva, ka biju patīkami pārsteigts par tās saturu. Jau pašā sākumā iedziļinājos notikumos. Prieks, ka bija iespēja noskatīties filmu." 11.a
"Ļoti skaista filma. Var just, ka ir padomāts, kā to pasniegt. Talantīgi aktieri. Pārdomāti uzfilmēts. Izcils darbs!" 11.a
"Salīdzinoši ar citām latviešu filmām, ko esmu skatījies, šī ir patiešām laba. Sižets varēja būt dinamiskāks." 11.a
"Filma bija ļoti skaista. Liels prieks, ka mums tika dota iespēja to noskatīties." 10.b
"Filma bija skaista, emocijām bagāta. Tā lika aizdomāties par 30. gadu mākslinieku dzīvi. Šī dzīve bija gan interesanta, gan sarežģīta. Izcils aktieru sniegums! Es noteikti ieteiktu noskatīties saviem vienaudžiem, lai varētu iepazīt 30. gadu Latvijas mākslinieku kā gaišo, tā tumšo pusi. Krāšņi tērpi, retro auto, vecās dzīves šarms. Paldies par iespēju baudīt šo filmu."
No 8. oktobra līdz 11. oktobrim Ādažu vidusskolas I stāva aplī bija iespējams apskatīt Latvijas Nacionālā vēstures muzeja ceļojošo izstādi “Latvija: Tauta. Zeme. Valsts.” Izstādē koncentrēti atspoguļota Latvijas vēsture, latviešu tautas izveidošanās, Latvijas valsts attīstība un tradīcijas. Izstādes pirmajā daļā stāstīts par valsts izveidi, otrajā – par Latvijas zemi un ģeogrāfiskajiem apstākļiem. Trešajā daļā lasāma informācija par tautu – tās etnisko vēsturi, tradīcijām, valodu, tradicionālo apģērbu. 6. - 12. klašu skolēni vēstures stundu laikā kopā ar vēstures skolotājiem devās izstādi iepazīt tuvāk, diskutējot par Latvijas vēsturē svarīgiem jautājumiem. Savukārt pārējo klašu skolēni, skolotāji, skolas darbinieki un skolas apmeklētāji izstādi varēja apmeklēt starpbrīžos
6. septembrī, tūkstošiem skolēnu no visiem 119 Latvijas novadiem, t.sk. no mūsu skolas, tikās Rīgā, atklājot Latvijas valsts simtgades lielāko iniciatīvu „Latvijas skolas soma”.
Īpašā pasākumā Arēna Rīga skolēni piedalījās radošās darbnīcās un koncertā „100 Latvijas stāsti 100 minūtēs”. Piedaloties atpazīstamiem māksliniekiem, koncertā tika apspēlēta Latvijas vēsture, kultūra, tradīcijas un vērtības šodienas skatījumā, nepieciešamība ikvienam nepārtraukti attīstīties un augt, veidojot nākotnes Latviju.
Mūsu skolēni pauda sajūsmu un pateicību par grandiozo pasākumu -
“Vienā koncertā tik daudz slavenību – Raimonds Pauls, Laima Jansone, grupa ''DaGamba'', Justs, Ruta Dūduma un Edavārdi – tas bija kaut kas neticams un lielisks!” (9. klases skolniece)
“Tas bija foršāk par “Prāta Vētru!” (8. klase)
“Man patika interaktīvās darbnīcas pirms koncerta – zīmējumi smiltīs un fotodarbnīca.” (9. klase)
“Paldies par lielisko koncertu! Esmu pateicīga, ka devāt manai meitai šo iespēju. Ļoti novērtēju! Es pati to vēroju datorā. Ļoti skaisti!” (9. klases skolēna vacāki)
https://lv100.lv/programma/latvijas-skolas-soma/
https://replay.lsm.lv/lv/ieraksts/ltv/138783/latvijas-skolas-soma-atklasanas-koncerts
Atskats (arī fotogrāfijas) uz to ir šeit: https://www.lv100.lv/jaunumi/ar-6000-skolenu-lidzdalibu-atklata-iniciativa-latvijas-skolas-soma/